Lotnictwo Aviation International 8/2018 już w sprzedaży

Lotnictwo Aviation International 8/2018

Sierpniowe Lotnictwo Aviation International już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W sierpniowym numerze Lotnictwo Aviation International polecamy:

Farnborough International Air Show 2018 – Paweł Bondaryk
Pretendujący do miana największych tegorocznych targów lotniczych lipcowy salon Farnborough w Wielkiej Brytanii stał pod znakiem konsolidacji największych producentów samolotów komunikacyjnych oraz politycznej niepewności odnośnie przyszłości brytyjskiego przemysłu lotniczego w obliczu Brexitu.

Nie idziemy na skróty
Z dr inż. Wojciechem Komorniczakiem, dyrek­to­rem Zakładu Autonomicznych Systemów Bojowych Grupy WB o sukcesie systemu Warmate i innych produktach firmy z zakresu bezzałogowców, a także ekspansji firmy na rynkach zagranicznych, rozmawiają Jerzy Gruszczyński i Maciej Szopa.

Śmigłowce lotnictwa służb porządku publicznego w Polsce – Łukasz Pacholski
30 maja w zakładach PZL Mielec miało miejsce uroczyste podpisanie kontraktu na zakup dwóch wielozadaniowych śmigłowców średnich Sikorsky S-70i Black Hawk, które trafią do Policji. Jest to początek zastępowania starszych konstrukcji lotniczych sprzętem nowej generacji w służbach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

WCBKT S.A., czyli najwyższa jakość urządzeń lotniskowych – Maciej Szopa
WCBKT S.A. to jedna z nielicznych w Polsce i regionie firm, zdolnych do produkcji szerokiego wachlarza urządzeń do naziemnej obsługi statków powietrznych, w tym tych najbardziej złożonych i wymagających najwyższego poziomu technologicznego. Obecnie firma rozwija się na rynku wojskowym i cywilnym, stale powiększając ofertę i budząc zainteresowanie swoimi produktami na rynkach zagranicznych. Poza wysoką jakością cechują się również niespotykaną u innych producentów uniwersalnością.

Modernizacja słowackiego lotnictwa wojskowego – Łukasz Pacholski
10 lipca Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej poinformowało, że w najbliższym czasie 12 słowackich myśliwców MiG-29 zostanie zastąpionych 14 wielozadaniowymi samolotami myśliwskimi F-16. Tym samym uczyniony został kolejny ważny krok w procesie modernizacji lotnictwa wojskowego naszego południowego sąsiada.

Awionika z Drabpolu i radiostacja krótkofalowa Honeywell Primus HF 1050 – Maciej Szopa
Drabpol od lat zajnuje się w Polsce instalacją i sprzedażą awioniki, ale także projektowaniem rozwiązań awionicznych przykrojonych do potrzeb i możliwości klienta. Uzyskane w tym czasie pozycja i zaufanie na rynku sprawiają, że w jego ofercie umieszczane są dzisiaj wyroby praktycznie wszystkich najbardziej renomowanych producentów na świecie, również ich najnowszych, sztandarowych wyrobów.

Aby inni mogli żyć! European Personnel Recovery Centre – Mike Schoenmaker, Niels Hoogenboom
Europejskie Centrum Ewakuacji Personelu z Wrogiego Terytorium – European Personnel Recovery Centre (EPRC) ma motto: by inni mogli żyć! Można powiedzieć, że jest to kwintesencja najważniejszego, co można powiedzieć o EPRC i jego działaniach. Warto jednak wiedzieć nieco więcej na ten temat.

Z Powidza do Afryki na M-28 – Krzysztof Kuska
W dniach 9 do 20 kwietnia dwa samoloty M-28B/PT na co dzień stacjonujące w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu wzięły udział w realizowanym rokrocznie od 2005 r. ćwiczeniu „Flintlock”. Ich organizatorem jest US African Command, a udział w nim poza Stanami Zjednoczonymi biorą kraje afrykańskie i państwa sojusznicze. Wylot M-28B/PT był wykonany na rzecz polskich Wojsk Specjalnych, które wzięły udział w tegorocznej edycji i mogły skorzystać z doświadczeń jakie powidzkie załogi nabywały sukcesywnie od 2013 r.

Systemy BSP dla lotnictwa Sił Morskich Francji – Marek Łaz
Systemy bezzałogowych statków powietrznych (BSP) coraz lepiej spisują się w konfliktach zbrojnych i stale poszerzają spektrum realizowanych zadań. W przypadku sił morskich użycie systemów BSP jest również bardzo korzystne, chociaż obecnie ze względu na specyfikę morskiego teatru działań wojennych ograniczone. Tego typu sprzęt znajdujący się na okrętach różnych klas i typów znacznie zwiększa możliwości operacyjne w działaniach bojowych na morzu. Umożliwia walkę z morskimi jednostkami przeciwnika znajdującymi się poza horyzontem, w sposób dyskretny, bez narażania załogowych statków powietrznych na niebezpieczeństwo.

Samoloty dnia Apokalipsy – Paweł Henski
Stany zjednoczone posiadają flotę dwudziestu samolotów pełniących funkcję powietrznych stanowisk dowodzenia, pozwalających na utrzymanie kontroli nad siłami jądrowymi w przypadku zniszczenia lub wyeliminowania naziemnych ośrodków decyzyjnych.

A oprócz tego:
• Aktualności woj­skowe – Krzysztof Kuska, Łukasz Pacholski
• Aktualności kosmiczne – Waldemar Zwierzchlejski
• Aktualności cywilne – Paweł Bondaryk
• C-130E Hercules na taktycznym ćwiczeniu w Bułgarii – Krzysztof Kuska
• Systemy BSP w konflikcie syryjskim – Marcin Gawęda
• Pocisk AARGM, czyli jak sobie radzić z systemami antydostępowymi A2/AD – Jerzy Gruszczyński
• Mini Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na orbicie Księżyca – Waldemar Zwierzchlejski
• Rakietowo-lotniczy potencjał Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (część II) – Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński
• 50 lat śmigłowców Gazelle – Miłosz Rusiecki

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem sierpniowego wydania "Lotnictwo Aviation International" na stronie: www.zbiam.pl

Źródło: zbiam.pl
comments powered by Disqus