Przejdź do treści
Wojciech Romańczuk za sterami śmigłowca (fot. open.spotify.com)
Źródło artykułu

"Opowieści z gór" – niezwykle ciekawy podcast na temat latania śmigłowcem TORP

Kursy Lawinowe i PZU zaprosiły na kolejny podcast "Opowieści z gór". Opowiedziany oczami ludzi którzy tymi górami żyją. Każdy odcinek to inny gość, który opowiada o nich ze swojej perspektywy.

Celem tej inicjatywy, realizowanej w ramach akcji Kursy Lawinowe PZU, jest przybliżenie szerokiej grupie odbiorców sylwetek ludzi żyjących i pracujących w górach, a także zwrócenie uwagi na różne zagadnienia związane z bezpieczną i odpowiedzialną turystyką górską.

Bohaterem najnowszego odcinka podcastu jest Wojciech Romańczuk. Pilot śmigłowca TOPR opowiada o tym jak przebiegają akcje ratunkowe, jakie są największe wyzwania związane z lataniem w górach, a także o specyfice warunków w Tatrach.

Rozmowę z Wojciechem Romańczukiem poprowadził Jacek Bentkowski. Pytał m.in. o to ile czasu mija od przyjęcia zgłoszenia do gotowości załogi TOPR do wylotu na ratunek. Co ratownicy muszą wiedzieć zanim polecą na akcję. Kto podejmuje decyzję o możliwości wykonania lotu i jakie czynniki wpływają na tę decyzję. Wojciech Romańczuk mówił o specyfice wykonywania operacji w górach z zawisu. Zdradził jak wygląda komunikacja załogi w czasie akcji, a także jak sobie radzą, gdy komunikacja jest utrudniona.

Pilot TOPR odpowiadał też na pytania o możliwościach samego śmigłowca, o możliwości lądowania w terenie podczas akcji ratowania poszkodowanego. Mówił jak bardzo ważna jest praca zespołowa. Wspominał dwie akcje, które najbardziej zapadły mu w pamięć.

Wojciech Romańczuk mówił też o tym jak to się stało, że został pilotem i jaka była jego droga do załogi śmigłowca TOPR.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Wojciechem Romańczukiem, pilotem śmigłowca TOPR, który przybliżył specyfikę latania w górach i mówił też o tym dlaczego nie należy machać, kiedy widzimy w górach helikopter.

Rozmowy z pilotem TOPR można posłuchać na stronie www.open.spotify.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony