Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnictwo Aviation International 3/2025 już w sprzedaży

Lotnictwo Aviation International 3/2025 już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W marcowym numerze Lotnictwo Aviation International polecamy:

Śmigłowce Apache dla WP: podpisanie umowy leasingowej – Jerzy Gruszczyński
27 lutego, w Inowrocławiu wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał pakiet umów rozpoczynający procedurę leasingu śmigłowców bojowych AH-64D Apache. W uroczystości na lotnisku Latkowo uczestniczył również wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda, przedstawiciele strony amerykańskiej oraz firmy Boeing.

Antonow An-178-100P – Łukasz Pacholski
W październiku ubiegłego roku Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Paderewskiego w Bydgoszczy poinformował, że ukraińska firma Antonow przebazowała z Kijowa do grodu nad Brdą prototyp średniego samolotu transportowego An-178-100P. Maszyna przetrwała działania wojenne i oczekuje na swój dalszy los.

Rosyjskie uzbrojenie lotnicze. Uzbrojenie operacyjno-taktyczne (2) – Piotr Butowski
Agresja Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie wywołała duże zainteresowanie użytkowanym w tej wojnie rosyjskim uzbrojeniem i sprzętem wojskowym. Po serii artykułów o systemach bezzałogowych statków powietrznych, teraz zajmujemy się lotniczymi środkami bojowymi. Trwająca wojna ma spory wpływ na uzbrojenie samolotów i śmigłowców rosyjskich. Zmieniają się priorytety i pojawiają się nowe typy, jakich przedtem w Rosji nie było. W posiadanym uzbrojeniu wprowadzane są ulepszenia wynikające z zastosowania bojowego w tej wojnie.

Postępy i opóźnienia w amerykańskich programach lotniczych – Łukasz Pacholski
Pod koniec lutego Dyrektor Biura ds. Testów Operacyjnych i Ewaluacji Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych opublikował roczne raporty dotyczące stopnia realizacji programów zbrojeniowych prowadzonych z funduszy federalnych. Jeden z nich, zgodnie z wieloletnią tradycją, jest dostępny opinii publicznej. Dzięki takiej transparentności można ocenić stopień zaawansowania najważniejszych programów związanych z modernizacją techniczną m.in. amerykańskiego lotnictwa wojskowego.

Obrona przeciwdronowa. Nowa jakość: drony przechwytujące – Józef M. Brzezina
Federacja Rosyjska od września 2022 r. do dziś skierowała przeciwko Ukrainie ponad 10 tys. dronów kamikadze. Te jednokierunkowe bojowe bezzałogowe statki powietrzne (BBSP) często docierały do zaplanowanych do rażenia nawet bardzo daleko położonych obiektów. Ukraina dotkliwie odczuła skutki tego nowego wcześniej nie znanego na świecie na tak wysokim poziomie zagrożenia. Dlatego Ukraina oraz wiele innych państw bacznie obserwuje masowe wykorzystanie dronów w rosyjsko-ukraińskiej wojnie i pilnie poszukuje tańszych narzędzi służących do obrony przed nowym zagrożeniem. Na jednokierunkowe BBSP, które nie krążą nad polem walki a lecą bezpośrednio w kierunku zaplanowanego wcześniej do rażenia obiektu należy reagować błyskawicznie. Dlatego o wiele trudniej się je zwalcza.

Polskie porty lotnicze w 2024 r. – Jerzy Liwiński
W ub. roku krajowe porty lotnicze obsłużyły 59,2 mln pasażerów i 241 tys. ton ładunków oraz odbyło się przy tym 507 tys. operacji startów i lądowań. W odniesieniu do roku poprzedniego ruch pasażerski wzrósł o 13%, a najwyższą dynamikę odnotowały porty w: Zielonej Górze (+54%), Poznaniu (+22%), Łodzi i Krakowie. Na Lotnisku Chopina odprawiono 21,3 mln podróżnych i 117 tys. ton ładunków, a w portach regionalnych 37,9 mln pas. i 124 tys. ton. Kontrolerzy ruchu lotniczego zabezpieczyli obsługę nawigacyjną 775,5 tys. operacji lotniczych (+11%), w tym 298 tys. przelotów tranzytowych. Ubiegłoroczne wyniki wskazują, że polski rynek lotniczy wszedł w fazę dynamicznego rozwoju, po zapaści związanej z pandemią Covid-19.

Ranking polskich firm dronowych 2024 – Marek Niechciał
Podczas seminarium zatytułowanego „Kto jest liderem rynku dronowego w Polsce?” Instytut Lotnictwa oraz Fundacja Instytut Mikromakro zaprezentowały „Ranking zaawansowania technologicznego i biznesowego polskich firm dronowych 2024 r.” Spotkanie przeznaczone dla polskiej społeczności dronowej poprowadzone przez Elżbietę Mrozek z ILot miało miejsce 30 stycznia 2025 r.

Bomby termojądrowe B61 – Paweł Henski
Administracja ds. bezpieczeństwa atomowego Stanów Zjednoczonych (NNSA – National Nuclear Security Administration) zakończyła program budowy zmodernizowanych taktycznych bomb termojądrowych typu B61-12. W 2026 r. NNSA ma uruchomić produkcję kolejnej wersji bomby B61 oznaczonej jako B61-13.

Sondy księżycowe: ze zmiennym szczęściem – Waldemar Zwierzchlejski
W połowie stycznia i w końcu lutego bieżącego roku, wystrzelono z Ośrodka Lotów Kosmicznych im. Kennedy'ego dwie rakiety Falcon-9R. Wyniosły one cztery sondy kosmiczne, nakierowane na Księżyc, a także jedną na mikroskopijną asteroidę. W chwili obecnej dwie z nich wylądowały na powierzchni Srebrnego Globu - aczkolwiek tylko jedna pomyślnie - jedna doleci do niego dopiero w czerwcu, a dwie pozostałe zostały utracone. Niniejszy artykuł ma przybliżyć ich budowę i zadania.

Bitwa powietrzna nad Dunkierką, 21 maja – 3 czerwca 1940 r. (1) – Tomasz Szlagor
Dramatyczna ewakuacja Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego i części wojsk sojuszniczych z Dunkierki, efekt przegranej bitwy o Francję, dla RAF Fighter Command (Dowództwa Myśliwskiego) była gorzkim doświadczeniem. Piloci Spitfire’ów i Hurricane’ów przez dwa tygodnie, stosunkowo skromnymi siłami i niemałym kosztem własnym, dawali odpór Luftwaffe, która wówczas była u szczytu swej potęgi. Ich wysiłki nie zostały docenione przez brytyjską armię, marynarkę i opinię publiczną, które szukały winnego poniesionych wówczas ciężkich strat.

A oprócz tego:
• Aktualności wojskowe – Stanisław Kutnik
• Aktualności kosmiczne – Waldemar Zwierzchlejski
• Aktualności cywilne – Paweł Bondaryk

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem marcowego wydania "Lotnictwo Aviation International" na stronie: https://zbiam.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony