Przejdź do treści
Źródło artykułu

ELPAC zamiast RELTY od sierpnia 2014 r.

Urząd Lotnictwa Cywilnego uprzejmie informuje, iż od 1 sierpnia 2014 r. obowiązuje nowy egzamin z języka angielskiego dla pilotów. Jest to egzamin prowadzony w oparciu o test ELPAC (ang. English Language Proficiency for Aeronautical Communication) udostępniany przez Europejską Organizację ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL).

Egzamin z języka angielskiego w oparciu o test ELPAC składa się z dwóch części:

Cześć 1 – rozumienie ze słuchu (Listening comprehension);

Część 2 – interakcja słowna (Oral interaction).


Część 1 egzaminu ma formę testu internetowego z wykorzystaniem klawiatury i ma na celu sprawdzenie rozumienia korespondencji w relacji pilot/kontroler ruchu lotniczego w sytuacjach rutynowych i nadzwyczajnych. Nagrania wykorzystywane w części 1 egzaminu są oparte na oryginalnych nagraniach korespondencji w relacji pilot/kontroler ruchu lotniczego. Część 1 trwa około 40 minut i składa się z pięciu zadań zawierających 52 pytania. Cztery zadania zawierają pytania wymagające udzielenia krótkiej odpowiedzi w formie liczbowej, krótkiego słowa bądź krótkiego zdania. Jedno zadanie zawiera pytania wielokrotnego wyboru sprawdzające rozumienie informacji przekazywanych w komunikatach ATIS.

Część 2 egzaminu polega na sprawdzeniu biegłości w udzielaniu odpowiednich informacji na komunikaty kontrolera ruchu lotniczego, przechodzeniu od frazeologii do potocznego języka angielskiego, przedstawianiu ocen, opinii, hipotez oraz udzielaniu dłuższych wypowiedzi w kontekście lotniczym. Część 2 trwa około 20 minut i składa się z dwóch zadań. Zadanie nr 1 polega na odsłuchaniu nagrania z zapisu łączności pomiędzy pilotami a kontrolerem ruchu lotniczego, a następnie omówieniu zdarzeń jakie miały miejsce w nagraniu. Zadanie nr 2 polega na rozmowie na tematy lotnicze, początkowo na podstawie zaprezentowanej fotografii, a następnie na podstawie pytań pozwalających na omówienie kwestii lotniczych w ogólnym kontekście.

Wynik egzaminu udostępniany jest kandydatowi po zakończeniu egzaminu.

Egzamin ELPAC dla pilotów prowadzony jest w następujących miejscach i terminach:

W celu właściwego przygotowania do egzaminu, wszystkich zainteresowanych zachęca się do zapoznania z przebiegiem egzaminu, którego próbka dostępna jest na stronie internetowej www.elpac.info. Zalecenie EUROCONTROL dotyczy wielokrotnego zapoznania się w szczególności z układem części 1 egzaminu, ponieważ jej wynik decyduje najczęściej o wyniku całego egzaminu. Znajomość formatu testu eliminuje efekt zaskoczenia i w sposób zasadniczy wpływa na zaliczenie egzaminu.

W celu dopełnienia formalności związanych z przystąpieniem do egzaminu w oparciu o test ELPAC, kandydat powinien:

1) skontaktować się z wybranym ośrodkiem egzaminacyjnym w celu ustalenia terminu egzaminu;

2) wypełnić w Części A „Wniosek na egzamin o wydanie/przedłużenie/wznowienie uprawnienia w zakresie języka angielskiego” (doc w załączeniu109 KB);

3) do wniosku dołączyć kopię obecnie posiadanej licencji;

4 )uiścić opłatę w wysokości 315 zł za egzamin na uprawnienie w zakresie znajomości języka angielskiego (tytuł: Egzamin jęz. ang., Tabela nr 2, Część I, punkt 1.1.1);

oraz, w zależności od przypadku:

5) uiścić opłatę:

a) za przedłużenie uprawnienia (rodzaj czynności):

- dla posiadaczy licencji PPL – 43 zł
- dla posiadaczy licencji CPL – 105 zł
- dla posiadaczy licencji ATPL – 158 zł

(Tytuł: Tabela nr 1, Część II, punkt 2.2.2)

b) za pierwsze wydanie lub wznowienie uprawnienia (rodzaj czynności):

- dla posiadaczy licencji PPL – 43 zł
- dla posiadaczy licencji CPL – 105 zł
- dla posiadaczy licencji ATPL – 210 zł

(Tytuł: Tabela nr 1. Część II, punkt 2.2.3)

6) zgłosić się do wybranego ośrodka egzaminacyjnego wraz z wypełnionym wnioskiem, kopią licencji oraz potwierdzeniem przelewów;

7) przekazać ww. dokumenty egzaminatorowi prowadzącemu oraz stosować się do jego poleceń w celu realizacji części 1 i 2 egzaminu;

8) Jeżeli egzamin odbywa się w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego ww. dokumenty należy złożyć w Punkcie Obsługi Klienta.

Dopełnienie powyższych formalności stanowi warunek dopuszczenia do egzaminu.

Opłat, o których mowa w punkcie 3 i 4, można dokonać bezpośrednio w kasie Urzędu, znajdującej się w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego przy ul. M. Flisa 2, pokój nr 9 lub przelewem na rachunek bankowy dochodów budżetu państwa prowadzony w Narodowym Banku Polskim o numerze:

31 1010 1010 0022 9322 3100 0000
NBP o/o Warszawa
Urząd Lotnictwa Cywilnego
ul. Marcina Flisa 2
02 – 247 Warszawa


Kasa czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-15.00.

UWAGA: W tytule przelewu należy podać obowiązkowo: imię i nazwisko / rodzaj czynności / numer tabeli / numer części / nr punktu tabeli.

Wynik egzaminu znany jest po jego zakończeniu, a dokumenty egzaminacyjne kandydata trafiają do Wydziału Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej w celu dalszego przetwarzania. Po skompletowaniu całości dokumentacji, jest ona przekazywana do innych komórek merytorycznych ULC w celu wydania licencji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony