Przejdź do treści
Aero
Źródło artykułu

Najnowsze Aero już w salonach prasowych

W numerze znajdziecie:
Roland D.VI – pechowy konkurent Fokkera
Pod koniec I wojny światowej niemieckie lotnictwo ogłosiło konkurs na nowy samolot myśliwski, mający zastąpić starzejące się Albatrosy D.III i D.V. Zwycięzcą konkursu został Fokker D.VII, który dał się mocno we znaki siłom alianckim w ostatnich miesiącach wojny. Jego głównym konkurentem był wyróżniający się nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, dziś nieco już zapomniany, LFG Roland D.VIb.

1. Wielkopolska Eskadra Lotnicza (12. Eskadra Wywiadowcza) w latach 1919-1920
Formowanie 1. Wielkopolskiej Eskadry Lotniczej rozpoczęło się 12 lutego 1919 roku, kiedy Wielkopolska nie była jeszcze oficjalnie włączona do Polski i miała własne siły zbrojne. To złożyło się na charakter eskadry, w skład której wchodzili w większości żołnierze z byłych ziem zaboru pruskiego, głównie Wielkopolanie.

Operacja Veracity
Atak Japończyków na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku i ich sukcesy przeciwko brytyjskiej oraz amerykańskiej flocie na Dalekim Wschodzie znacznie zmieniły wartość stacjonujących we francuskim Breście niemieckich pancerników „Scharnhorst” i „Gneisenau”. Zwłaszcza zatopienie 10 grudnia 1941 roku w bitwie pod Kuantanem na Dalekim Wschodzie okrętów liniowych HMS „Prince of Wales” i HMS „Repulse” sprawiło...

Ardeny – klęska Luftwaffe
Zakończona w sierpniu 1944 roku kampania w Normandii okazała się najbardziej kosztowną w dotychczasowej historii Luftwaffe. Niemal przez cały czas jej trwania niemieckie jednostki pozostawały w defensywie. Począwszy od 7 czerwca w ciągu trzech dni do Francji ściągnięto co prawda 1300 samolotów, ale po dziesięciu tygodniach walk, pomimo stałych uzupełnień sprzętu, ich liczba spadła do niewiele ponad 500.

JAS 39 Gripen
Niewiele państw na świecie jest zdolnych do samodzielnego skonstruowania i podjęcia produkcji nowoczesnego samolotu myśliwskiego. Jednym z członków tego elitarnego klubu jest Szwecja, która – wyciągając wnioski z II wojny światowej – postawiła na możliwie jak największe uniezależnienie swoich sił zbrojnych, w tym lotnictwa, od dostaw zagranicznego uzbrojenia.

JAS 39 Gripen w miniaturze
Rynek modelarski bardzo szybko reaguje na nowości przemysłu lotniczego. Tuż po ukazaniu się pierwszej makiety samolotu Gripen znana w świecie firma Revell wykonała już jego replikę w skali 1:32. Model ten był daleki od oryginału latającego, ale dla zapalonych modelarzy był doskonałą bazą wyjściową do stworzenia repliki.

Recenzje
Medalowe Wzloty, Pierwszy dzień, Czerwone Gwiazdy.

Dodatkowo plansze barwne samolotów: Bf 109G; Bf 109K; Fw 190A; Fw 190D; JAS 39 Gripen C; JAS 39 Gripen D.

Ponadto super gratka. Załączamy wraz z nowym numerem AERO kalkomanię!!!
(dotyczy części nakładu)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony