Miasto balonów. Legionowo było słynne na cały świat

Balon obserwacyjny "BD" produkowany w WBiS, na poligonie w Legionowie, lata 30. (Źródło: Muzeum Historyczne w Legionowie)

Przedwojenna wytwórnia balonów i spadochronów odcisnęła na rozwoju Legionowa piętno, które trudno przecenić. Dziś już z balonami i spadochronami mało kto miasto Legionowo kojarzy, a i o samej wytwórni niewielu pamięta. Warto zatem przypomnieć po krótce jej historię.

Legionowska wytwórnia balonów powstała jesienią 1920 roku. Właściwie nie tyle powstała, co została tu przeniesiona z Poznania. Jej siedzibą stały się byłe carskie koszary. Wśród personelu dominowali wojskowi, a przez pierwsze cztery lata istnienia były to właściwie wojskowe warsztaty remontowe zajmujące się naprawą sprzętu balonowego zakupionego we Francji.

Od 1924 roku, po przekształceniu w Centralny Zakład Balonowy, rozpoczęła się w Legionowie pionierska w skali kraju samodzielna produkcja balonów. Produkowane tu były na licencji francuskiej wojskowe balony obserwacyjne "Caquot", kuliste "E-2" (750 m³) oraz zaporowe. Nadal też serwisowany był tu balonowy sprzęt polskiej armii, między innymi pierwszy polski sterowiec "Lech".

W 1929 roku zakład został częściowo zdemilitaryzowany, zatrudniono cywilnych inżynierów, a produkcja została rozszerzona o balony sportowe, reklamowe, turystyczne, spadochrony znane jako " Polski Irvin" i – uwaga, uwaga – namioty. Funkcjonowała także od strony ul. Wąskiej wytwórnia wodoru – jedna z największych w Polsce.

Rozwój produkcji został powstrzymany przez kryzys gospodarzy. Zamknięto między innymi wodorownię, a inne działy ograniczały produkcję. Z czasem udało się przełamać kryzys, a legionowska wytwórnia wyspecjalizowała się w budowie fantastycznych dużych balonów kulistych klasy sportowej.

Cały artukuł można przeczytać na stronie: www.tustolica.pl


Zawody o Puchar im. Pułkownika Aleksandra Wańkowicza w Legionowie.
(Źródło: Muzeum Historyczne w Legionowie)

Źródło: TuStolica.pl
comments powered by Disqus