Przejdź do treści
Źródło artykułu

Najnowszy numer magazynu Militaria XXw.

W najnowszym numerze magazynu Militaria XXw.:

BEZPŁATNY DODATEK SPECJALNY INFORMATOR GRUP REKONSTRUKCYJNYCH 2011

LOTNICTWO
Thunderbolty 8. Armii Powietrznej USAAF
Tomasz Szlagor

Anatomia Me 262 Schwalbe
Marek J. Murawski
Idea pojazdu latającego napędzanego siłą odrzutu gorącego gazu narodziła się w 1863 roku we Francji. Jean Delouvrier (znany także jako Charles de Lauvrié) przedstawił Akademii Nauk w Paryżu system napędu odrzutowego oparty o maszynę parową, który nazwał „Aeronave”. Udane doświadczenia związane z siłą odrzutu wytwarzaną przez maszyny parowe przeprowadził w latach osiemdziesiątych XIX wieku Szwed, Patrick de Laval. Turbinę gazową opartą na koncepcji Lavala na przełomie XIX i XX wieku zbudowali we Francji bracia Armengaud.

OKRĘTY
Samobójcze wyprawy Operacje „Musketoon”, „Freshman” i „Frankton”
Rafał Mariusz Kaczmarek

INNE
Bitwa pod Lenino w niemieckich meldunkach
Robert Wróblewski
Bitwa pod Lenino nie zakończyła się wraz z wycofaniem z frontu 1. DP im. Tadeusza Kościuszki. Dopiero wtedy wojska radzieckie rozpoczęły zdecydowane działania ofensywne, które mimo zaangażowania wielkich sił, nie przyniosły niczego oprócz olbrzymich strat.


Voor Uw En Onze Vrijheid! Walki polskiej 1. Dywizji Pancernej w Belgii i Holandii 10–22 września 1944 roku
Jacek Kutzner
W jednym z poprzednich numerów „Militariów XX wieku” omówione zostały działania polskiej 1. Dywizji Pancernej, które przeszły do historii pod mianem Pościgu1. Zakończyły się one osiągnięciem przez polski oddział zachodnich brzegów Kanału Gandawskiego, który okazał się przeszkodą mocno trzymaną przez nieprzyjaciela. Kolejne próby jego sforsowania kończyły się niepowodzeniem. 10 września polska dywizja otrzymała nowe rozkazy. Ich wykonanie doprowadziło, przy współdziałaniu z wojskami alianckimi, do częściowego wyparcia nieprzyjaciela z terenu Belgii i Holandii i opanowania przedmościa TERNEUZEN. Walkom tym poświęcony został niniejszy tekst.

Szpital na wojnie, czyli 3. Casualty Clearing Station w kampanii włoskiej 1944–1945
Aleksander Rutkiewicz

UMUNDUROWANIE
Czarna Brygada nie taka czarna! Polowe umundurowanie i oporządzenie żołnierzy 10. Brygady Kawalerii w latach 1937–39
Mikołaj Klorek
Czytając wspomnienia o 10. Brygadzie Kawalerii bardzo często spotkamy się z jej najsławniejszym przydomkiem: Die Schwarze Brigade, nadanym przez niemieckich żołnierzy w czasie kampanii wrześniowej. Owa czarność wynikła ze skórzanych pancerniackich kurtek, które były noszone przez wielu żołnierzy brygady i stały się charakterystycznym symbolem tej jednostki. Jednakże po głębszym przeanalizowaniu dostępnych materiałów dotyczących umundurowania i oprzędzenia zauważymy, że Czarna Brygada wcale nie była taka czarna…

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony