PAŻP: Informacja w sprawie sylwestrowych pokazów pirotechnicznych

Widok fajerwerków z samolotu (fot. danoah.com)

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje, że w związku z przewidywaną wzmożoną aktywnością pokazów z użyciem światła oraz wypuszczeń balonów z helem i lampionów w przestrzeni powietrznej FIR Warszawa w okresie od dnia 31.12.2019 od godziny 22.00 czasu lokalnego do dnia 01.01.2020 do godziny 4.00 czasu lokalnego pokazy pirotechniczne i świetlne prowadzone do wysokości 150 m AGL oraz wypuszczenia balonów w całym rejonie FIR Warszawa objęte są zgodą PAŻP w zakresie wykorzystania przestrzeni powietrznej i nie wymagają zgłaszania za pomocą formularzy.

Jednakże w przypadku zauważenia ruchu lotniczego w rejonie prowadzonego pokazu z użyciem światła jego organizator zobowiązany jest do przerwania pokazu do czasu, gdy statki powietrzne znajdą się w odległości zapewniającej brak ryzyka bezpośredniego kontaktu materiałów pirotechnicznych ze statkiem powietrznym oraz brak ryzyka oślepienia załogi. Odpowiedzialność za dotrzymanie ww. warunków spoczywa na organizatorze pokazu.

Formularz zgłoszeniowy dotyczący organizacji pokazów z użyciem sztucznych ogni / świateł reflektorów / lasera należy wysłać do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej tylko, gdy miejsce pokazu znajduje się w pobliżu czynnego lotniska cywilnego albo wojskowego (w obrębie stref CTR, MCTR, ATZ lub MATZ), lub w pobliżu lądowiska przyszpitalnego. Strefy te zobrazowane są na specjalnie opracowanej mapie.

Więcej informacji na stronie OPS: www.pansa.pl

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus