Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnicza planszowa bitwa w Świdniku

Gry planszowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Bawią, uczą, pozwalają rozwijać zainteresowania, a także ciekawe spędzać czas z bliskimi, przyjaciółmi czy innymi pasjonatami tego rodzaju rozrywki.

Miejski Ośrodek Kultury, Strefa Historii i lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapraszają więc do udziału w planszowej bitwie o Anglię.

W dniu 21 marca 2024 r., w godz. 14.00-18.00, w Galerii Venus, przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 17 w Świdniku, wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił w grze strategiczno-losowej „303”, wydanej przez IPN.

Każdy z graczy będzie dysponował sześcioma różnymi samolotami, za pomocą których poprowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami, za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.

Kolejna planszówka, „111: Alarm dla Warszawy”, to gra historyczna. Akcja rozgrywa się we wrześniu 1939 roku i odtwarza walkę w obronie polskiego nieba, jaką toczyła m.in. 111 eskadra myśliwska. Niemieckie Luftwaffe atakuje Warszawę. Zadaniem lotnictwa polskiego jest strącenie niemieckich bombowców, zanim dotrą nad miasto. Z pomocą Polakom przychodzi artyleria przeciwlotnicza i ukryte przed wzrokiem Niemców lotniska polowe. Również chmury mogą wprowadzić wiele emocji podczas powietrznych pojedynków. Gra 111 nieprzypadkowo nawiązuje do innej planszowej gry historycznej – 303. W rocznicę 1 września 1939 roku polscy piloci, latający w barwach 111 eskadry myśliwskiej, rozpoczęli walkę w słynnym Dywizjonie 303. To właśnie oni zadecydowali o alianckim zwycięstwie w Bitwie o Anglię.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapraszamy!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony