Przejdź do treści
Lotnicy wśród laureatów plebiscytu na najlepszych sportowców 100-lecia na Pomorzu i Kujawach (fot. Bolesław Radomski, Facebook)
Źródło artykułu

Lotnicy wśród laureatów plebiscytu na najlepszych sportowców 100-lecia na Pomorzu i Kujawach

W dniu 2 września br, podczas uroczystej Gali Mistrzów Sportu Kujaw i Pomorza, nagrodzono laureatów plebiscytu na najlepszych sportowców 100-lecia na Pomorzu i Kujawach. Nagrody laureatom wręczała m.in. zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Imprezę zorganizowała Kujawsko-Pomorska Rada Olimpijska. Inspiracją do ogłoszenia plebiscytu jest setna rocznica powrotu do Macierzy miast i miasteczek tego regionu. 

Zadanie było niełatwe, bo plebiscyt obejmował wybór najlepszych sportowców 100-lecia w regionie z poszczególnych dyscyplin i dziedzin sportu. W sumie wręczono wyróżnienia w aż 36 kategoriach. Wśród laureatów nie mogło zabraknąć oczywiście lotników. Poniżej nagrodzeni w kategorii sporty lotnicze.

1 miejsce zajął Jan Wróblewski z Aeroklubu Bydgoskiego w kategorii szybownictwo.
Jan Wróblewski – dwukrotny szybowcowy mistrz świata z South Cerney w Wielkiej Brytanii w 1965 roku i z Vršac w Jugosławii w 1972 roku. Szybowcowy wicemistrz świata z Marfy na szybowcu SZD-36 Cobra 15, USA w 1970 roku, Szybowcowy mistrz Polski w roku 1963, zwycięzca Całorocznych Zawodów Szybowcowych im. Ryszarda Bitnera w 1964 roku. Wicemistrz międzynarodowych zawodów aeroklubu Związku Radzieckiego z 1966 roku. Aeroklub Polski w 1963 roku przyznał mu najwyższe polskie wyróżnienie szybowcowe, medal Tańskiego. Międzynarodowa Komisja Szybowcowa FAI przyznała mu w 1972 roku (jako czwartemu Polakowi) najwyższe światowe wyróżnienie szybowcowe, medal Lilienthala[1]. Ustanowił 4 krajowe rekordy szybowcowe i jeden międzynarodowy na trasie docelowo powrotnej Leszno – Olsztyn – Leszno 678,9 km na szybowcu SZD-24 Foka 4, 28 lipca 1963 roku.

2 miejsce zajął Bolesław Radomski z Aeroklubu Pomorskiego w kategorii sport samolotowy.
Bolesław Radomski – absolwent pilotażu na Politechnice Rzeszowskiej, na co dzień zawodowym pilotem samolotów pasażerskich. Mistrz Polski w lataniu precyzyjnym: 2008, 2012, 2014 roku. Mistrz Polski w lataniu rajdowym: 2014.

3 miejsce zajął Przemysław Jurkiewicz z Aeroklubu Pomorskiego w kategorii mikroloty.
Przemysław Jurkiewicz – pilot i instruktor motolotniowy i samolotowy, związany z lotnictwem od najmłodszych lat. Pierwszą licencję uzyskał w wieku 16 lat. Nalot ogólny na różnych typach statków powietrznych wynosi ponad 2800 godzin i szybko rośnie. Od 1998 roku lata regularnie w zawodach krajowych i międzynarodowych. Jeden z najbardziej utytułowanych zawodników Mikrolotowej Kadry Narodowej.

Gratulacje dla lotników z Aeroklubu Bydgoskiego i Aeroklubu Pomorskiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony