Przejdź do treści
Źródło artykułu

Konferencja w Omanie

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że w Maskacie (Oman) odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz Arabskiej Komisji Lotnictwa Cywilnego.

Na spotkaniu omawiane były:

  • Perspektywy rozwoju zarządzania ruchem lotniczym w Europie i krajach arabskich, w tym inicjatywy Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej i program SESAR.
  • Możliwości współpracy przy tworzeniu regulacji prawnych z zakresu bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego.
  • Stosunki pomiędzy Unią Europejską i światem arabskim w zakresie lotnictwa cywilnego – sytuacja obecna i perspektywy – przegląd ram regulacyjnych wewnątrz UE i w świecie arabskim, jednolity rynek lotniczy Unii Europejskiej w wymiarze zewnętrznym, liberalizacja zasad transportu lotniczego z krajami arabskimi, rozwój infrastruktury oraz portów lotniczych.
  • Rozwój przemysłu lotniczego – przegląd rynku lotniczego UE i świata arabskiego. Perspektywy i możliwości.

W deklaracji końcowej uczestnicy konferencji wyrazili chęć zacieśniania współpracy w zakresie:

  • zarządzania ruchem lotniczym, w tym rozwinięcia organizacyjnej i technicznej współpracy w celu zapewnienia bezpiecznego, efektywnego i właściwego zarządzania transportem lotniczym pomiędzy stronami. Omawiano również możliwości uczestniczenia strony arabskiej w programie SESAR i związanych z tym korzyści wynikających z prowadzonych badań;
  • bezpieczeństwa, a w szczególności udziału Unii Europejskiej w rozwoju arabskiego systemu zapewniania bezpieczeństwa lotnictwa w celu zapewnienia europejskich standardów bezpieczeństwa w regionie;
  • ochrony konkurencji. Zadeklarowano chęć rozwinięcia procedur i standardów wymiany informacji w celu zapewnienia uczciwego i równego traktowania arabskich i europejskich przewoźników lotniczych.

Strony podkreśliły także potrzebę kontynuowania współpracy w celu otwarcia rynków oraz rozwoju poziomu koordynacji w odniesieniu do transportu lotniczego a także zapewnienia zgodności z prawem obowiązujących porozumień umownych.

Przeanalizowano zapisy Euro-śródziemnomorskiej umowy lotniczej. Podkreślono potrzebę jej przyjęcia na poziomie bloków państw, w celu utworzenia konkurencyjnej i jednolitej przestrzeni powietrznej.

Uczestnicy podkreślili wagę konferencji i jej znaczenie dla przyszłego rozwoju współpracy pomiędzy światem arabskim i Wspólnotą Europejską w dziedzinie lotnictwa cywilnego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony