Przejdź do treści
Noc Muzeów 2023 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Noc Muzeów 2023 – spędź wieczór w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Noc Muzeów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie z pewnością ucieszy zarówno miłośników lotnictwa, jak i tych, którzy po prostu chcieliby zobaczyć coś nowego – a wieczór 19 maja to idealny moment na odkrywanie nowych, ciekawych muzeów na mapie Krakowa.

Muzeum przygotowało dla zwiedzających kilka wyjątkowych atrakcji. Przede wszystkim 19 maja ponownie udostępniony zostanie do zwiedzania Hangar Łukowy. Tam też zaplanowano prezentację jednego z najnowszych eksponatów:
•    o 18:30 w Gmachu Głównym pokażemy demonstrator rakiety suborbitalnej PERON,
•    na 19:00 w zimnowojennym Hangarze Łukowym zaplanowaliśmy prezentację wyczekiwanego, nowego eksponatu – samolotu McDOnnell Douglas F-4E Phantom II. O statku powietrznym w piątkowy wieczór opowie Jan Hoffmann w ramach kultowego już „Spotkania przy samolocie”.

O godz. 20:00 uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu po najnowszej wystawie czasowej w Gmachu Głównym: „1933 – Stanisław Skarżyński, zdobywca Atlantyku”.

Ci, którzy po intensywnym zwiedzaniu będą potrzebować chwili wytchnienia, z pewnością docenią nasze Kino Wysokich Lotów i niesamowicie wygodne lotnicze fotele. Przygotowaliśmy 3 seanse-niespodzianki pod hasłami:
•  18:15 – bajka.
•  19:20 – kultowy.
•  21:35 – z przymrużeniem oka.

Dodatkowo najmłodszych Muzeum zachęca do zabaw w Strefie Animacji Dziecięcych, a wszystkich do zwiedzania zorganizowanego przez 8. Bazę Lotnictwa Transportowego samolotu AN-26.
Noc Muzeów będzie też okazją do zobaczenia  gościa specjalnego MLP  – śmigłowca Robinson R44 Cadet, który przemierzył cały Atlantyk.

Zapraszamy do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie w godzinach 18:00 – 23:00. 
Wstęp: 5zł, dzieci do 7 r.ż. bezpłatnie.

Warto wiedzieć:
McDonnell Douglas F-4E Phantom II – Samolot myśliwsko-bombowy pozyskany jako depozyt długoterminowy z National Museum of the United States Air Force. Jego prezentacji będzie towarzyszył wykład Jana Hoffmanna, poświęcony historii rozwoju, służby i użycia w walce tego typu, który jest jednym z najważniejszych samolotów bojowych okresu zimnej wojny, wsławionym udziałem w wojnie w Wietnamie, konfliktach izraelsko-arabskich i wojnie iracko – irańskiej. 

Pełnowymiarowy demonstrator rakiety suborbitalnej PERUN, zbudowany w technologii SIR (Suborbital Inexpensive Rocket) przez firmę SpaceForest Ltd. z Gdyni. Jego pierwszy udany start odbył się 25.01.2020 r. z poligonu w Drawsku Pomorskim. W czasie testów demonstrator osiągnął pułap 9750 m i prędkość Mach 1.

Śmigłowiec Robinson R44 Cadet – śmigłowiec, którym Piotr Wilk w 2021 r. samotnie przeleciał przez Ocean Atlantycki. Trasa prowadziła ze Stanów Zjednoczonych przez Kanadę, Grenlandię, Norwegię, Szwecję, aż do Polski. Nikt wcześniej nie przeleciał tej trasy śmigłowcem o tak małej maksymalnej masie startowej (Robinson R44 Cadet MTOW 998 kg), najprawdopodobniej nikt nie przeleciał żadnym śmigłowcem odcinka Islandia-Norwegia bez przystanku na Wyspach Owczych.
Cała podróż z przystankami w oczekiwaniu na lotną pogodę trwała 20 dni (22.08.2021-10.09.2021). Całkowity dystans: 5 606 nm (10 382 km). Śmigłowiec prezentowany jest w Muzeum przez kilka dni gościnnie.

Więcej informacji na stronach: www.muzeumlotnictwa.pl, www.facebook.com/MuzeumLotnictwa

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony