Przejdź do treści

Konferencja "Od Poteza do Dromadera. Sto lat polskiego agrolotnictwa" w Szreniawie

10 czerwca 1925 roku por. pil. Kazimierz Kalina i por. obs. Tadeusz Krajewski wykonali pierwszy w Polsce zabieg ochrony roślin z powietrza. Na powierzchni 20 ha pomorskich lasów pilotowany przez por. Kalinę Potez XV rozpylił arsenian wapnia. W ślad za tą próbą poszła kolejna, zrealizowana w lipcu. Po dwóch latach przeprowadzono kolejne doświadczenia, tym razem także w ochronie roślin uprawnych. Po upływie przeszło dwudziestu lat w Polsce powrócono do idei ochrony roślin z powietrza. Z czasem ta gałąź lotnictwa stała się polską specjalnością.

Z myślą o upamiętnieniu zarówno pierwszego znanego zabiegu agrolotniczego na ziemiach polskich, jak i całej historii polskiego lotnictwa rolniczego narodziła się myśl zorganizowania konferencji o polskim agrolotnictwie – mówi dr Mariusz Niestrawski, kustosz dyplomowany Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie.

Konferencja "Od Poteza do Dromadera. Sto lat polskiego agrolotnictwa" odbędzie się w dniach 20-22 października br. w Szreniawie.

W czasie obrad przypomnimy przeszłość polskiego lotnictwa rolniczego oraz omówimy stan obecny oraz perspektywy agrolotnictwa i silvalotnictwa – dodaje dr Mariusz Niestrawski.

Do wypowiedzenia się organizatorzy zapraszają historyków, pasjonatów lotnictwa, muzealników, przedstawicieli firm świadczących usługi lotnicze oraz odbiorców (tak faktycznych, jak i potencjalnych) tych usług. Konferencji będzie towarzyszyć publikacja. Zachęcamy do składania propozycji tekstów. By udało się zdążyć na konferencję, teksty muszą zostać ukończone przed 31 lipca br.

An-2R (SP-WKO) z tunelem opyłowym do rozprzestrzeniania chemikaliów sypkich. Państwowe Gospodarstwo Rolne Widuchowa, maj 1981 roku. (fot. Ze zbiorów Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie)

Duże zainteresowanie wydarzeniem wyraziło środowisko agrolotników, którzy zapragnęli połączyć konferencję z VI Zjazdem Agrolotników.

Organizatorzy przewidują, że pierwszego dnia konferencji (20 października) wygłoszone zostaną referaty odnoszące się do historii polskiego lotnictwa rolniczego. Dzień drugi (21 października) będzie świętem agrolotników, na ten dzień zaplanowano zjazd. Z kolei trzeciego dnia konferencji (22 października) odbędą się referaty i dyskusje poświęcone lotnictwu rolniczemu dziś i w przyszłości.

Osoba do kontaktu: Mariusz Niestrawski (m.niestrawski@muzeum-szreniawa.pl, tel. 61 81 07 629, w. 23)

Więcej informacji na stronie: https://muzeum-szreniawa.pl/100-lecie-polskiego-agrolotnictwa/

FacebookTwitterWykop

Nasze strony