Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowości lotnicze na 12. "Nocy w Instytucie Lotnictwa"

6 października 2023 roku startuje 12. „Noc w Instytucie Lotnictwa” – jedna z najpopularniejszych imprez lotniczych w Polsce. Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można zobaczyć 35 statków powietrznych, zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Na imprezie zawita prawie 100 wystawców z branży lotniczej, kosmicznej, dronowej oraz inżynierskiej.

Odwiedzający 12. „Noc w Instytucie Lotnictwa” będą mieli okazję zobaczyć wiele lotniczych nowości. Po raz pierwszy na wydarzeniu pojawią się: RWD-8, Zlin 242L, Diamond DA-42, M-346 Bielik, samoloty Gogetair czy śmigłowiec PZL SW-4 Puszczyk. Nowością w tym roku będzie także wystawa statyczna bezzałogowego statku powietrznego HAASTA, opracowanego wspólnie przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz firmę Eurotech. 

Powrócą znane z poprzednich edycji: Short SC-7 Skyvan, BushCat, Aviat A-1 Husky, Tecnam P2006T,  samoloty Extra-330SC, Extra-300L, dwa AT-3 oraz wiatrakowiec Tercel. Nie zabraknie także wojskowych maszyn, w tym samolotów C-295M CASA, M-28B Bryza, czy śmigłowców Mi-8 i W-3WA SAR Sokół. W strefie śmigłowcowej zawitają m.in. Bölkow Bo 105, dwa Robinsony 44 czy Eurocopter EC135 z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wystawę maszyn uzupełnią także polskie konstrukcje i samoloty historyczne – m.in. PZL-104 Wilga i PZL-130 Orlik, PZL M-18 Dromader i An-2, DHC-1 Chipmunk i T-6 Harvard 4M oraz SB-Lim i Lim-2. Zabytkowe samoloty będzie można oglądać także poza wyznaczoną strefą samolotową, na całym terenie Instytutu –  PZL TS-11 „Iskra”, PZL I-22 „Iryda”, PZL TS-8 „Bies”, Jak-23, Lim-5, PZL-104 „Wilga” czy śmigłowiec Mi-2.

Poznaj pracę pilotów i służb lotniskowych

W programie imprezy zaplanowano także liczne pokazy: odpalania silników lotniczych – Jak-18 od Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, wirtualnej akrobacji samolotowej – Wirtualne Biało-Czerwone Iskry czy pokaz stawiania balonu – Aeroklub Warszawski (atrakcja uzależniona od warunków pogodowych).

Odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w pilotażu na licznych symulatorach lotu – w tym m.in. na szybowcach, samolotach (F-35, F-16), helikopterach, modelach RC. Dostępne będą także żyroskopy, czyli symulatory przeciążeń obecnych w pracy pilota.

Wśród atrakcji będzie także sprzęt i pojazdy lotniskowe – m.in. wóz bojowy straży pożarnej, wozy utrzymania powierzchni czy samochód „Follow me” z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 

W tym roku na Noc dołączą również dwie grupy zajmujące się tzw. biologiczną ochroną obiektów (sokoły oraz psy pracujące na lotnisku).

Po raz pierwszy zawita także firma Boeing, która zaprasza na grę terenową dla rodzin z dziećmi (zapisy na miejscu); do obejrzenia będzie także symulator z miejscem do nauki oraz wystawa małych części lotniczych.

Otwarte laboratoria

Przez cały czas trwania imprezy otwarte będą także laboratoria Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, w tym największy tunel aerodynamiczny w Europie Środkowo-Wschodniej. Do odwiedzin zapraszają Centrum Technologii Kosmicznych, Centrum Technologii Bezzałogowych, Centrum Technologii Lotniczych, Centrum Technologii Kompozytowych oraz Centrum Badań Materiałów i Konstrukcji. 

W programie 12. „Nocy w Instytucie Lotnictwa” także: ciekawe spotkania z pilotami, naukowcami i inżynierami – szczegółowy harmonogram wykładów i spotkań zostanie opublikowany niebawem na stronach i portalach organizatora.
 
Szczegółowy spis atrakcji można znaleźć na stronie: www.nocwinstytucielotnictwa.pl/atrakcje

Obowiązkowa rejestracja

Organizatorzy przypominają, że w tym roku wszystkich odwiedzających obowiązuje bezpłatna rejestracja. 

Formularz rejestracyjny znajduje się na oficjalnej stronie imprezy: www.nocwinstytucielotnictwa.pl.

Szczegóły dotyczące procesu rejestracji: www.ilot.lukasiewicz.gov.pl/rejestracja-12-noc-w-instytucie-lotnictwa/

12. „Noc w Instytucie Lotnictwa” odbędzie się w piątek, 6 października 2023 roku, w godzinach 17:00-23:00 w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, al. Krakowska 110/114 w Warszawie.

Więcej o wydarzeniu

„Noc w Instytucie Lotnictwa” to największa w Polsce nocna impreza edukacyjna, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich.

Każdego roku rośnie liczba odwiedzających „Nocy w Instytucie Lotnictwa” oraz zainteresowanie mediów. W poprzedniej, jedenastej edycji, Instytut odwiedziło ponad 58 tys. osób w zaledwie 6 godzin. Łącznie do Instytutu zawitało dotychczas ponad 360 tys. osób.

W ramach imprezy, poza wystawą statyczną prezentowaną na zewnątrz, planowane są liczne wydarzenia towarzyszące. Odwiedzającym zostaną udostępnione także niedostępne na co dzień laboratoria. 

Ta jedyna noc w roku będzie rzadką okazją zwiedzenia Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa w Warszawie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony