Przejdź do treści
Lotnictwo 6/2023
Źródło artykułu

Lotnictwo 6/2023 już w sprzedaży

"Lotnictwo" 6/2023 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Wojna powietrzna nad Ukrainą 24 kwietnia – 23 maja 2023 r.
W maju linia frontu była dość statyczna. Żadna ze stron nie podjęła na lądzie akcji na wielką skalę, wyraźnie łapiąc oddech po wyczerpujących walkach o Bachmut, którego ruiny ostatecznie opanowali Rosjanie. Po stronie ukraińskiej zintensyfikowaniu uległy działania ogniowe i dywersyjne, które miały na celu porażenie rosyjskich sztabów i logistyki. Z kolei taktyczne ataki na wielu odcinkach zmuszały wojska Federacji Rosyjskiej do wykorzystania zgromadzonych rezerw sprzętowych i osobowych na nieistotnych kierunkach. Temu celowi służyły także m.in. ataki dronami dalekiego zasięgu na obiekty położone w głębi Rosji i na terenach przygranicznych. Odciągało to zasoby obrony przeciwlotniczej i walki radioelektronicznej, przy jednoczesnym niedostatku tych systemów w okolicach i na zapleczu frontu. Stało się to bardziej widoczne, kiedy w arsenale ukraińskiego lotnictwa pojawiła się groźna broń w postaci brytyjskich pocisków manewrujących Storm Shadow. Ponadto bardzo udanie zadebiutowały po stronie ukraińskiej systemy obrony powietrznej Patriot. Tempa nabrały również przygotowania do przekazania Ukrainie samolotów F-16.

Siły Powietrzne Sudanu
Przez niemal cały okres swojej niepodległości Sudan był rządzony przez wojskowych i nękany permanentną wojną domową, której jednym z efektów było oddzielenie się Sudanu Południowego w lipcu 2011 roku. Te dwa czynniki oraz wywołany nimi kryzys gospodarczy, a także częste radykalne zmiany sympatii politycznych, wpłynęły na rozwój, organizację i wyposażenie sudańskich sił zbrojnych. Sudańskie Siły Powietrzne eksploatują obecnie samoloty i śmigłowce głównie radzieckiej/rosyjskiej i chińskiej produkcji, nierzadko pozyskane z drugiej ręki. Większość z nich jest już mocno zużytych i przestarzałych, ale anonsowane od kilku lat zakupy nowego sprzętu na razie nie doszły do skutku.

MiG-21 LanceR
Po dramatycznych przemianach politycznych, jakie zaszły wraz z upadkiem reżimu Nicolae Ceaușescu, Rumuńskie Siły Powietrzne stanęły przed nowym wyzwaniem – radykalną transformacją strukturalną. W 1993 roku połączono Rumuńskie Wojska Lotnicze z Wojskami Obrony Przeciwlotniczej, a 1 czerwca 1995 roku przejęta od Rosjan struktura dywizjonowa i pułkowa została zastąpiona nową. Lotnictwo zorganizowano w Bazy Lotnicze, a eskadry pogrupowano w skrzydła.

Suchoj Su-24. Cz. II
Samolot uderzeniowy (bombowiec frontowy) Su-24 był przez prawie trzy dekady podstawową maszyną przeznaczoną do głębokich uderzeń na cele lądowe i morskie w strefie operacyjnego oddziaływania lotnictwa ZSRR, a później Rosji. Jako nosiciel ładunków konwencjonalnych i jądrowych miał być w ewentualnym konflikcie z NATO podstawowym środkiem uderzeń rosyjskiego lotnictwa frontowego na cele naziemne i nawodne w strefie taktycznej i operacyjnej. Od ponad dekady Su-24 zastępowane są przez nowe samoloty uderzeniowe Su-34, wciąż pozostają jednak na wyposażeniu kilku operacyjnych jednostek rosyjskich Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.

Bitwa powietrzna nad Miusem 17 lipca – 4 sierpnia 1943 r. Cz. III
Z meldunków operacyjnych Frontu Południowego wynika, że radziecki wywiad nie wykrył na czas przygotowań Wehrmachtu do kontrofensywy, bowiem dowódcy armii wchodzących w skład frontu otrzymali rozkaz rozpoczęcia opracowywania nowych planów przebicia się przez front nieprzyjaciela. Przerzucenie dużych sił lotnictwa niemieckiego na ten odcinek frontu nie zostało zauważone przez radzieckie dowództwo. Aby pomóc Wehrmachtowi w przebiciu się przez obronę wroga i zniszczeniu radzieckiego przyczółka, Luftwaffe przygotowała potężne siły.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne
•  Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje o nowym podziale sektorowym TMA Kraków
•  Inteligentne kompozyty z ITWL
•  Perspektywy zdobycia przez ukraińskie lotnictwo przewagi w powietrzu
•  Ostatni lot LanceRem

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 6/2023 na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony