Przejdź do treści
Lotnictwo Aviation International 9/2022
Źródło artykułu

Lotnictwo Aviation International 9/2022 już w sprzedaży

Lotnictwo Aviation International 9/2022 już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

We wrześniowym numerze Lotnictwo Aviation International polecamy:

Amunicja krążąca Warmate i BSPU Gladius dla Wojska Polskiego – Jerzy Gruszczyński
Grupa WB jest światowym liderem w rozwoju systemów rozpoznawczych i rozpoznawczo-uderzeniowych. Jako jeden z nielicznych podmiotów na świecie opracowała amunicję krążącą zdolną do rzeczywistego operowania w roju, z automatyczną separacją bezzałogowców. Prace nad polskim systemem amunicji krążącej rozpoczęły się w roku 2012. Już cztery lata później Warmate został wybrany przez jedno z państw NATO. W 2017 r. system został zamówiony przez SZRP. W 2018 r. Warmate po raz pierwszy użyto bojowo.

WZL Nr 1 S.A. Innowacyjna firma, z rosnącymi możliwościami – materiały prasowe WZL Nr 1 S.A.
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 z siedzibą w Łodzi i oddziałem w Dęblinie, to jeden z liderów wśród spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przez ponad 75 lat przedsiębiorstwo ściśle związane jest z branżą lotniczą, a od przeszło 60 lat specjalizuje się w obsługach, serwisowaniu i naprawach głównych śmigłowców. Swoje usługi świadczy zarówno dla Lotnictwa Sił Zbrojnych RP, jak i dla zagranicznych partnerów biznesowych.

Sprzęt dla policyjnych śmigłowców od WCBKT S.A. – Stanisław Kutnik
Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. (WCBKT S.A.) wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zdobyło nowego klienta na swój produkt najnowszej generacji, zasilacz elektroenergetyczny LUZES V/D seria V/P. Lotniskowe urządzenie zasilania elektroenergetycznego statków powietrznych LUZES V/D seria V/P zostało opracowane i wyprodukowane w WCBKT S.A., zgodnie z wymaganiami Komendy Głównej Policji.

TF-X i KF-X: turecki i południowokoreański program myśliwca nowej generacji – Leszek A. Wieliczko
Pomimo postępującej globalizacji, coraz szerszej współpracy międzynarodowej i związanego z tym przepływu know-how wciąż niewiele krajów na świecie posiada przemysł lotniczy zdolny do samodzielnej budowy nowoczesnych samolotów bojowych. W minionej dekadzie do tego elitarnego klubu postanowiły dołączyć Turcja i Korea Południowa. Programy wielozadaniowych samolotów myśliwskich nowej generacji TF-X (w Turcji bardziej znany jako MMU) i KF-X (nazwany oficjalnie KF-21 Boramae) zostały zainicjowane w celu zaspokojenia przyszłych potrzeb operacyjnych sił powietrznych, ale są też elementem demonstracji rosnących aspiracji narodowych. Czy okażą się sukcesem - czas pokaże.

Eurofighter Typhoon w wojnach i konfliktach zbrojnych – Jacek Fiszer, Jerzy Gruszczyński
Eurofighter Typhoon to bardzo zwrotny odrzutowy samolot bojowy,zaprojektowany jako wysoce skuteczny myśliwiec w walce. Późniejsze transze produkcyjne były coraz lepiej przystosowane do wykonywania misji uderzeniowych ("powietrze-ziemia" i "powietrze-woda") oraz zintegrowane z coraz większą liczbą typów lotniczych środków bojowych, w tym taktycznymi pociskami samosterującymi Storm Shadow, kierowanymipociskami rakietowymi "powietrze-powierzchnia" Brimstone i przeciwokrętowymi pociskami kierowanymi Marte ER. Eurofighter Tajfun zadebiutował podczas interwencji wojskowej w Libii w 2011 r. z udziałem Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) i Sił Powietrznych Włoch, wykonując bojowe patrole powietrzne i loty na rozpoznanie oraz atakując obiekty naziemne. Dotychczas samoloty tego typu brały udział w trzech konfliktach zbrojnych: w operacji "Unified Protector" w 2011 r. w Libii, w operacji "Inherent Resolve" od 2015 r. do dziś w Iraku i Syrii oraz od 2015 r. w Jemenie. Bojowo Eurofighter Typhoon używała Wielka Brytania, Włochy i Arabia Saudyjska, natomiast Niemcy i Hiszpania brały udział w misjach dozoru przestrzeni powietrznej Air Policing.

Transport lotniczy na świecie w 2021 r. – Jerzy Liwiński
W ub. roku linie lotnicze na świecie przewiozły 2,2 mld pasażerów i 65,6 mln ton ładunków. W odniesieniu do roku poprzedniego liczba pasażerów zwiększyła się o 0,4 mld (+21%), a ładunków o 10,2 mln ton (+18%). Samoloty komunikacyjne wykonały 20,1 mln rejsów (+19%), zużywając przy tym 227 mld litrów paliwa, o wartości 103 mld USD. Największe przewozy pasażerskie zrealizowały linie lotnicze: American Airlines Group (165,7 mln pas.), Delta Air Lines, United Airlines i Southwest Airlines, a cargo: FedEx Express (20,7 mld tkm), Qatar Airways i UPS United Parcel Service. Z ubiegłorocznej działalności linie wygenerowały przychody finansowe w wysokości 506 mld dol. (+36%) i stratę netto -42,1 mld USD.

HH-60W Jolly Green II, czyli amerykańskie ratownictwo bojowe na rozdrożu – Paweł Henski
Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) zmniejszyły liczbę kupowanych śmigłowców do bojowych misji poszukiwawczo-ratowniczych typu Sikorsky HH-60W Jolly Green II ze 113 do 75 egzemplarzy. Program ich zakupu zostanie zamknięty w roku fiskalnym 2023. HH-60W, które mają uzyskać wstępną gotowość operacyjną w 2022 r., będą wymagały jeszcze dodatkowego doposażenia. Jego koszt jest szacowany na blisko miliard dolarów. Po osiamnastu latach od czasu, gdy po raz pierwszy rozpoczęto program zakupu nowych śmigłowców bojowego poszukiwania i ratownictwa CSAR (Combat Rearch and Rescue), siły powietrzne otrzymają platformę, która swoimi osiągami tylko nieznacznie będzie przewyższać użytkowany obecnie model HH-60G Pave Hawk. Dowódcy USAF sami przyznają, że przyszłe pole walki będzie wymagało posiadania platformy ratownictwa bojowego charakteryzującej się przede wszystkim większym zasięgiem i prędkością lotu.

Pierwszy samolot transportowy C-130H Hercules w Polsce – Łukasz Pacholski
15 lipca w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Paderewskiego w Bydgoszczy wylądował średni samolot transportowy Lockheed Martin C-130H Hercules noszący amerykańską rejestrację wojskową 85-0035. Jest to pierwszy egzemplarz tego typu przekazany Polsce przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

Iljuszyn Ił-80 będzie miał następcę w 2026 r. – Piotr Butowski
Rosja planuje do 2030 r. zbudowanie jednego nowego strategicznego powietrznego stanowiska dowodzenia oraz modernizację jednego z obecnych samolotów tej klasy.

"Anatolian Eagle". Międzynarodowe ćwiczenia lotnicze – Marek Łaz, Maciej Świderski
Jednym z najbardziej zapalnych punktów na świecie jest obecnie basen Morza Śródziemnego. Południowe wybrzeże Europy, północny obszar Afryki oraz teren Bliskiego Wschodu są miejscami, gdzie zderza się wiele przeciwstawnych interesów i dochodzi do wojen i konfliktów zbrojnych. Jednocześnie to rejon przez który wiodą ważne szlaki transportu morskiego i lotniczego. W związku z tym nieustanne działania operacyjne prowadzą tu okręty i statki powietrzne wielu państw. Mają miejsce liczne ćwiczenia z wojskami, o dużej skali i o wysokim stopniu realizmu.

A oprócz tego:
• Aktualności wojskowe – Paweł Henski
• Aktualności z kosmosu – Waldemar Zwierzchlejski
• Aktualności cywilne – Stanisław Kutnik
• Śmigłowce Wojska Polskiego – Łukasz Pacholski, Jerzy Gruszczyński

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem wrześniowego wydania "Lotnictwo Aviation International" na stronie: www.zbiam.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony