Lotnictwo Aviation International 2/2024 już w sprzedaży
Lotnictwo Aviation International 2/2024 już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.
W lutowym numerze Lotnictwo Aviation International polecamy:
Baza Aegis Ashore w Redzikowie ukończona – Łukasz Pacholski
15 grudnia 2023 r., bez udziału ważnych osobistości oraz mediów, w Redzikowie koło Słupska odbyła się oficjalna uroczystość zakończenia prac budowlanych amerykańskiej bazy, której sercem jest system obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore. Tym samym kończy się długi etap budowy, który został rozpoczęty symbolicznie 13 maja 2016 r.
ETC-PZL Aerospace Industries – Jerzy Gruszczyński
Od ponad 30 lat ETC-PZL Aerospace Industries Sp. z o.o. projektuje i buduje symulatory i urządzenia szkoleniowe oraz specjalistyczne oprogramowanie dla wojska i służb porządku publicznego na całym świecie. Spółka zajmuje się także modernizacją i serwisem symulatorów i baz danych. O początkach działalności, dniu dzisiejszym oraz wyzwaniach stojących przed ETC-PZL Aerospace Industries z Prezesem Zarządu, Robertem Borochem i Członkiem Zarządu, Romanem Rucińskim rozmawia Jerzy Gruszczyński.
System FCAS. Przyszły system lotnictwa bojowego – Krzysztof Kuska
Koncepcja wspólnej budowy wielozadaniowego samolotu bojowego nowej generacji przez Francję i Niemcy początkowo wydawała się mieć spore szanse na powodzenie. W tym tandemie Francja miała grać pierwsze skrzypce, natomiast w projekcie europejskiego czołgu przyszłości liderować miały Niemcy. Na pierwszy rzut oka układ był uczciwy: oba państwa mogły wykorzystać w optymalny sposób możliwości swoich liderów przemysłowych i zapewnić utrzymanie potencjału intelektualnego na najbliższe dekady. Gdy przyszło jednak do realizacji tych założeń okazało się, że sprawy nie idą już tak gładko. Obecnie wydaje się, że jesteśmy w punkcie zwrotnym i może nawet dojść do zakończenia programu FCAS w obecnym kształcie.
Collaborative Combat Aircraft. Wybór najlepszej opcji (1) – Józef M. Brzezina
Jak donoszą światowe media, w tym m.in. Shepheard Media w materialne z 7 listopada 2023 r., wysoki rangą przedstawiciel Sił Zbrojnych RP poinformował, że Polska aktywnie poszukuje nowej bezzałogowej platformy powietrznej typu "lojalny skrzydłowy". To właśnie ta od niedawna dopiero brana pod uwagę niestandardowa jak na dotychczasową wiedzę o bezzałogowych statkach powietrznych (BSP) i dość niepozorna, gdy ją porównamy z najbardziej znanym amerykańskim BSP MQ-9 Reaper, platforma powietrzna miałaby w przyszłości wesprzeć flotę polskich wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej ocenia rynek BSP w poszukiwaniu takiej odpowiedniej do potrzeb Sił Zbrojnych RP nowej platformy, która będzie w stanie współpracować w przyszłości z samolotami F-35A.
Rywalizacja produkcyjna Airbusa i Boeinga w 2023 r. – Jerzy Liwiński
W ubiegłym roku dwaj najwięksi producenci Airbus i Boeing dostarczyli liniom lotniczym 1263 samoloty komunikacyjne (+11%) i pozyskali 3408 zamówień netto. Airbus przoduje zarówno pod względem wielkości dostaw (udział w rynku 58%) jak i sprzedaży (61%). Mniej korzystne wyniki uzyskane przez Boeinga są konsekwencją wolniejszego tempa wznawiania produkcji B737 MAX i czasowego wstrzymania montażu B787. Na koniec roku portfel zamówień oczekujących na realizację wynosił 14,2 tys. samolotów. Jest to wynik rekordowy i najwyższy w historii.
Problemy programu Lockheed Martin F-35 Lightning II – Paweł Henski
Na początku stycznia 2024 r. koncern Lockheed Martin potwierdził, że tysięczny samolot myśliwski F-35 Lightning II opuścił linię produkcyjną w Fort Worth w Teksasie. Pomimo tego niewątpliwego sukcesu, egzemplarz ten, podobnie jak i inne zbudowane w ostatnich miesiącach, zamiast zostać dostarczony odbiorcy, będzie przechowywany w magazynie. Wynika to z opóźnienia procesu testowania i wdrażania pakietu technologicznego TR-3 (Tech Refresh 3), który wraz z niezbędnym oprogramowaniem awioniki ma pozwolić na modernizację floty do standardu Block 4. Jest to kolejny problem, obok zbyt dużych kosztów eksploatacji, czy bardzo niskiej gotowości operacyjnej, z którymi boryka się program F-35.
Przyszłość lotnictwa transportowego Federacji Rosyjskiej – Piotr Butowski
Rosyjskie Ministerstwo Obrony zamówiło opracowanie nowego superciężkiego samolotu transportowego Iljuszyn Ił-100 na 100 ton ładunku, a także rozważa zamówienie pomocniczego samolotu transportowego Ił-212 na 17 ton ładunku. Podstawowym sprzętem pozostaje transportowiec Ił-76MD-90A z udźwigiem 60 ton ładunku, którego produkcja ma przyspieszyć do 18 egzemplarzy rocznie w 2025 r.
Bezzałogowe statki powietrzne. Rewolucja w Ukrainie (2) – Jacek Fiszer, Jerzy Gruszczyński
Bezzałogowe aparaty latające i amunicja krążąca są obecnie jednymi z głównych systemów uzbrojenia, jakie zadają straty rosyjskim wojskom lądowym, porównywalne ze stratami zadawanymi przez artylerię. Odwołany niedawno naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Walerij Załużny, widział w systemach bezzałogowych statków powietrznych (BSP) i amunicji krążącej bardzo ważny element walki o przewagę w powietrzu obok samolotów bojowych. Słusznie uważa on, że flota bezzałogowych aparatów latających musi współdziałać z załogowym lotnictwem bojowym, prowadzić na jego rzecz rozpoznanie oraz uczestniczyć w obezwładnianiu naziemnych środków przeciwlotniczych przeciwnika. Pod tym względem potencjał systemów BSP do dziś nie jest wykorzystany, a ich siła polega głównie na bardzo niskiej cenie, co z kolei pozwala na ich masową produkcję i zastosowanie.
Strategiczna Inicjatywa Obronna, czyli Gwiezdne Wojny – Waldemar Zwierzchlejski
Jest 23 marca 1983 r., Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan w swoim orędziu do narodu otwarcie krytykuje dotychczasową strategię MAD (Mutually Assured Destruction, gwarantowanego wzajemnego zniszczenia), jako samobójczą. Rzeczywiście, jaki jest zysk ze zniszczenia przeciwnika rakietami z głowicami nuklearnymi wystrzeliwanymi z ziemi, czy z okrętów podwodnych, jeśli nie będzie komu świętować zwycięstwa? Reagan wzywa naukowców i inżynierów do opracowania systemu który sprawi, że broń nuklearna stanie się przestarzała. Program rozpocznie się rok później, uzyska nazwę oficjalną Strategic Defense Initiative (SDI) – Strategiczna Inicjatywa Obronna – jednak przejdzie do historii pod nazwą zaczerpniętą z przeboju kinowego „Star Wars” – Gwiezdne Wojny.
A oprócz tego:
• Aktualności wojskowe – Paweł Henski, Krzysztof Kuska
• Aktualności kosmiczne – Waldemar Zwierzchlejski
• Aktualności cywilne – Paweł Bondaryk
• Proces szkolenia pilotów i przygotowywania samolotów F-16 dla Ukrainy trwa – Krzysztof Kuska
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem lutowego wydania "Lotnictwo Aviation International" na stronie: www.zbiam.pl
Komentarze