List otwarty w sprawie Lotniska Modlin

Lotnisko Modlin (wejście)

W związku z powielaniem przez Pana nieprawdziwej informacji na temat ekspertyz dotyczących pasa startowego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin, apelujemy o zaprzestanie takich praktyk, ponieważ działają one na niekorzyść zarówno całej Spółki jak i pasażerów.

Powielanie nieprawdziwych informacji może zmniejszyć zaufanie do portu wśród pasażerów, a co gorsza, może zwiększać społeczne obawy do podróży samolotami. Ponadto taka działalność może negatywnie wpływać na relacje biznesowe z partnerami portu, w tym z liniami lotniczymi, powodując znaczne ograniczenie siatki połączeń lotniczych.

Odpowiadając na nieprawdziwe informacje, cytowane m.in. w dzisiejszej publikacji dziennika „Rzeczpospolita”, informujemy, że wbrew twierdzeniom p. Grzegorza Pietruczuka, żadna z przeprowadzonych przed uruchomieniem lotniska ekspertyz, nie wskazywała, na brak możliwości użytkowania drogi startowej. Badania, którymi dysponowała Spółka wskazywały, że droga startowa w trakcie badań na mrozoodporność została ponadstandardowo przetestowana. Wskazywały do tego, że przy spełnieniu odpowiednich warunków eksploatacji droga startowa może być użytkowana (szczegóły poniżej). 

Część badań wskazywała, że niedoskonałość wykonania prac spowoduje konieczność częstej konserwacji i monitoringu drogi startowej. Na mocy posiadanej gwarancji, Zarząd zobligował do usunięcia usterek generalnego wykonawcę, firmę ERBUD S. A., oraz na koszt wykonawcy wzmocnił służby wewnętrzne zajmujące się monitoringiem pasa.

Równocześnie informujemy, że o bieżącej działalności portu, stale informujemy przedstawiciela samorządu województwa zasiadającego w Radzie Nadzorczej Spółki. Jeśli Sejmik wyrazi takie oczekiwanie, jesteśmy gotowi wyjaśnić przedstawicielom samorządu województwa wszelkie wątpliwości dotyczące funkcjonowania Spółki.


Źródło: Port Lotniczy Warszawa-Modlin
comments powered by Disqus

Komentarze

Miałem taki margiel na podłodze w nieogrzewanej hali .Tragedia, ciągle odskakiwało na nowo i to w różnych nowych miejscach . Jedyna możliwość głęboko sfrezować beton na całej powierzchni a potem warstwa szczepna i jeszcze raz beton tylko z dodatkami włókien i subst. wodoszczelnych .Co to znaczy ciągłe monitorowanie pasa . Taki margiel może odskoczyć 30 sek przed startem samolotu i może zostać zassany do silnika a potem..
U mnie w posadce hali te oderwane części betonu miały max. wielkość orzecha włoskiego .Normalnie miały wielkość orzecha laskowego tak na oko. Jak wiedzieli przed oddaniem lotniska że jest margiel w betonie to prokurator . Wszystko ściema . Tylko kogo i za co oni tak kryją . Chyba że jak my was... to wy nas .... i razem na Rakowiecką

Piłsudski miał rację: to jest kraj idiotów! Najniższa cena w przetargu i macie czego chcieliście, za darmo dawno umarło durnie!

Dzisiaj wyladowala bodaj pierwsza od zamkniecia lotniska awionetka. Ale po godzinnym zawieszeniu, nadal obowiazuje zamkniecie calego pasa startowego - bodaj do 15.01.