LabChecki P_21/iTEC. Zaprezentowano nowe funkcje przyszłego systemu zarządzania ruchem lotniczym
W Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odbyły się dwudniowe LabChecki, czyli warsztaty, w trakcie których zaprezentowane zostały zmiany i dodane funkcjonalności najnowszej wersji rozwojowej systemu P_21/iTEC. System ten to przyszłość kontroli ruchu lotniczego w Polsce opracowywana wspólnie przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej i jedną z wiodących światowych firm technologicznych – Indra.
LabChecki odbyły się w dniach 16-17 lutego na platformie walidacyjno-testowej w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie. Wzięli w niej udział przedstawiciele wykonawcy oprogramowania, hiszpańskiej firmy Indra, oraz osoby zaangażowane w rozwój systemu iTEC ze strony PAŻP.
Celem LabChecków było zaprezentowanie przez ekspertów Indry zmian zawartych w najnowszej dostarczonej do Agencji wersji rozwojowej systemu oznaczonej jako P_21/iTEC SWB3. To już trzecia wersja oprogramowania dostarczona do PAŻP przez Indrę.
– Proces rozwoju oprogramowania polega na tym, że tworzone są kolejne wersje budowanego systemu. W każdej wersji dodawane są nowe elementy w oparciu o uwagi i potrzeby zgłaszane przez ekspertów PAŻP – wyjaśnia Jarosław Piełunowicz, zastępca kierownika projektu iTEC. – Dzięki takim spotkaniom jak te, twórca oprogramowania może zaprezentować wprowadzone zmiany, zaś kontrolerzy z PAŻP mają okazję zweryfikowania, czy działają one zgodnie z ich oczekiwaniami – dodał.
Wśród nowych funkcjonalności dodanych do systemu P_21/iTEC zaprezentowane zostały m.in. pseudotracki, czyli aktywne plany lotu dla statków powietrznych, które nie zostały wykryte przez systemy radarowe. Przedstawiono również nowe filtry, dzięki którym kontrolerzy ruchu lotniczego będą w stanie decydować o tym, które statki powietrzne będą dla nich widoczne na wskaźniku. To bardzo ważna funkcja, ponieważ kontrolerzy odpowiadają zawsze jedynie za określoną część przestrzeni powietrznej (sektor), z którą graniczą przestrzenie odpowiedzialności innych kontrolerów.
Te dwa dni w lutym były tylko pierwszą częścią omawiania wszystkich aktualizacji najnowszej wersji systemu P_21/iTEC. Druga seria LabChecków odbędzie się w połowie marca. W jej trakcie zaprezentowane zostaną m.in. funkcje wyłączania wyświetlania wybranych struktur przestrzeni powietrznej oraz funkcje integracji dla systemu zarządzania dolotami statków powietrznych w rejon lotnisk (AMAN).
P_21/iTEC jest platformą łączącą najnowocześniejsze rozwiązania branży ATM opracowywane w ramach europejskiej kooperacji iTEC ze stabilną bazą zaczerpniętą z aktualnie używanego w Agencji systemu PEGASUS_21. P_21/iTEC będzie całkowicie cyfrowym systemem nowej generacji dostosowanym do wyzwań i możliwości XXI wieku, technologicznie opartym o rozwiązania wirtualne i chmurowe.
Komentarze