Przejdź do treści
W-3WARM Anakonda w locie - widok z daleka (fot. BLMW)
Źródło artykułu

Lotnicy morscy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzielili pomocy dryfującym na krze

Załoga dyżurna SAR z Brygady lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła drugą w tym roku akcję poszukiwawczo-ratowniczą. Z użyciem śmigłowca W-3WARM udzielono pomocy 4 osobom dryfującym na krze lodowej.

W środę (17 stycznia) załoga SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni o godzinie 12:54 wystartowała śmigłowcem W-3WARM w związku z otrzymaniem informacji o 4 osobach dryfujących na krze nad Zalewem Wiślanym w rejonie ujścia rzeki Pasłęka.

Śmigłowiec wystartował o godzinie 13:00 i w rejonie akcji był o godzinie 13:26, podejmując cztery dorosłe osoby, przytomne w stanie ogólnym dobrym na pokład śmigłowca. O godzinie 13:41 poszkodowanych przekazano służbom ratunkowym czekającym na lądzie. Załoga wróciła na macierzyste lotnisko w Gdyni o godz. 14:08.

Była to 780 akcja poszukiwawczo-ratowniczą w historii BLMW i 2 przeprowadzona w tym roku. W tym czasie załogi SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliły pomocy 419 osobom. BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony