Kryzys to czas na przebudowę. Prezes PAŻP na EKG
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej aktywnie uczestniczyła w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Prezes PAŻP Janusz Janiszewski wziął udział w panelach dyskusyjnych dotyczących kondycji lotnictwa po pandemii Covid-19 oraz planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Polska, na mapie lotniczej świata, a szczególnie europejskiej, jest w wielu aspektach liderem. Powinniśmy wspólnie zaproponować Unii Europejskiej rozwiązania, które będą wyprzedzały obecne osiągnięcia – powiedział, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Janusz Janiszewski p.o. prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Zaproponował wszystkim podmiotom lotniczym w Polsce wspólną dyskusję o kierunkach rozwoju w myśl zasady 3W – współpraca, wsparcie, współdziałanie.
PAŻP zamierza zorganizować takie spotkanie pod koniec roku. Byłby to swego rodzaju okrągły stół dla lotnictwa, gdzie każdy miałby możliwość określenia potrzeb, oczekiwań i celów. Wspólna strategia w czasach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa daje szansę na powrót do dawnej kondycji i rozwój, podkreśla prezes Agencji i dodaje, że solidarność środowiska otwiera nowe możliwości.
W ciągu najbliższych lat, konieczna jest więc, nie tyle odbudowa, co przebudowa lotnictwa w Polsce i polskiej przestrzeni powietrznej. To jest moment, który należy wykorzystać, aby nie pozostać w tyle, za konkurencją, przez lata lub dziesięciolecia. Mowa przede wszystkim o rozwiązaniach, które rozpędzą rynek.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej nie zrezygnowała z inwestycji – w sierpniu 2020 roku został podpisany kontrakt na budowę nowoczesnego systemu zarządzania ruchem lotniczym, który jest odpowiedzią na unijne oczekiwania stworzenia jednolitej przestrzeni powietrznej nad Europą. Cyfryzacja tego obszaru pozwala zoptymalizować ruch samolotów, dostarcza bardziej szczegółowych parametrów, takich jak trajektoria lotu 4D i pozwala realizować europejski Zielony Ład.
Polska jako pierwsza zainwestowała w nowoczesne usługi transportowe z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. Powstał system koordynacji lotów dronów, który dla bezpieczeństwa w ruchu lotniczym może mieć zasadnicze znaczenie. Na świecie, cieszy się on ogromnym zainteresowaniem.
– Chcemy stać się najbardziej rozwiniętym krajem pod względem zastosowania nowoczesnych technologii – podkreśla prezes Janusz Janiszewski.
W trakcie realizacji są też przygotowania do całkowitego przeprojektowania polskiej przestrzeni powietrznej i tworzenie nowych procedur. Ma to związek z zakupem nowych, wielozadaniowych myśliwców piątej generacji F35 przez Siły Powietrzne Polski, ale również z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Prezes Janusz Janiszewski zauważa, że na mapie hub’ów lotniczych, brakuje portu przesiadkowego w naszej części Europy. Możliwości rozbudowy lotniska im. F.Chopina, które leży na terenie miasta, zostały wyczerpane, a tym samym jego rozwój pod względem operacji lotniczych – argumentuje i podkreśla, że PAŻP będzie musiała pogodzić interesy każdego uczestnika przestrzeni powietrznej.
Komentarze