Przejdź do treści
F-16 na płycie lotniska w Krzesinach (fot. 31.BLT)
Źródło artykułu

Rocznica przylotu pierwszych F-16 do Polski

Symbol nowoczesnej myśli technicznej oraz duma i chluba polskiej armii. To wielozadaniowy F-16, samolot, który został zakupiony dla polskich pilotów.

Minęło już 16 lat od momentu, kiedy pierwszy F-16 z polskim pilotem za sterami wylądował na lotnisku w poznańskich Krzesinach.

9 listopada 2006 roku odbyła się uroczystość przyjęcia na wyposażenie Sił Powietrznych pierwszej partii samolotów F-16. Myśliwce F-16 zmieniły polskie siły zbrojne.

Ceremonia była przygotowywana od jakiegoś czasu i wymagała dopięcia wielu szczegółów, choćby z powodu warunków atmosferycznych, jakie panują w listopadzie. Samoloty wstartowały ze Spangdahlem. Takie były ustalenia między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Maszyny zostały przebazowane do Niemiec przez pilotów amerykańskich, do których dołączył płk dypl. inż. pil. Rościsław Stepaniuk. Miał on zaszczyt prowadzić do kraju parę samolotów F-16 jako dowódca ugrupowania. Razem z nim leciał dowódca eskadry, a ich wingmanem był dowódca Skrzydła, w którym szkolili się wszyscy pierwsi polscy piloci F-16. Już w Polsce przechwyciły ich i asystowały im nasze MiG-i-29.

Nasze samoloty F-16 poza amerykańskimi znakami miały także polskie szachownice, które odsłoniliśmy, gdy wylatywaliśmy z Niemiec – wspomina płk dypl. inż. pil. Rościsław Stepaniuk. Start i przylot do Polski odbył się bardzo sprawnie – trwało to zaledwie 30-40 minut. W rejonie Zielonej Góry piloci czekali jeszcze na lądowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego samolot musiał dotrzeć na główne uroczystości na lotnisku w Krzesinach.

Uroczystość rozpoczęła się z niewielkim opóźnieniem. Na lotnisku w Krzesinach nastąpiło uroczyste powitanie pierwszych polskich samolotów F-16 oraz nadanie im polskiej nazwy. Matką chrzestną polskich F-16 została małżonka prezydenta Maria Kaczyńska. Samoloty zostały nazwane "Jastrzębiami".

Dwa pierwsze polskie F-16 w asyście samolotu MiG-29 jeszcze z zasłoniętymi szachownicami (fot. Mariusz Adamski)

Dwa pierwsze polskie F-16 w asyście samolotu MiG-29 jeszcze z zasłoniętymi szachownicami (fot. Mariusz Adamski)

Pierwsze "Jastrzębie, które przyleciały do polski to: F-16C nr taktyczny 4044 oraz F-16C nr taktyczny 4043.

Polska zakupiła  48 samolotów F-16, w tym 36 jednomiejscowych 36 F-16C Block52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block52+, z których 32 trafiły na wyposażenie jednostki z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, pozostałe stacjonują w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Polskie wersje „szesnastek” należą do najnowocześniejszych na świecie. Zostały wyposażone w najbardziej zaawansowane systemy nawigacyjne, systemy wykrywania celów w warunkach zakłóceń naturalnych i sztucznych. Posiadają zaawansowane technologicznie systemy obserwacyjno – celownicze. W pełni wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania awioniczne i ergonomiczne kabina F-16 umożliwia realizację najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych misji.

Schemat F-16 (fot. 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego)

(fot. 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony