Przejdź do treści

Magiczny ryk silników w Świdniku

Już w przyszły weekend niebo nad Świdnikiem zapełni się samolotami. Oprócz niezwykłych i precyzyjnych akrobacji, widzowie będą mieli również okazję zobaczyć i usłyszeć myśliwce Su-22. Za ich sprawą zrobi się naprawdę głośno.

Wielkie, lotnicze święto odbędzie się w Świdniku już po raz drugi w dniach 8 i 9 czerwca 2019 r.

Cieszymy się, że wielbiciele samolotów z taką otwartością i entuzjazmem przyjęli nasz pomysł. Chcemy poprzez to wydarzenie promować Świdnik, ale przede wszystkim lotnictwo, które tak naprawdę dało początek naszemu miastu – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika – Zapraszamy do nas i zapewniamy, że będzie co oglądać.

Tym razem atrakcji jest jeszcze więcej niż w minionym roku. Niewątpliwie jedną z najważniejszych będzie przylot samolotów myśliwsko–bojowych Su-22.

Pierwsza edycja Świdnik Air Festival została oceniona bardzo dobrze, ale widzowie zwracali uwagę, że zabrakło im właśnie pokazów samolotów myśliwskich. Dlatego robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby tym razem i takie statki powietrzne odwiedziły wydarzenie. Udało się, na niebie zobaczymy dwa Su-22. Za ich sprawą będzie naprawdę głośno – mówi Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Su-22 to samolot myśliwsko-bombowy o zmiennej geometrii skrzydeł, zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Pawła Suchoja, produkowany w ZSRR. Wszedł do służby w 1970 roku. Obecnie używany jest przez kilka państw. Do Polski trafił w latach 80. ubiegłego wieku. W tej chwili na wyposażeniu polskiego wojska jest 18 maszyn tego typu, jedno i dwumiejscowych. Samoloty stacjonują w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. I stamtąd dwoma maszynami przylecą kpt. pil. Krzysztof Kręciejewski i kpt. pil. Fabian Kolbusz. Pokazy Su-22 zostały zaplanowane podczas obu dni Świdnik Air Festival. W sobotę odbędą się około 18:20, natomiast w niedzielę o 13:50.


(fot. Lubelska Unia Fanów Awiacji)

Na tym jednak nie koniec. W sobotę świdnicką publiczność odwiedzą także Biało – Czerwone Iskry, które w minionym roku zrobiły prawdziwą furorę. Wśród latających gwiazd nie zabraknie również Łukasza Czepieli, aktualnego mistrza świata w wyścigach Red Bull Air Race w klasie challenger. Swoje umiejętności pokażą też: Artur Kielak, grupa akrobacyjna Firebirds, Celfast Flying Team, niezrównany Marek Choim i pilotka śmigłowcowa Maria Muś. Nad Świdnikiem zobaczymy także samoloty zabytkowe, wśród nich pochodzące z II wojny światowej maszyny Taylorcraft „Auster IV”, Tiger Moth II T-7230, DHC-1 Chipmunk, Boeing Stearman, Yak 3U R2000. W Świdniku zaprezentują się również trzy samoloty Piper Cub i Hatzz Classic.

Będzie również miejsce dla maszyn współczesnych. Wśród nich zobaczymy w szyku dwie Wilgi, AN-2, Cessnę C – 152 i najszybszy na świecie lekki samolot Virus SW121. Nie zabraknie także śmigłowców. Publiczność zobaczy pokazy dwóch maszyn rodem z PZL-Świdnik: Mi-2 i Sw-4. Możliwości Robinsona R44 zaprezentują instruktorzy z PWSZ w Chełmie, natomiast na jedynym w Polsce śmigłowcu Bolkow zobaczymy Marię Muś. Wyjątkową gratką dla fanów awiacji będą także zaplanowane na sobotę pokazy nocne.

W minionym roku publiczności bardzo podobał się występ o zmierzchu Marka Choima. Tym razem również zaprosiliśmy go do Świdnika. Postanowiliśmy też wzbogacić tę część wydarzenia o pokazy The Flying Dragons, grupy latającej na paralotniach generujących dym. Wisienką na torcie będzie występ niesamowitego, brytyjskiego zespołu Airborne Pyrotechnics. Piloci pokażą swoje umiejętności na motoszybowcach Grob G-109b. Sami projektują i wykonują prezentowane podczas pokazów rozwiązania pirotechniczne – wymienia A. Żurek.

Dopełnieniem Air Festivalu będzie strefa zabaw dla dzieci, wielka wystawa statyczna, na której znajdą się samoloty i sprzęt wojskowy oraz strefa zdrowia. Będzie można w niej oddać krew i skorzystać z podstawowych badań. W niedzielę wieczorem Air Festival zakończą koncerty Organka, Ani Dąbrowskiej i zespołu Enej.

Organizatorami wydarzenia są: Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku, Urząd Miasta Świdnik, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Partnerami głównymi: PZL Świdnik S.A. i Urząd Marszałkowski w Lublinie. Sponsorami wydarzenia są, między innymi: Perła Browary Lubelskie S.A. (sponsor główny), PKN Orlen S.A., Lubelski Węgiel „BOGDANKA” S.A. i WRBUD S.A. (sponsorzy strategiczni), PKO BP.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony