Przejdź do treści

Obchody 80. Rocznicy Zrzutów Alianckich dla 1 PSP AK

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK zaprasza wszystkich 29 grudnia (niedziela) na obchody 80. Rocznicy Zrzutów Alianckich na Polankach w Szczawie dla oddziałów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

Podczas wydarzenia uczestnicy będą świadkami apelu poległych, uroczystego złożenia wiązanek przed pomnikiem upamiętniającym zrzuty, przelotu samolotów (jeśli dopiszą warunki pogodowe!), ukochanego przez najmłodszych "słodkiego zrzutu" oraz opowieści o samych operacjach zrzutowych na zrzutowisku "Wilga".

Jakich samolotów można spodziewać się podczas obchodów 80. Rocznicy Zrzutów Alianckich dla 1 PSP AK na Polankach w Szczawie? Mogą pojawić się nad naszymi głowami takie samoloty jak ZLIN, Jak-16 oraz Jak-18, które będą pilotowane przez doświadczonych pilotów, w tym m.in.: Andrzeja Saratę, Janusza Misia. Ich przelot w okolicy będzie uzależniony od warunków pogodowych!

W organizacji przelotów samolotów organizatorów wspierają od początku Aeroklub Podhalański w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991.

Podczas oczekiwania na przeloty samolotów (zależne od warunków pogodowych) organizatorzy opowiedzą wszystkim przybyłym gościom o historii zrzutowiska Wilga. Między innymi uczestnicy dowiedzą się jak wyglądały przygotowania do operacji zrzutowych, jak wyglądało to od strony pilotów lecących nad tereny okupowanej Polski oraz jakie konsekwencje na tym terenie miały zrzuty alianckie.

O godzinie 12.00, na osiedlu Polanki w Szczawie (zrzutowisko „Wilga”) odbędzie się Inscenizacja Historyczna w okrągłą 80 – tą rocznicę zrzutów alianckich dla 1 PSP AK.

Inscenizacja odbywa się w miejscu gdzie od nocy z 22/23 listopada (operacja "Kazik 1") aż do nocy z 28/29 grudnia 1944 roku, były dokonywane zrzuty zasobników z lekarstwami, bronią, umundurowaniem, oraz desant skoczków spadochronowych – cichociemnych – których podczas podczas dwumiesięcznych operacji zrzutowych, wyskoczyło i szczęśliwie wylądowało na "Wildze" dwunastu, w tym ppor. Marian Skowron "Olcha 2", który w styczniu 1945 roku wsławił się swoją postawą w Bitwie Szczawskiej za co otrzymał Krzyż Walecznych!

Wspominana powyżej grudniowa noc, kiedy to 8 samolotów – typu Halifax i Liberator – z elitarnego polskiego 301. Dywizjonu Ziemi Pomorskiej im. Bohaterów Warszawy, bazującego w włoskim Campo Cassale, dokonało zrzutów zaopatrzenia. Były to ostatnia operacja tego typu na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Za sterami jednego z samolotów – Halifaxa LL118 'C' zasiadał por pil. Antoni Tomiczek. Ten legendarny pilot w 2008 roku wrócił na to miejsce gdzie zgromadzonym przybliżył historię tego wydarzenia.

– Dla naszego Stowarzyszenie to również jubileusz ponieważ od 10 lat w ścisłej współpracy z emerytowanymi pilotami wojskowymi i cywilnymi zrzeszonymi w Stowarzyszeniach: Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, oraz pasjonatami lotnictwa, również pilotami z Aeroklubu Podhalańskiego Łososina Dolna, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, jak również władzami Powiatu Limanowskiego i OSP Szczawa, przywraca pamięć o tym już nieco zapomnianym, ale niezwykle ważnym wydarzeniu z przed ponad 70 lat, by uczcić pamięć takich ludzi jak mjr. pil. Antoni Tomiczek, czy też żołnierzy 1 PSP AK, oraz ich współpracowników, czy też rodzin. Ogromne wsparcie otrzymaliśmy również od Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Szczawy – opowiadają organizatorzy.

Zbiórka uczestników będzie miała miejsce o godzinie 9:45 na parkingu przed kościołem w Szczawie. Wymarsz pod opieką rekonstruktorów z SRH 1 PSP AK jest planowany punktualnie o 10. Dla osób starszych, seniorów będzie zapewniony transport. Ponieważ będą to wyjątkowe uroczystości to przed obeliskiem upamiętniającym te wydarzenia, odbędzie się apel pamięci, przy asyście Kompanii Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Po jego zakończeniu zostaną złożone wiązanki oraz znicze, wartę przy obelisku zaciągną obok funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, również żołnierze Komponentu Wojsk Specjalnych. Oczywiście jeśli tylko pogoda pozwoli nastąpi przelot samolotów. Na ziemi będzie można obejrzeć oryginalne wyposażenie, umundurowanie, uzbrojenie, jakim posługiwali się żołnierze 1 PSP AK. Posłuchać relacji o tym co się działo w tym miejscu ponad 80 lat temu, zarówno na ziemi jak i w powietrzu. Wszystko to w przepięknej górskiej scenerii pogranicza Beskidy Wyspowego i Gorców. Będzie również wojskowa niespodzianka ! Dla najmłodszych będzie natomiast słodka niespodzianka. Natomiast dla każdego jest zapewniony ciepły posiłek, herbata, kawa.

Serdecznie zapraszamy !

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1524064118111732

FacebookTwitterWykop

Nasze strony