Przejdź do treści
Źródło artykułu

Odznaka Honoris Gratia dla Aeroklubu Krakowskiego

W dniu 1 września 2024 roku, podczas Lotniczego Dnia Otwartego Aeroklubu Krakowskiego połączonego z Małopolskim Świętem Warzyw, Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski nadał odznakę Honoris Gratia dla Aeroklubu Krakowskiego, w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców.

Nagrodę podczas otwarcia pokazów lotniczych wręczył Pan Janusz Kozioł, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. sportu.

W uroczystości wzięli udział m.in. Pan Dominik Jaśkowiec, Poseł na Sejm RP, Pan Wojciech Pogan, Wicestarosta Krakowski, Pani Barbara Gładysz, Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, Pan Łukasz Strutyński, Prezes Kraków Airport im. Jana Pawła II, Pan Leszek Mańkowski, Prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, przedstawiciele Wojska Polskiego, członkowie Zarządu Aeroklubu Krakowskiego oraz Komisji Rewizyjnej AK.

(fot. Aeroklub Krakowski)

Dziękujemy bardzo za zgłoszenie nas do nagrody przez Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa.

Adrian Król, Prezes Aeroklubu Krakowskiego oraz Leszek Mańkowski, Prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa (fot. Aeroklub Krakowski)

Dla naszego Klubu to bardzo duże wyróżnienie. Cieszymy się, że od wielu lat możemy współpracować z Miastem Kraków. Nagroda jest podsumowaniem 96 lat działalności Aeroklubu Krakowskiego – powiedział Adrian Król, Prezes Aeroklubu Krakowskiego.

Zarząd Aeroklubu Krakowskiego (fot. Aeroklub Krakowski)

Aeroklub Krakowski to jedno z najstarszych i największych stowarzyszeń lotniczych w Polsce, działające już 96 lat. Stowarzyszenie jest drugim co do wielkości aeroklubem zaraz po Aeroklubie Warszawskim.

Sportowcy Aeroklubu Krakowskiego osiągają światowe sukcesy w sportach lotniczych. W gronie Klubu prężnie rozwija się grupa zdolnych modelarzy odnoszących sukcesy na międzynarodowych konkursach. W tym roku dziewięciu członków AK znalazło się w składzie Kadry Narodowej w
sportach lotniczych na rok 2024.

Aeroklub Krakowski to organizacja trwale wpisująca się w architekturę społeczną miasta, aktywnie współpracując z instytucjami odpowiedzialnymi za rozwój miasta między innymi Agencją Rozwoju Miasta Krakowa czy Nową Hutą Przyszłości.

Od 30 lat Aeroklub Krakowski prowadzi modelarnię na terenie Miasta Krakowa, która zajmuje się głównie modelami zdalnie sterowanymi, będąc światową czołówką jeśli chodzi o modele szybowców zdalnie sterowanych z napędem rakietowym (S8D i S8E/p). W szeregach Sekcji Modelarskiej są Mistrzowie Świata i Europy, którzy chętnie służą pomocą w stawianiu pierwszych kroków w lotnictwie. Młodzież uczy się latania modelami zdalnie sterowanymi, rozwija swoje zdolności manualne, uczy cierpliwości i pokory. Modelarnia ma wpływ w większości przypadków na wybór zawodu: jedni zostają pilotami liniowymi a inni realizują się w architekturze czy budownictwie.

Aeroklub Krakowski współpracuje również z 23 Liceum Ogólnokształcącym Im. Płk. Pil. Stanisława Skarżyńskiego w Krakowie z klasą lotniczą organizując możliwość szkolenia do licencji szybowcowej lub samolotowej oraz uczestnicząc w wielu ważnych uroczystościach szkolnych.

Pobiednik staje się centrum innowacji lotniczej i kosmicznej przez współpracę z AGH. Jednym z założeń porozumienia jest współpraca w zakresie planowanej przez AGH inwestycji - na terenie lotniska Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim powstanie satelitarna stacja naziemna. Stworzenie naziemnego segmentu systemu łączności satelitarnej niezbędne jest do obsługi przyszłych misji kosmicznych realizowanych przez pracowników oraz studentów AGH, m.in. w kontekście planowanego na kolejne lata wyniesienia satelity AGH na niską orbitę okołoziemską. Ponadto stacja będzie bazą techniczną umożliwiającą praktyczną realizację kształcenia studentów w Centrum Technologii Kosmicznych w zakresie podstaw łączności satelitarnej, w tym przetwarzania danych pochodzących z obrazowania satelitarnego oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

W ostatnich latach AK jako stowarzyszenie zainwestowało znaczne środki finansowe w infrastrukturę lotniska: budowę oświetlenia pasa, rozbudowę i pełną automatyzację stacji paliw, która już dziś pozwala na tankowanie większości typów samolotów, czyniąc Kraków ważnym miejscem na mapie lotniczej. Rozbudowywana jest także powierzchnia hangarów, zachęcając zarówno osoby prywatne jak i firmy do tworzenia z Pobiednika swojej bazy operacyjnej.

Aktywnie poszukiwani są także partnerzy - biznesy, które zajmują się innowacjami lotniczymi, chcąc uczynić z Pobiednika wyjątkowe miejsce na mapie Europy dla branży około lotniczej i kosmicznej przyczyniając się do promocji Miasta Krakowa.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony