Krakowskie lotnisko organizatorem 3. edycji ACI Customer Experience Global Summit 2020

Przedstawiciele Portu Lotniczego Kraków na konferencji ACI Customer Experience Global Summit (fot. Port Lotniczy Kraków)

W dniu 5 września, na konferencji ACI Customer Experience Global Summit, odbywającej się na indonezyjskiej wyspie Bali, Airports Council International (ACI) World (Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych) uroczyście ogłosiła, że przyszłoroczne wydarzenie, czyli 3. edycja ACI Customer Experience Global Summit, które zaplanowano w dniach 7-10 września 2020 r., odbędzie się w Krakowie.

Kraków Airport wystąpi w roli gospodarza tej prestiżowej konferencji. Symboliczne przekazanie tytułu organizatora przyszłorocznego szczytu odbyło się na zakończenie spotkania na Bali. Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport odebrał z rąk Faika Fahmi, prezesa Angkasa Pura 1 zrzeszającego porty lotnicze na Bali, tytuł gospodarza przyszłorocznej konferencji.

Co roku na konferencji zrzeszającej światowe porty lotnicze, spotykają się delegaci, by wspólnie dyskutować o najlepszych rozwiązaniach zapewniających pasażerom jak najlepszy komfort i wysokiej jakości usługi na lotniskach. W tym roku Angkasa Pura 1 na Bali w Indonezji była pierwszym organizatorem z regionu Azji i Pacyfiku, w przyszłym roku Kraków będzie pierwszym europejskim gospodarzem tego wydarzenia.

Podczas konferencji na Bali przedstawiciele Kraków Airport odebrali także przyznany przez ACI World certyfikat Airport Customer Experience Accreditation. Akredytacja przyznawana jest dla lotnisk, które w swojej działalności stale dążą do podnoszenia standardów obsługi podróżujących, i dla których najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pasażerów.

„Zapewnianie doskonałej obsługi klienta i komfortu pasażerów to jedno z najważniejszych narzędzi biznesowych dla portów lotniczych, które szukają przewagi na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. ACI Customer Experience Global Summit daje naszej branży okazję do dzielenia się pomysłami, świętowania sukcesu i uznania najlepszych lotnisk.Cieszymy się na współpracę z Kraków Airport, który po raz pierwszy wprowadza  to wydarzenie do Europy.” – powiedziała Angela Gittens, dyrektor generalna ACI World.

„Kraków Airport to największy port regionalny w Polsce, który do końca 2019 planuje obsłużyć prawie 8 mln pasażerów” – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport. „Ponad 130 bezpośrednich połączeń z krakowskiego lotniska oferowanych przez 24 przewoźników tradycyjnych, jak i niskokosztowych, nowoczesna infrastruktura oraz wysoki standard świadczonych usług pozwalają nam znaleźć się wśród europejskich liderów w grupie portów obsługujących 5-10 mln pasażerów rocznie. Motywacją do dalszego rozwoju Kraków Airport jest otrzymanie ACI World Airport Customer Experience Accreditation.”

„Tym bardziej cieszy nas fakt, że jesteśmy organizatorami 3. edycji ACI Customer Experience Global Summit 2020. To prawdziwy zaszczyt, nie tylko dla naszego lotniska, ale także dla całego polskiego sektora lotniczego, a także specjalne wyróżnienie dla miasta Krakowa i całego regionu Małopolska, słynących w świecie z potencjału turystycznego, biznesowego i naukowego. Wierzę, że pobyt w Krakowie podczas 3. edycji ACI Customer Experience Global Summit 2020 będzie inspirujący dla wszystkich uczestników konferencji. Dzieląc się wiedzą i doświadczeniem przyczynimy się do rozwoju branży lotniczej i nawiążemy nowe relacje biznesowe” – dodał Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Organizacja przyszłorocznej konferencji będzie znaczącym wydarzeniem promocyjnym dla Krakowa i Małopolski. Do Polski przyjedzie kilkuset gości z całego świata, reprezentujących porty lotnicze ze wszystkich kontynentów. Wydarzenie będą relacjonować media z całego świata. Polska będzie pierwszym europejskim państwem, które wcieli się w rolę gospodarza tej konferencji.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Kraków Airport otrzymał certyfikat ACI World Airport Customer Experience. Międzynarodowa akredytacja przyznawana jest tym lotniskom, które w swojej działalności dbają o najwyższą jakość obsługi pasażerów. Nieprzerwalnie od 2007 r. w Kraków Airport prowadzony jest program Airport Council International - Airport Service Quality Survey Main (ASQ) w zakresie badania satysfakcji klientów na lotnisku. Analiza sugestii pasażerów oraz sukcesywne wdrażanie kolejnych udogodnień przekłada się na wzrost pozytywnych opinii klientów. W drugim kwartale bieżącego roku, poziom satysfakcji klientów wynosił 4,13 pkt, podczas gdy średni wynik europejskich portów lotniczych to 4,03 (w skali 1-5). Dodatkowo, począwszy od marca 2017 r. Kraków Airport prowadzi własny program pomiaru satysfakcji klientów „Happy or Not”, który obejmuje 7 obszarów funkcjonowania terminalu pasażerskiego: kontrola bezpieczeństwa, jakość WiFi, kontrola paszportowa, czas oczekiwania na bagaż, poziom usług w punktach gastronomicznych, czystość terminalu i toalet.

Kraków Airport jest również liderem wśród polskich portów lotniczych w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Jako jedyny port lotniczy w Polsce publikuje raporty zrównoważonego rozwoju w oparciu o międzynarodowy standard Global Reporting Initiative. Obecnie lotnisko pracuje nad nową strategią zrównoważonego rozwoju Kraków Airport do roku 2023, która opierać się będzie na czterech podstawowych filarach: zorientowanie na klienta i jego potrzeby, dbałość o środowisko naturalne, partnerstwa biznesowe i społeczne oraz odpowiedzialność wobec pracownika. Wyznaczone obszary, w których Kraków Airport planuje w najbliższym czasie skoncentrować swoje wysiłki, wynikają z regularnych rozmów i badań opinii interesariuszy Kraków Airport.

Źródło: Port Lotniczy Kraków
comments powered by Disqus