Przejdź do treści
Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo
Źródło artykułu

Najważniejsze dla lotniska Gdynia-Kosakowo chwile w 2010 roku

Przez ostatni rok na bieżąco informowaliśmy o najważniejszych wydarzeniach dotyczących lotniska w Gdyni – Kosakowie. Wszystko tak naprawdę ruszyło pełną parą, pod koniec grudnia ubiegłego roku, gdy do użytku oddana została wieża kontroli lotów, czyli jak mówią niektórzy – serce lotniska. - Mamy nadzieję, że ta ważna dla całego województwa inwestycja rozpocznie proces rozbudowy i modernizacji lotniska do celów pasażerskich - mówił podczas uroczystości otwarcia szef 17 Terenowego Oddziału Lotniskowego płk. Jacek Dorosz. 


Tak właśnie się stało, a teraz przypominamy najważniejsze momenty 2010 roku.

11.02.2010 Zakończyły się konsultacje społeczne w Gdyni oraz gminie Kosakowo. Te ostatnie miały dwie odsłony. Pierwsza runda dyskusji z mieszkańcami - 28 stycznia br. - przeciągnęła się w czasie i nie została dokończona. Drugą rundę wyznaczono na 5 lutego w tym samym miejscu. W pierwszym spotkaniu wzięło udział około 120 osób, w drugim niecałe 70.

15.03.2010 Pokazywaliśmy jak funkcjonują dwulotniskowe miasta w Europie: Berlin, Londyn, Paryż, a także mniejsze - Glasgow, Sztokholm czy Mediolan. W Nie trzeba przekonywać, że działają i mają się świetnie.

07.05.2010 Czym jest oraz dlaczego i dla kogo powstaje raport środowiskowy? – To dokument wymagany przy każdej dużej inwestycji – odpowiadał podczas wywiadu autor kilkuset tego typu dokumentów i dyrektor biura projektowo – oradczego „Eko-Konsult” Andrzej Tyszecki. - Każdy może do niego zajrzeć lub poprosić o kserokopię, czy wersję elektroniczną. Jest to dokument całkowicie upowszechniony. Innymi słowy można go powielać, korzystać z niego w pracy lub w innych celach.

01.06.2010 W rozmowie z z Mariuszem Lewczukiem, Kierownikiem Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gdyni, tłumaczyliśmy jak przeprowadza się inwentaryzację środowiska i czy lotnisko w Gdyni – Kosakowie jest miejscem cennym przyrodniczo.

17.09.2010 Wojewoda pomorski Roman Zaborowski oraz wójt Gminy Kosakowo zawierają umowę użyczenia obszarów wojskowych. Dzięki temu na terenie Kosakowa i Gdyni będzie mógł powstać cywilny port lotniczy. Należące do Skarbu Państwa tereny Pogórza, Pierwoszyna i Kosakowa o powierzchni prawie 253 hektarów, zostały oddane na 30 lat.

18.10.2010 W związku z kolejnym etapem realizacji projektu budowy Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo, ogłaszamy konkurs na koncepcję architektoniczną terminala GA. – Pragnę zaprosić Państwa do udziału w konkursie poprzedzającym wybór Wykonawcy dokumentacji projektowo – kosztorysowej o wartości do 387 000 euro – informował prezes Portu Lotniczego Gdynia – Kosakowo Janusz Stateczny.

28.10.2010 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała lotnisku pozytywną opinię. Nim jednak to się stało, trzeba było spełnić dziesiątki wymogów, stworzyć „Uzupełnienie raportu o oddziaływaniu na środowisko” i zlikwidować wszystko, co mogłoby być zagrożeniem lub niedogodnością dla roślin i zwierząt.

17.12.2010 Wiemy jak wyglądać będzie zwycięska koncepcja terminala, którą jury wybrało jednogłośnie. Jest funkcjonalna oraz łatwa w budowie, a nawiązując do wiatru i wody, doskonale wpisuje się w charakter regionu. Koncepcja terminala wykonana została przez warszawską firmę ATI, z którą Port Lotniczy Gdynia - Kosakowo podpiszę umowę na wykonanie pełnego projektu technicznego. - Kolejnym etapem, który nastąpi za około pół roku będzie przetarg na wykonawcę - mówił prezes zarządu portu lotniczego Janusz Stateczny. - Chcielibyśmy, by terminal był gotowy na przełomie marca i kwietnia 2012 r.
 
Autor: Olga Muchowska
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony