Przejdź do treści

Lotnisko Chopina zdało egzamin. Podsumowanie obchodów 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Ponad 100 dodatkowych operacji lotniczych, liczne zagraniczne delegacje w tym wizyta wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a, uroczyste składanie wieńców pod Pomnikiem-Głazem, Msza Święta w intencji ofiar oraz „Minuta Ciszy” na terenie stołecznego portu – w taki sposób Lotnisko Chopina oddało hołd ofiarom II Wojny Światowej.

W dniach 29.08–02.09.2019 roku z okazji obchodów upamiętniających 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Lotnisko Chopina obsłużyło 105 dodatkowych operacji lotniczych. Do Warszawy przyleciały oficjalne delegacje zagraniczne z 35 państw, m.in z Hiszpanii,  Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, czy USA w osobie wiceprezydenta Mike’a Pence’a.

Przez ten czas Lotnisko Chopina funkcjonowało bez przeszkód: na bieżąco obsługiwano ruch rozkładowy i czarterowy. Osoby korzystające z lotów pasażerskich nie odczuły bezpośrednio na lotnisku utrudnień związanych z obchodami upamiętniającymi wybuch II Wojny Światowej.


Samolot transportowy C-17 Sił Powietrznych USA na pokładzie którego transportowane było zabezpieczenie dla wizyty delegacji USA (fot. P. Rudzki)


Śmigłowiec VH-60N podczas oblotu przed wizytą delegacji USA (fot. D. Kłosiński)

Jednak wizyty zagranicznych delegacji nie były jedynym wydarzeniem związanym z obchodami 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Tradycyjnie już Lotnisko Chopina w uroczysty i wyjątkowy sposób upamiętniło to wydarzenie.

W latach ubiegłych w obchodach rocznicy brali udział głównie pracownicy lotniska, instytucji lotniczych i funkcjonariusze służb państwowych. Ale w tym roku dołączyli do nas, po raz pierwszy w tak licznej reprezentacji, przedstawiciele firm działających w porcie: Służba Celno-Skarbowa, Polska Policja z lotniskowego komisariatu, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Urząd Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, ACS, Baltic Ground Services, LS Airport Services, Welcome Airport Services, Orlen Aviation, i operatorzy lotniskowych sklepów – powiedział Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina.

 
Składanie kwiatów przed Pomnikiem-Głazem w rejonie lotniska. Na zdjęciu po lewej kwiaty składa kombatant II Wojny Światowej. Na zdjęciu po prawej kwiaty składają Służby Lotniska Chopina (fot. M. Chrzanowski)

Pod Pomnikiem-Głazem, mieszczącym się przy Terminalu General Aviation, w asyście licznych delegacji uroczyste składanie kwiatów rozpoczął kombatant – porucznik Jan Nowina Witkowski z Dzielnicowego Koła Kombatantów Warszawa-Ochota Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Łukasz Suchecki, zastępca Dyrektora Lotniska Chopina i Dyrektor Biura Ochrony, któremu towarzyszyli przedstawiciele Straży Ochrony Lotniska i Lotniskowej Straży Pożarnej oraz kapelan ks. Michał Płoszajski, który następnie w lotniskowej kaplicy odprawił Mszę Świętą w intencji ofiar II Wojny Światowej.


Minuta Ciszy na płycie Lotniska Chopina (fot. D. Kłosiński)

Punktualnie o godzinie 12:00 na terenie lotniska rozpoczęła się „Minuta Ciszy”, podczas której przed Terminalem swoje delegacje wystawili przedstawiciele lotniska, służby lotniskowe, funkcjonariusze służb państwowych. Obecni byli również liczni pracownicy firm lotniskowych w tym m.in. Agentów Obsługi Naziemnej, którzy na co dzień odprawiają podróżujących i obsługują samoloty. Dołączyli także pasażerowie, którzy z zaciekawieniem i powagą przyglądali się wydarzeniom. Po raz pierwszy również na płycie lotniska miało miejsce również wystawienie sił służb lotniskowych, które reprezentowali: Dyżurny Portu, Operatorzy Służby Utrzymania, pracownik Nadzoru Operacyjnego, ratownicy Lotniskowej Straży Pożarnej, Koordynator Ruchu Lotniczego Naziemnego (Follow Me) i ratownik Zespołu Medycznego. Wszyscy wspólnie oddali hołd ofiarom II Wojny Światowej.

 
Na zdjęciu po lewej minuta Ciszy przed Lotniskiem Chopina. Na zdjęciu po prawej Służby Lotniska oddały hołd ofiarom II Wojny Światowej - personel Zespołu Medycznego przed Terminalem Lotniska Chopina (fot. M. Chrzanowski)

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2018 roku odprawiło 17,8 mln. W sezonie Lato 2019 port oferuje 121 połączeń regularnych i 68 czarterowych. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony