Przejdź do treści
Zespół Akrobacyjny "Orlik" na pokazach lotniczych w Grecji (fot. ppor. pil. Norbert Roczkowski)
Źródło artykułu

Zespół Akrobacyjny "Orlik" zaprezentował swój kunszt pod niebem Grecji

Zespół Akrobacyjny „Orlik” uczestniczył w międzynarodowych pokazach lotniczych International Athens Flying Week 2022. To najodleglejsza tegoroczna wyprawa pilotów z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Pokazy odbyły się w miniony weekend (17-18 września) w malowniczej Grecji. Piloci wylecieli na pokazy w środę rano z lotniska 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Trening i sesja air2air

Po pięciu godzinach podróży bezpiecznie dotarli do greckiej bazy Sił Powietrznych w Tanagrze, gdzie czekali na nich organizatorzy. Następnego dnia zespół odbył trening, podczas którego piloci wykonali fenomenalną sesję zdjęciową air2air. Piątek był dniem regeneracji dla zespołu, w związku z panującymi na południu Europy wysokimi temperaturami.

Lotniczy majstersztyk

W sobotę i niedzielę, przy słonecznej pogodzie, Zespół Akrobacyjny „Orlik” zaprezentował  lotniczy kunszt pod niebem Grecji. Wielotysięczna publiczność, zgromadzona w Atenach, mogła podziwiać wysoki wariant pokazu. Zapierające dech w piersiach podniebne ewolucje, dynamika i precyzja po raz kolejny potwierdziły prawdziwy lotniczy majstersztyk pilotów z 4SLSz. Podczas uroczystego podsumowania członkowie formacji otrzymali od organizatorów podziękowania za udział w pokazach i zrealizowanie ich w bezpieczny, profesjonalny sposób.

Zespół Akrobacyjny "Orlik" na pokazach lotniczych w Grecji (fot. ppor. pil. Norbert Roczkowski)2

(fot. ppor. pil. Norbert Roczkowski)

Wizyta w polskiej szkole

Miłą niespodzianką było niedzielne spotkanie pilotów z dziećmi z polskiej szkoły w Atenach. Lotnicy rozdali rodakom pamiątkowe gadżety oraz pokazali im samoloty, przy których uczniowie chętnie robili zdjęcia. Wartością dodaną pokazów w Grecji była możliwość wymiany doświadczeń z innymi zespołami akrobacyjnymi, które brały udział w pokazach. Należy wspomnieć, że zespół akrobacyjny to nie tylko piloci, ale również technicy, którym należą się szczególne podziękowania za niezawodną współpracę oraz perfekcyjne przygotowanie samolotów do lotów.

Zespół Akrobacyjny "Orlik" na pokazach lotniczych w Grecji (fot. ppor. pil. Norbert Roczkowski)

(fot. ppor. pil. Norbert Roczkowski)

Sezon dobiega końca

Sezon pokazów lotniczych powoli dobiega końca. Przed pilotami Zespołu Akrobacyjnego „Orlik” jeszcze jeden pokaz dynamiczny, który odbędzie się 11 października w Radomiu, jako jedna z atrakcji kolejnej edycji Konkursu Filmów, Fotografii i Plastyki WP „Military Art 2022”. 

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, prezentującej fotorelację od momentu przygotowań do wylotu, aż po uroczyste zakończenie pokazów w Grecji na stronie www.wojsko-polskie.pl/4slsz/

Skład Zespołu Akrobacyjnego ORLIK:
lider formacji oraz dowódca zespołu – kpt. pil. Michał JABŁOŃSKI
prawoskrzydłowy – kpt. pil. Oskar WRONA
lewoskrzydłowy – kpt. pil. Tomasz LITWINEK
drugi prawoskrzydłowy – ppłk pil. Michał ANIELAK
drugi lewoskrzydłowy – por. pil. Adrian IBERLE
zamykający – mjr pil. Jakub KRYCH
instruktor pilot – kpt. pil. Eryk PARZYSZEK
pilot zapasowy – kpt. pil. Sebastian RAJCHEL
komentator – por. pil. Filip RYBCZYŃSKI
kamerzysta – ppor. pil. Łukasz CHUDZIK
foto – ppor. pil. Norbert ROCZKOWSKI

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony