Przejdź do treści
Lotnictwo 5/2023
Źródło artykułu

Lotnictwo 5/2023 już w sprzedaży

"Lotnictwo" 5/2023 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Wojna w Sudanie
15 kwietnia w Sudanie wybuchły walki pomiędzy dwiema frakcjami rządzącej od października 2021 roku wojskowej junty. Przeciwko głównodowodzącemu sudańską armią gen. Abdelowi Fattahowi al-Burhanowi wystąpiły paramilitarne milicje tzw. Sił Szybkiego Wsparcia (RSF) dowodzone przez gen. Mohameda Hamdana Dagalo. Starcia przyjęły charakter walk miejskich, toczonych głównie o ośrodki władzy centralnej i regionalnej. Stwarzało to wielkie niebezpieczeństwo dla przebywających w Sudanie cudzoziemców –głownie personelu dyplomatycznego i pracowników międzynarodowych organizacji humanitarnych. W tej sytuacji wiele krajów podjęło decyzję o przeprowadzeniu ewakuacji swoich obywateli drogą lotniczą.

Wojna powietrzna nad Ukrainą 24 marca – 23 kwietnia 2023 r.
Kwiecień był kolejnym miesiącem wojny, który nie przyniósł zasadniczego przełomu. Wysiłki wojsk Federacji Rosyjskiej koncentrowały się na prowadzeniu ataków o ograniczonych celach w rejonie Łymania, Bachmutu, Awdijewki i Marinki. Powodzenie udało się uzyskać jedynie na kierunku bachmuckim, gdzie niewielkie nabytki terytorialne na północ i południe od tego miasteczka nieco poprawiły sytuację taktyczną wojsk rosyjskich, które szturmują tę miejscowość od dziewięciu miesięcy. Nie zmieniło to jednak ogólnego wrażenia braku sił na coś więcej, poza zajęciem znacznej części miasta. Pogoda zresztą wciąż nie pozwalała na podjęcie większych akcji ofensywnych przez żadną ze stron. Za to w kwestiach lotniczych nastąpiła poważna zmiana. Ukraina wreszcie otrzymała ze Słowacji i Polski większą liczbę myśliwców MiG-29. Z kolei Stany Zjednoczone, Holandia i Niemcy dostarczyły kolejne baterie zachodnich systemów obrony powietrznej, w tym tak upragnione przez Kijów zestawy Patriot.

Kaan, Hürjet, Atak-2, Gökbey i Anka-3  –  wiosenna ofensywa tureckiego przemysłu lotniczego
W pierwszych miesiącach 2023 roku w Turcji doszło do szeregu ważnych wydarzeń związanych z opracowywanymi w tym kraju nowymi statkami powietrznymi. Informacje o premierach nowych konstrukcji i oblotach prototypów napływały niemal z dnia na dzień. Warto zatem przyjrzeć się bliżej najnowszym osiągnięciom rozwijającego się bardzo dynamicznie tureckiego przemysłu lotniczego.

Siły Powietrzne Kolumbii
Kolumbijskie lotnictwo wojskowe narodziło się pod koniec 1919 roku, 15 lipca 1942 zostało przekształcone w samodzielny rodzaj sił zbrojnych, a 31 grudnia 1944 przyjęło obecną nazwę. Ogromny wpływ na rozwój Kolumbijskich Sił Powietrznych miała długoletnia wojna domowa i zarazem ograniczone finansowanie. Dziś są to jedne z najliczniejszych sił powietrznych w Ameryce Łacińskiej, ale w wielu aspektach wciąż wymagają modernizacji. Wyróżniają się niezwykłą mozaiką statków powietrznych różnego typu i przeznaczenia, co wynika zarówno z planowych zakupów, jak i darowizn otrzymanych ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów w ramach pomocy wojskowej.

Suchoj Su-24. Cz. I
Samolot uderzeniowy (bombowiec frontowy) Su-24 był przez prawie trzy dekady podstawową maszyną przeznaczoną do głębokich uderzeń na cele lądowe i morskie w strefie operacyjnego oddziaływania lotnictwa ZSRR, a później Rosji. Jako nosiciel ładunków konwencjonalnych i jądrowych miał być podstawowym samolotem uderzeniowym rosyjskiego lotnictwa frontowego w ewentualnym konflikcie z NATO, przeznaczonym do ataków w strefie taktycznej i operacyjnej, przede wszystkim na środki obrony przeciwlotniczej przeciwnika, punkty dowodzenia, składy, bazy i lotniska.

Bitwa powietrzna nad Miusem 17 lipca – 4 sierpnia 1943 r. Cz. II
Radzieckie dowództwo z irytacją obserwowało, jak własne siły myśliwskie na froncie z dnia na dzień gwałtownie topnieją, a Niemcy, dzięki przerzuceniu nowych formacji bombowych, coraz bardziej wpływają na radzieckie wojska na ziemi. Messerschmitty panowały na niebie, zadając poważne straty samolotom szturmowym z czerwoną gwiazdą. Konieczne było pilne wzmocnienie jednostek myśliwskich na froncie Mius, zwłaszcza biorąc pod uwagę szeroki zakres zadań, jakie musieli wykonywać piloci Jaków i ŁaGG-ów. Wzmocnienie 8. Armii Powietrznej nowymi jednostkami nie było jednak takie proste. Postanowiono „poprosić” o pomoc najbliższych sąsiadów, czyli osłaniającą tyły radzieckiego frontu 105. IAD podporządkowaną 10. IAK PWO. Dowództwo dywizji otrzymało rozkaz sformowania połączonej grupy myśliwskiej z różnych pułków i przeniesienia jej pod dowództwo 8. Armii Powietrznej.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne
•  Rosyjski Su-35 przechwycił Turboleta Straży Granicznej
•  Nieautoryzowana operacja specjalna i atak na lotnisko Kanatowo
•  Heinkle nad Châteauroux

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 5/2023 na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony