Przejdź do treści
Źródło artykułu

Najlepiej, najbezpieczniej, najefektywniej szkolili się w skokach spadochronowych

Łacińska sentencja Optimo modo (w najlepszy sposób) stanowiąca motto Ośrodka Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej znajduje swoje odzwierciedlenie w sposobie prowadzonego w nim szkolenia – najlepiej, najbezpieczniej, najefektywniej, optymalnie wykorzystując siły i środki.

Aby więc optymalnie wykorzystać możliwości jakie daje użycie samolotu transportowego typu C-130 Herkules, w skokach spadochronowych zorganizowanych w dniach 5-6 czerwca 2024 roku przez Ośrodek wzięli udział nie tylko uczestnicy kursu dla kandydatów na instruktorów spadochronowych, ale także żołnierze pododdziałów rozpoznawczych i zabezpieczenia desantowania 1. i 7. batalionu kawalerii powietrznej.

Dla uczestników kursu prowadzonego w Ośrodku skoki te były jednym z etapów realizowanego szkolenia programowego, a dla pozostałych żołnierzy stanowiły element podtrzymania zdolności w zakresie lądowania w terenie przygodnym.

Cechą charakterystyczną i wspólną dla wszystkich uczestników szkolenia było wykonywanie skoków ze spadochronami taktycznymi z wolnym systemem otwarcia oraz z pełnym oporządzeniem, m.in. z bronią i zasobnikiem indywidualnym. Po starcie z lotniska w Powidzu i kilkudziesięciominutowym locie poszczególne grupy żołnierzy wykonywały skok z pokładu samolotu z wysokości 4000 metrów. Otwarcie spadochronów następowało na wysokości od 2500 do 1500 metrów, a następnie krótki przelot i lądowanie w terenie przygodnym. Wyznaczone na terenie Województwa Łódzkiego strefy lądowania miały wymiary 100 na 300 metrów, wymagały więc od skaczących żołnierzy umiejętności, koncentracji i opanowania.

Czas spędzony w salach wykładowych, na przyrządach treningowych, trenażerach i w symulatorze zaowocował pełną realizacją zadań wynikających z programów szkolenia, a zaangażowanie kadry Ośrodka w organizację i prowadzenie skoków było gwarancją ich bezpiecznej realizacji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony