Mistrzowie na niebie podczas Świdnik Air Festival

PZL SW-4 (fot. swidnik.pl)

Ponad 20 lotniczych solistów, duetów i zespołów zobaczy­my podczas II Świdnik Air Festival. Świdnik odwiedzą podniebne gwiazdy, które swoimi wyczynami potrafią do­starczyć publiczności niezwykłych emocji. Dzisiaj organizatorzy przedstawiają kolejnych latających gości, którzy odwiedzą Festiwal już w ten weekend.

PZL 104 Wilga, AN-2, Krzysztof Janusz

Dyrektor Aeroklubu Świdnik. Jest posiadaczem złotej odznaki szy­bowcowej z jednym diamentem. Współorganizator i uczestnik wielu imprez lotniczych m.in.: Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych, Air Show Świdnik 93, Memoriału Janusza Kasperka, Rajdu lotniczego im. Tadeusza Góry Polska - Litwa. Podczas Świdnik Air Festival będzie latał samolotem PZL 104 Wilga. Maszyna polskiej konstrukcji, przeznaczona jest do szkole­nia i treningu oraz holowania szybowców. Natomiast samolotem AN -2 z Krzysztofem Wójcikiem, dokonają zrzutu skoczków spadochronowych, któ­rzy będą otwierać wydarzenie.

Robinsson R44, Krzysztof Duk, Grzegorz Lenart
Zawodowi piloci i instruktorzy śmigłow­cowi przylecą do Świdnika Robinsson R44. Będą reprezentować Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie, która jest współorganizatorem Świdnik Air Festival. Uczelnia od 2005 roku dołą­czyła do grona szkół wyższych, kształcą­cych personel lotniczy. PWSZ w Chełmie jest również właścicielem lotniska zlokalizowanego w miejscowości De­pułtycze Królewskie pod Chełmem. W posiadaniu szkoły są samoloty typu CESSNA 152 oraz CESSNA 172.

Śmigłowce PZL-Świdnik

SW-4 – lekki, jednosilnikowy śmi­głowiec wielozadaniowy i wielo­zakresowy, zdolny do przewozu 5 osób (w tym pilota) w warunkach lotów VFR w dzień i w nocy, o mak­symalnej masie startowej 1800 kg, wyposażony w silnik turbinowy Rolls Royce 250 C20R/2 (SP) o mocy 335 kW. Maksymalna prędkość lotu silnikowego wynosi 260km/h. Możliwości SW-4 pokaże Grzegorz Lenart, zawodowy pilot i instruktor śmigłowcowy.

Mi-2 – wielozadaniowy, dwuturbinowy śmigłowiec konstrukcji biura Michaiła Mila produkowany od 1964 r. na licencji jedynie w PZL-Świdnik. Przez prawie 40 lat z taśm produkcyjnych w Świdni­ku zeszło ok. 5450 egzemplarzy tego typu, z czego ponad 300 zostało dostar­czonych polskim Siłom Zbrojnym. Śmi­głowce Mi-2 były i są wykorzystywane w ok. 30 państwach. Jeden z egzem­plarzy wystąpił w filmie o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda „Tylko dla twoich oczu”. Podczas Air Festival za sterami Mi-2 zasiądą Waldemar Jawor­ski i Grzegorz Lenart.

Motoparalotnie Dudek Snake, The Flying Dragons

Grupą pokazowa „The Flying Dragons” lata na paralotniach z napędem, czyli małych stat­kach powietrznych z miękkim skrzydłem i napędem pleca­kowym. Grupa pokazowa to 10 doświadczonych pilotów, wśród nich dwóch aktual­nych slalomowych mistrzów świata.

Grupa prezentuje loty w szy­ku i w różnych formacjach, mijanki w kluczach, pokazy z szarfami i flagami, dynamiczne slalomy wokół pylonów oraz efektowne spirale. Dla uatrak­cyjnienia widowiska, pokazy wzbogacane są dymem generowanym przez każdą paralotnię.

Zapraszamy na wielkie, lotnicze święto II Świdnik Air Festival, które odbędzie się w dniach 8 i 9 czerwca 2019 r., na lotnisku cywilnym, położonym w sąsiedztwie Portu Lotniczego Lublin w Świdniku.


Przeczytaj również:
Magiczny ryk silników w Świdniku
Podniebne akrobacje z mistrzami w Świdniku

Źródło: swidnik.pl
comments powered by Disqus