Lotniczy szczyt we Wrocławiu
Na czym zarabiają lotniska? Okazuje się, że nie tylko na lataniu. Po stronie przychodów coraz większe znaczenie mają handel i usługi. Działalność komercyjna portów lotniczych będzie tematem trzydniowej międzynarodowej konferencji, która dziś (19 listopada) rozpocznie się we Wrocławiu.
Na spotkanie przyjedzie około stu specjalistów związanych z branżą lotniczą, w tym władze wszystkich portów regionalnych w Polsce. - Tendencje światowe pokazują, że nowoczesne lotniska zarabiają nie tylko na obsłudze linii lotniczych. Z roku na rok wzrasta znaczenie przychodów z najmu powierzchni handlowej i usługowej – podkreśla Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Działalność komercyjna brana jest pod uwagę podczas rozbudowy wrocławskiego lotniska. Dyskusja na ten temat jest ważna w kontekście najnowszych inwestycji w portach regionalnych, związanych z organizacją Euro 2012. – Nowoczesne terminale pasażerskie, na przykład budowany właśnie we Wrocławiu, są tak projektowane i zagospodarowywane, aby umożliwiały rozwój usług i handlu – mówi Marta Piotrowska, dyrektor ds. rozwoju projektów publicznych w PM Group Polska. Międzynarodowa firma architektoniczno-inżynierska jest jednym z uczestników konferencji. We Wrocławiu zaprezentuje opracowany na potrzeby portu lotniczego w Radomiu plan generalny rozwoju lotniska w perspektywie 30 lat.
Uczestnicy międzynarodowej konferencji we Wrocławiu zobaczą też, jak wizje architektów i urbanistów przekładają się na rzeczywistość. Zaplanowano bowiem zwiedzanie placów budowy nowego terminala w Porcie Lotniczym Wrocław, a także Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i stadionu.
W dniu rozpoczęcia konferencji (19 listopada 2009 r.) we Wrocławiu obradować będzie Związek Regionalnych Portów Lotniczych. Jeden z tematów posiedzenia to nowelizacja prawa lotniczego.
Odrębnym tematem konferencji będzie działalność kapelanii w portach lotniczych Europy i Polski. Do Wrocławia przyjadą duchowni prowadzący kaplice w portach lotniczych, by porozmawiać o początkach działalności i obecnych realiach pracy duszpasterskiej. Zaprezentują też część materiałów ze spotkań organizowanych przez Papieską Radę Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Gościem specjalnym obrad będzie kardynał Henryk Gulbinowicz.
Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji.
Międzynarodowa konferencja w hotelu imienia Jana Pawła II przy ul. Św. Idziego 2 potrwa dwa dni: od 19 do 21 listopada 2009 r.
Szczegółowy program konferencji:
19.11.2009 (czwartek)
15:00 Otwarcie konferencji
15:20 Sesja I – Działalność kapelanii w portach lotniczych
Działalność kapelanii w portach lotniczych Europy – realia pracy i doświadczenia
Początki i doświadczenia działalności kapelanii portowych w Polsce
Duszpasterstwo pracowników portu i podróżujących w oparciu o doświadczenia kapelanów i materiały dorocznych spotkań organizowanych przez Papieską Radę Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.
16:20 Przerwa kawowa
16:40 Sesja II – Zagospodarowanie i komercjalizacja terenów około lotniskowych
Wsparcie działalności komercyjnej portów lotniczych ze środków europejskich
Wybrane aspekty modeli PPP w obszarze portów lotniczych
Uwarunkowania prawne przekształceń własnościowych portów lotniczych w Polsce
Komercjalizacja terenów około lotniskowych
Przygotowanie projektów lotniskowych
Problematyka bezpieczeństwa w lotniczych usługach tankowania statków powietrznych
20.00 Kolacja
20.11.2009 (piątek)
9:00 Wyjazd na wycieczkę techniczną (terminal pasażerski, stadion, AOW)
15:00 Sesja III – Doświadczenia portów lotniczych w zakresie komercjalizacji usług pozalotniskowych
Chopin Airport City
Strefa komercyjna w Porcie Lotniczym im. F. Chopina w Warszawie
Maksymalizacja przychodów z usług pozalotniskowych na przykładzie Portu Lotniczego Wrocław
16:20 Przerwa kawowa
16:30 Sesja IV – Projektowanie i zagospodarowanie terminali pasażerskich
Wybrane aspekty analizy pracy terminala pasażerskiego
Komercyjne wykorzystanie powierzchni terminala na przykładzie lotniska Poznań-Ławica
Osobliwości Lotnisk
21.11.2009 (sobota)
9:00 Dyskusja, Podsumowanie konferencji
11:00 Zamknięcie Konferencji
Komentarze