Przejdź do treści
Źródło artykułu

Mandat za zdjęcie na lotnisku

19-letnia obywatelka USA, która przyleciała na warszawskie Lotnisko Chopina z Tel Awiwu oczekując na kontrolę graniczną wykonywała zdjęcia telefonem komórkowym. Niestety musiała zapłacić mandat karny.

Kobieta została ukarana mandatem przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie. Podróżna nie była świadoma, że na lotnisku są miejsca gdzie nie można robić zdjęć i fotografowała stanowiska kontroli paszportowej, czego nie wolno robić.

Zabronione jest fotografowanie i filmowanie czynności rozpoznania minersko-pirotechnicznego i akcji ratowniczych, stanowisk kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu oraz punktów kontroli paszportowej i dokumentów, bez zezwolenia wydanego przez zarządzającego (rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 4 września 2012 r. w sprawie podstawowych przepisów porządkowych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony lotów oraz porządku na lotnisku, § 2 pkt 1 ppkt 7).

Z kolei maksymalne mandaty otrzymali agresywni pasażerowie, którzy przylecieli na gdańskie lotnisko.

Nie podporządkowywali się poleceniom załogi, byli agresywni i wulgarni, jeden z nich uderzył pasażera. Mowa o podróżujących samolotem z Leeds do Gdańska 41-latku i towarzyszącym mu 30-latku, wobec których 11 czerwca interweniowali funkcjonariusze Straży Granicznej.

Funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni znajdowali się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Z powodu braku logicznego kontaktu z nimi oraz z obawy o ich bezpieczeństwo, jak również niesłabnącej agresji zostali przetransportowani do Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych w Gdańsku. W trakcie transportu pasażerowie nie wykonywali poleceń mundurowych, uszkodzili część wyposażenia wewnątrz więźniarki. Po wytrzeźwieniu obaj zostali ukarani mandatami po 1000 zł. Dodatkowo będą musieli pokryć koszt naprawy uszkodzeń.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony