Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” wydzierżawi od wojska niemal 8,5 tys. metrów kwadratowych. Przedstawiciele MON-u i Ministerstwa Infrastruktury podpisali w tej sprawie porozumienie. Dzięki niemu będzie można rozbudować największy w Polsce port lotniczy. Na rozwiązaniu skorzysta też wojsko, bo pieniądze z dzierżawy będą przeznaczone na budowę mieszkań dla żołnierzy.

Porozumienie zostało podpisane między resortami: obrony narodowej oraz infrastruktury, przy współudziale Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, Agencji Mienia Wojskowego oraz Stołecznego Zarządu Infrastruktury.

Wojskowe tereny o powierzchni 8480 mkw. znajdują się obecnie w trwałej dyspozycji Stołecznego Zarządu Infrastruktury w Warszawie. Na mocy porozumienia zostaną na razie bezpłatnie użyczone PPL. Przedsiębiorstwo ma w ciągu dwóch lat opracować m.in. projekty inwestycji na lotnisku. Chodzi np. o poszerzenie dróg kołowania i przebudowę północnej części terminalu, w którym znajduje się strefa dla pasażerów podróżujących do krajów spoza Schengen. Na pozyskanym terenie powstaną też nowe stanowiska postojowe dla np. samolotów pasażerskich typu C (np. Boeing 737) i typu E (np. Boeing 787) .

W ciągu dwóch lat od zawarcia porozumienia, nieruchomość zostanie przekazana nam, jako czasowo zbędna wojsku. My nie będziemy jej jednak bezpłatnie użyczać, lecz  wydzierżawimy.  Zależało nam na takim rozwiązaniu, bo dzięki niemu uzyskamy środki na realizację swoich zadań na rzecz resortu obrony narodowej – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy Agencji Mienia Wojskowego. Umowa dzierżawy zostanie zawarta na 30 lat, a wysokość czynszu będzie ustalona na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez niezależnego rzeczoznawcę

Inwestycje na lotnisku, które powstaną na terenie uzyskanym od wojska, mają przyczynić się m.in. do zwiększenia przepustowości portu lotniczego. To niezwykle ważne z uwagi na rosnący z roku na rok ruch pasażerski. Zgodnie z informacjami PPL w 2018 roku z Lotniska Chopina skorzystało ponad 17,7 mln pasażerów. To o 2 mln więcej niż rok wcześniej.

Krzysztof Falkowski, prezes AMW podkreśla, że podpisana umowa jest korzystna zarówno dla Agencji jak i rozwoju polskiego lotnictwa. – Na porozumieniu skorzystają wszyscy: lotnisko, bo zwiększy się przepustowość portu, Agencja, bo zyskamy kolejne środki na realizację ustawowych zadań z zakresu zakwaterowania, a także żołnierze, którzy dzięki temu będą mieli zabezpieczone swoje potrzeby mieszkaniowe – mówi Krzysztof Falkowski.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zajmuje się m.in. budową, modernizacją i eksploatacją lotnisk. Posiada udziały w 10 spółkach nadzorujących działanie lotnisk m.in.: w Krakowie, Szczecinie, Rzeszowie, Poznaniu, Modlinie, Gdańsku, Wrocławiu i Bydgoszczy. Lotnisko Chopina w Warszawie jest największym portem lotniczym w Polsce i główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT. Obsługuje także loty czarterowe i cargo.

Paulina Glińska

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony