Lotnisko Chopina przekroczyło 10 mln pasażerów odprawionych w ciągu roku
Wrzesień, jako ostatni wakacyjny miesiąc, zamknął się wynikiem 1 mln 590 tys. odprawionych pasażerów, stanowi to 85 proc. liczby uzyskanej we wrześniu 2019. Przy mniejszej o 20 proc. liczbie zrealizowanych operacji lotniczych oznacza to lepsze wypełnienie samolotów. Najwięcej osób w ciągu jednego dnia odprawiono w niedzielę, 18 września – 57.937. Było to zaledwie o 4.225 pasażerów mniej niż tego samego dnia 2019 roku.
Od początku roku stołeczny port odprawił prawie 10 mln 700 tys. osób, czyli 74,5 proc w odniesieniu do tego samego okresu przedpandemicznego roku 2019. Zdecydowana większość pasażerów decydowała się na podróż z przewoźnikami tradycyjnymi - 6,88 mln osób. W miesiącach wakacyjnych (czerwiec-wrzesień) czartery wybrało 1 mln 346 tys. pasażerów – o prawie 7 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 r. Od stycznia do końca września na wypoczynek poleciało 1 mln 821 tys. osób.
Ponad 90 proc. pasażerów podróżowało w ruchu międzynarodowym, z czego 60 proc. do krajów Schengen.
Turyści wybierają Turcję
W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków regularnych jest Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Monachium. Listę „top 5” kierunków czarterowych otwiera Antalya, po niej plasują się Hurghada, Marsa Alam, Rodos i Heraklion. Turcja jest najpopularniejszym kierunkiem wśród turystów korzystających z warszawskiego portu.
Największym przewoźnikiem dla ruchu rozkładowego, jest PLL LOT, który łącznie obsłużył na warszawskim lotnisku prawie 5,5 miliona pasażerów. Największym przewoźnikiem czarterowym jest Enter AIR z 756 tys. przewiezionych osób.
Rośnie ruch cargo w stołecznym porcie
Transport towarów – zarówno w postaci belly cargo (czyli na pokładzie rejsowych samolotów), jak i all cargo (operacje wyłącznie cargo) bije kolejne rekordy – 76.608 ton to wynik lepszy o 9 proc. od rezultatu z tego samego okresu 2019 roku. Po pandemicznej przerwie powoli odbudowuje się także segment transportu poczty – od stycznia do końca września przewieziono 6.662 tony korespondencji.
Komentarze