Lotnictwo 10/2023 już w sprzedaży
"Lotnictwo" 10/2023 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.
W numerze polecamy:
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2023
Po trwającej pięć lat przerwie na radomskie lotnisko powróciły Międzynarodowe Pokazy Lotnicze, które zwykle odbywały się co dwa lata i na trwale zapisały się w kalendarzu imprez tego typu. Tegoroczna edycja Air Show Radom miała swój wyjątkowy charakter, bowiem po raz pierwszy szeroka publiczność mogła obejrzeć z bliska nowe nabytki polskiego lotnictwa wojskowego, które trafiły do naszego kraju niewiele tygodni wcześniej. Jak zwykle licznie wystąpili zagraniczni goście oraz prywatni posiadacze latających zabytków.
Wojna powietrzna nad Ukrainą 24 lipca – 30 sierpnia 2023 r.
Najważniejsze wydarzenia na linii frontu miały miejsce w pobliżu wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim, gdzie 31 sierpnia jednostki ukraińskie zdołały przedrzeć się przez główną linię obrony wojsk rosyjskich i walczą w pobliżu osad Nowoprokopiwka i Werbowe. Aby ustabilizować linię frontu Rosjanie musieli przerzucić swoje wojska z kierunku Łymania i Bachmutu. Na pozostałych odcinkach frontu sytuacja jest podobna jak w poprzednich tygodniach. Rosja kontynuowała ataki na linii Kupiańsk–Swatowe–Kreminna, których prawdopodobnym celem było związanie jednostek ukraińskich, aby nie mogły być wykorzystane na południu. Z kolei jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy kontynuowały ataki na kierunku Bachmutu, nie odnosząc jednak większych sukcesów terenowych, choć zadając przeciwnikowi spore straty w sile żywej.
Lotniczy MSPO 2023
31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach był największym w swojej historii. Agresja Rosji na Ukrainę i związane z nią zagrożenie bezpieczeństwa narodowego Polski spowodowały znaczne zwiększenie wydatków na obronność, w tym na sprzęt lotniczy. Było to widoczne na tegorocznym MSPO, na którym zaprezentowała się rekordowa liczba wystawców, w tym z szeroko pojętej branży lotniczej.
Siły Powietrzne Serbii
Z powodu niedostatecznego finansowania Siły Powietrzne Serbii borykają się z problemami w zasadzie od czasu rozpadu Jugosławii. Wiele samolotów i śmigłowców odziedziczonych po byłej Jugosławii stracono lub wycofano, a spośród pozostawionych na stanie część jest niesprawnych. Dokonane w minionej dekadzie skromne zakupy nowych maszyn nie zaspokoiły wszystkich potrzeb operacyjnych. Do końca bieżącej dekady można spodziewać się pozyskania nowoczesnych samolotów bojowych i szkolenia zaawansowanego oraz być może dodatkowych śmigłowców.
MiG-21bis w polskim lotnictwie. Cz. III – w szeregach NATO
Po przyjęciu Polski do NATO 12 marca 1999 roku polskie samoloty myśliwskie MiG-21bs stały się elementem najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie. Zbliżające się do kresu służby maszyny otrzymały szansę, aby w ostatnich latach swojej aktywności uczestniczyć w sojuszniczych ćwiczeniach z zachodnimi samolotami, przeciwko którym były projektowane. Sześć egzemplarzy wycofanych z polskich Sił Powietrznych kontynuowało służbę w lotnictwie Ugandy.
Czarny czwartek nad Schweinfurtem Cz. I
14 października bieżącego roku przypadła 80. rocznica klęski, jaką w 1943 roku poniosła amerykańska 8. Armia Powietrzna podczas nalotu formacji bombowców B-17 Flying Fortress na niemieckie fabryki łożysk kulkowych w Schweinfurcie. Niniejszy artykuł jest próbą opisania, poprzez zestawienie danych amerykańskich i niemieckich, powietrznej kampanii na wyniszczenie, do jakiej doszło podczas pierwszych miesięcy amerykańskiej ofensywy skierowanej przeciwko celom w III Rzeszy oraz szczegółowego odtworzenia jej najbardziej spektakularnej bitwy, do której doszło podczas drugiego nalotu na Schweinfurt.
A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
• Aktualności z kraju
• Aktualności wojskowe
• Aktualności cywilne
• ITWL na MSPO
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 10/2023 na stronie: www.magnum-x.pl
Komentarze