Listopadowy numer magazynu "Lotnictwo"
Listopadowy numer "Lotnictwa" jest już dostępny w salonach prasowych.
Wystawa Awiaswit-XXI
Piotr Butowski
Głównym wydarzeniem niedawnej wystawy lotniczej Awiaswit-XXI w Kijowie na Ukrainie było uroczyste przekazanie do eksploatacji pierwszego regionalnego samolotu pasażerskiego An-148-100W. Wystawa Awiaswit-XXI odbywa się w Kijowie co dwa lata. Tegoroczna wystawa 25–29 września zebrała 227 uczestników z 22 krajów; dominowały oczywiście firmy ukraińskie. I na tym dobre wiadomości się kończą.
Szkolenie polskich pilotów na F-16 w Stanach Zjednoczonych
Piotr Krawczyk, Mirosław Nawrocki
Szkolenie lotnicze pilota wojskowego to długi i żmudny proces zdobywania i doskonalenia umiejętności pilotażu coraz bardziej zaawansowanych statków powietrznych. Osiągnięcie statusu gotowości do działań operacyjnych, jest wynikiem realizacji wieloetapowego programu szkolenia na ziemi i w powietrzu oraz przeprowadzenia selekcji kandydatów na kolejnych etapach tego szkolenia.
Africa Aerospace & Defence 2008
Michał Petrykowski
Odbywające się od 17 do 21 września międzynarodowe targi lotniczo-obronne Africa Aerospace & Defence 2008 po raz kolejny zostały zorganizowane w bazie południowoafrykańskich sił powietrznych Ysterplaat, w cieniu malowniczej Table Mountain położonej w sercu Kapsztadu. W dziewięciu hangarach zgromadzono stoiska ponad 400 wystawców z 25 państw, m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Rumunii, Rosji, Indii, Pakistanu, Białorusi, Brazylii, Szwecji, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Republiki Południowej Afryki.
Mikojan – MiG-21F-13 cz. 1
Jerzy Gruszczyński, Michał Fiszer
W latach 1950–1953 w czasie wojny koreańskiej po raz pierwszy w historii lotnictwa doszło do walk powietrznych samolotów myśliwskich o napędzie odrzutowym. Szybkie, wyposażone w skośne skrzydła myśliwce MiG-15 i F-86, znacznie górowały nad pozostałymi konstrukcjami. Wyciągnięto stąd wniosek, że parametrem decydującym o wartości samolotu myśliwskiego w walce jest maksymalnie duża prędkość lotu w połączeniu z dynamicznym wznoszeniem i skutecznym uzbrojeniem.
Udział lotnictwa w wojnie polsko-ukraińskiej 1918–1919 r.
Andrzej Olejko
Jesienią 1918 r. monarchia austro-węgierska zaczęła się rozpadać, a na terenie ziem polskich, czeskich i węgierskich zaczęły się kształtować lokalne ośrodki władzy. Akcja rozbrojenia i usunięcia sił austriackich z terenu Galicji Zachodniej przebiegała szybko i bez większego oporu. Z chwilą ukonstytuowania się w Krakowie Polskiej Komisji Likwidacyjnej, najwyższej na terenie Galicji polskiej władzy, odpowiedzialnej m.in. za przejmowanie służb i urzędów zamierającej monarchii, komendantem sił zbrojnych na podległym sobie terenie mianowała ona pułkownika Bolesława Roję. Trudniejsza sytuacja wytworzyła się na pograniczu polsko-ukraińskim, gdzie wzmogły się roszczenia terytorialne Polaków i Ukraińców, które nawzajem się wykluczały.
Operacja „Pedestal” (cz. I)
Szymon Tetera
Latem 1942 r. Malta znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Wzmocnione siły Luftwaffe rozpoczęły w końcu marca ofensywę powietrzną, która odniosła sukces, paraliżując wyspę jako bazę do operacji powietrznych i morskich przeciwko konwojom z posiłkami dla wojsk Osi w Afryce Północnej. Jedynym rozwiązaniem sytuacji było wysłanie konwoju z niezbędnym zaopatrzeniem.
Silnik PZL WS Foka. Ambicja i obawa elit lotnictwa II RP
Edward Malak
Budowa Foki, w ubogich polskich warunkach, stała się prawdziwym wyzwaniem rzuconym ówczesnym realiom, co nie było spotykane w zrównoważonej praktyce przemysłowej, menedżerskiej, administracyjnej. Wprowadzono do polityki zbrojeń, w czasie pokoju, elementy kultury pracy fabryk przygotowujących – pod dużą presją czasu i oczekiwań – jednostki napędowe na wyścigi samochodowe i samolotowe. Przy spełnieniu się planów, uzyskano by jednak bardzo znaczące korzyści – większą niezależność i pewność polityki obronnej II RP. Powstałaby szansa na przeprowadzenie następnego – po samolotach myśliwskich PZL-7 – etapu radykalnego unowocześnienia sił myśliwskich. Na miarę wymogów rysującej się ery samolotów wielkich osiągów oraz istotnie zwiększonych możliwości bojowych.
Ponadto:
Aktualności Wojskowe, cywilne i kosmiczne
Bombardier CSeries – przyszłość zaczyna się dzić
CFS Tutor Squadron
Szkolenie polskich pilotów na F-16 w Stanach Zjednoczonych
Mikojan MiG-21F-13 - monografia (cz. I)
Bombowce – globalny zasięg, globalna siła
Lot Shenzhou-7 – EVA po chińsku
Księżycowe obserwatorium
Encyklopedia Lotnicza: Lockheed XP-49 i Lockheed XP-58
PZL-38 Wilk – nieznane zdjęcie
Poster: Denel AH-2 Rooivalk
Wiecej na www.magnum-x.pl
Komentarze