Przejdź do treści
Źródło artykułu

Najnowszy numer czasopisma Militaria XXw

W drugim w tym roku numerze  Militaria XXw znajdziecie:

LOTNICTWO
Major Stefan Janus „Lopkiem” zwany
Wojciech Zmyślony
Był jedną najciekawszych postaci Polskich Sił Powietrznych w Anglii. Nie biorąc udziału w kampanii wrześniowej, kampanii francuskiej ani bitwie o Anglię, w ciągu zaledwie pięciu miesięcy 1941 r. zdobył tytuł asa myśliwskiego. Będąc kolejno dowódcą eskadry, dyonu i wreszcie skrzydła dosłużył się najwyższych polskich i brytyjskich odznaczeń. Tę błyskotliwą karierę przerwało tragiczne zderzenie w powietrzu nad kanałem La Manche, po którym na początku 1943 r. znalazł się w niewoli – jako jeden z najwyższych rangą i stanowiskiem polskich lotników w czasie II wojny światowej…
(czytaj dalej...)

Nalot na Tokio – losy załóg
Marek Katarzyński
Temat nalotu na Tokio pułkownika Doolittle’a i jego ludzi był już wielokrotnie opisywany w wielu publikacjach. Jednak mało kto wie o dalszych losach załóg, dla których lądowanie w Chinach niejednokrotnie przysporzyło większego stresu i szoku niż sam nalot. Niektórzy opłacili to życiem, bądź barbarzyńskim traktowaniem w więzieniu. Poświęćmy zatem więcej uwagi końcowemu etapowi nalotu na Tokio dokonanego przez dzielnych 80 lotników.
(czytaj dalej...)

OKRĘTY
Japoński lotniskowiec „Soryu” – Smok w Kolorze Głębokiego Błękitu. Część 3
Mirosław Skwiot
Uzbrojenie każdego z lotniskowców składa się z dwóch rodzajów: uzbrojenia ofensywnego – lotnictwa pokładowego oraz obronnego – artylerii okrętowej. Początkowo zaplanowano dla „Sōryū” grupę lotniczą złożoną z 71 maszyn (55 operacyjnych i 16 rezerwowych samolotów) oraz dla „Hiryū” 73 maszyn (57 operacyjnych i 16 rezerwowych samolotów). Podział na poszczególne typy maszyn był standardowy i wynosił 12 myśliwców, 9 samolotów torpedowych oraz 27 bombowców nurkujących. W ciągu służby operacyjnej od 1937 do 1942 roku skład bazujących samolotów oraz ich liczba była systematycznie zmieniana. Poszczególne typy maszyn bazujących na lotniskowcu „Sōryū” oraz ich oznaczenia zostały podane w tabeli numer 11. Z kolei dla „Hiryū” podano je w tabeli numer 12.
(czytaj dalej...)

INNE
Junak z Westerplatte
Mariusz Wójtowicz-Podhorski

Bobrujsk 1944. Ostatnia bitwa 383. DP w świetle materiałów archiwalnych
Robert Wróblewski

BROŃ PANCERNA
Polak w Ferdynandzie
Krzysztof Korda

Półgąsienicowy ciągnik artyleryjski Sd.Kfz.7
Hubert Michalski

UMUNDUROWANIE
Umundurowanie i wyposażenie. Żołnierz Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Marine Corps Base Camp Lejeune, North Carolina – Baza Piechoty Morskiej Camp Lejeune, Karolina Północna, USA, 1984 rok
Ryszard T. Kominek

INNE
Edukacyjna inscenizacja Ardeny’44

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony