Najważniejsze dla lotniska Gdynia-Kosakowo chwile w 2010 roku

Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Przez ostatni rok na bieżąco informowaliśmy o najważniejszych wydarzeniach dotyczących lotniska w Gdyni – Kosakowie. Wszystko tak naprawdę ruszyło pełną parą, pod koniec grudnia ubiegłego roku, gdy do użytku oddana została wieża kontroli lotów, czyli jak mówią niektórzy – serce lotniska. - Mamy nadzieję, że ta ważna dla całego województwa inwestycja rozpocznie proces rozbudowy i modernizacji lotniska do celów pasażerskich - mówił podczas uroczystości otwarcia szef 17 Terenowego Oddziału Lotniskowego płk. Jacek Dorosz. 


Tak właśnie się stało, a teraz przypominamy najważniejsze momenty 2010 roku.

11.02.2010 Zakończyły się konsultacje społeczne w Gdyni oraz gminie Kosakowo. Te ostatnie miały dwie odsłony. Pierwsza runda dyskusji z mieszkańcami - 28 stycznia br. - przeciągnęła się w czasie i nie została dokończona. Drugą rundę wyznaczono na 5 lutego w tym samym miejscu. W pierwszym spotkaniu wzięło udział około 120 osób, w drugim niecałe 70.

15.03.2010 Pokazywaliśmy jak funkcjonują dwulotniskowe miasta w Europie: Berlin, Londyn, Paryż, a także mniejsze - Glasgow, Sztokholm czy Mediolan. W Nie trzeba przekonywać, że działają i mają się świetnie.

07.05.2010 Czym jest oraz dlaczego i dla kogo powstaje raport środowiskowy? – To dokument wymagany przy każdej dużej inwestycji – odpowiadał podczas wywiadu autor kilkuset tego typu dokumentów i dyrektor biura projektowo – oradczego „Eko-Konsult” Andrzej Tyszecki. - Każdy może do niego zajrzeć lub poprosić o kserokopię, czy wersję elektroniczną. Jest to dokument całkowicie upowszechniony. Innymi słowy można go powielać, korzystać z niego w pracy lub w innych celach.

01.06.2010 W rozmowie z z Mariuszem Lewczukiem, Kierownikiem Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gdyni, tłumaczyliśmy jak przeprowadza się inwentaryzację środowiska i czy lotnisko w Gdyni – Kosakowie jest miejscem cennym przyrodniczo.

17.09.2010 Wojewoda pomorski Roman Zaborowski oraz wójt Gminy Kosakowo zawierają umowę użyczenia obszarów wojskowych. Dzięki temu na terenie Kosakowa i Gdyni będzie mógł powstać cywilny port lotniczy. Należące do Skarbu Państwa tereny Pogórza, Pierwoszyna i Kosakowa o powierzchni prawie 253 hektarów, zostały oddane na 30 lat.

18.10.2010 W związku z kolejnym etapem realizacji projektu budowy Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo, ogłaszamy konkurs na koncepcję architektoniczną terminala GA. – Pragnę zaprosić Państwa do udziału w konkursie poprzedzającym wybór Wykonawcy dokumentacji projektowo – kosztorysowej o wartości do 387 000 euro – informował prezes Portu Lotniczego Gdynia – Kosakowo Janusz Stateczny.

28.10.2010 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała lotnisku pozytywną opinię. Nim jednak to się stało, trzeba było spełnić dziesiątki wymogów, stworzyć „Uzupełnienie raportu o oddziaływaniu na środowisko” i zlikwidować wszystko, co mogłoby być zagrożeniem lub niedogodnością dla roślin i zwierząt.

17.12.2010 Wiemy jak wyglądać będzie zwycięska koncepcja terminala, którą jury wybrało jednogłośnie. Jest funkcjonalna oraz łatwa w budowie, a nawiązując do wiatru i wody, doskonale wpisuje się w charakter regionu. Koncepcja terminala wykonana została przez warszawską firmę ATI, z którą Port Lotniczy Gdynia - Kosakowo podpiszę umowę na wykonanie pełnego projektu technicznego. - Kolejnym etapem, który nastąpi za około pół roku będzie przetarg na wykonawcę - mówił prezes zarządu portu lotniczego Janusz Stateczny. - Chcielibyśmy, by terminal był gotowy na przełomie marca i kwietnia 2012 r.
 
Autor: Olga Muchowska

Źródło: Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo
comments powered by Disqus

Komentarze

Po pierwsze dziękuję za wyczerpującą odpowiedż
Po drugie byłem poprostu ciekawy czy zaistnieje taka możliwość na powstanie ośrodka do nauki na ppl (a) Mieć tak blisko ośrodek to by było coś. pozostaje mi tylko dozbierać pieniędzy i wybrac się do aeroklubu gdańskiego hehe

pozdrawiam

Panie Danielu, po pierwsze:
1. Lotnisko w Gdyni - to nadal lotnisko Oksywie, zgodnie z AIP - Polska: EPOK.
2. Gdynia - Kosakowo to nazwa cywilnej spółki wskazanej przez ministra ,,właściwego'' do zarządzania cywilną częścią lotniska Oksywie, które będzie mieć status prawny: lotnisko współużytkowane z 43 Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej przez Port Lotniczy Gdynia - Kosakowo.
3. Kosakowo, Kosakowskie - ta nazwa wiąże się z nazwą Gminy Kosakowo, na terenie, której zlokalizowane jest lotnisko Oksywie, często nazywane również Gdynia - Babie Doły od nazwy nieistniejącej dzisiaj miejscowości.
4. Stawiając pytanie: ,,Czy istnieje szansa że na terenie Kosakowskiego lotniska będzie można robić kursy np PPL(A)'', niestety, ale nie precyzujesz, czy chodzi Tobie o to, czy:
1. Na EPOK będzie działał Ośrodek Szkolenia Lotniczego mający odpowiednie uprawnienia i certyfikaty do prowadzenia szkoleń do uzyskania licencji PPL (A).
2. Czy sam planujesz korzystanie z EPOK, np. mając własny ośrodek szkolenia lotniczego do ww licencji.
3. Na razie trwają uzgodnienia cywilnej spółki lotniskowej w sprawach dot. zakresu i warunków współużytkowania EPOK z uwzględnieniem interesów i potrzeb cywilnego i wojskowego użytkownika tego lotniska.
4. Do czasu uregulowania ww formalności oraz do czasu opublikowania w AIP - Polska, na jakich warunkach i w jakich terminach EPOK będzie udostępniany do szkoleń lotniczych do wspomnianej przez Ciebie licencji - NIKT ze strony cywilnej spółki lotniskowej nie podejmie się organizowania szkoleń, bo będzie to działaniem bezprawnym, w rozumieniu ustawy Prawo Lotnicze. Natomiast, chyba jesteś zorientowany, że wojsko nie może szkolić pilotów cywilnych nie tylko do PPL (A), ale i w zakresie innych uprawnień cywilnych wg klasyfikacji ściśle zdefiniowanej w Aneksie 1 ICAO.

Witam

Czy istnieje szansa że na terenie Kosakowskiego lotniska będzię można robić kursy np PPL(A)

Pozdrawiam