Przejdź do treści
Źródło artykułu

Komunikat ULC w sprawie szkolenia lotniczego cudzoziemców

Kwestie dotyczące szkolenia lotniczego cudzoziemców reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2003 r. w sprawie szkolenia lotniczego oraz uzyskiwania licencji przez cudzoziemców (Dz. U. Nr 156, poz. 1524, z późn. zm.).

UWAGA: Powyższe rozporządzenie nie reguluje kwestii szkolenia cudzoziemców będących obywatelami Unii Europejskiej, którzy w myśl art. 5 dyrektywy Rady z dnia 16 grudnia 1991 r. w sprawie wzajemnego uznawania licencji personelu pełniącego określone funkcje w lotnictwie cywilny (91/670/EWG) (Dz. U. UE L Nr 373, poz. 21) dopuszczani są do szkolenia lotniczego w Rzeczypospolitej Polskiej na tych samych zasadach co obywatele polscy.

W celu dopuszczenia do szkolenia lotniczego w Polsce cudzoziemców nie będących obywatelami UE, należy w myśl przepisów rozporządzenia w sprawie szkolenia lotniczego cudzoziemców, spełnić poniższe warunki:

  • Zgodnie z § 2 ust. 1 w/w rozporządzenia, cudzoziemiec może być dopuszczony do szkolenia lotniczego w Polsce, tylko po uzyskaniu zezwolenia Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego;

  • Na mocy § 5 ust. 1 w/w rozporządzenia zezwolenia na szkolenie lotnicze wydaje się na pisemny wniosek cudzoziemca złożony za pośrednictwem organizacji szkoleniowej, w której cudzoziemiec ten zamierza się szkolić, wraz z dokumentami wymienionymi poniżej (wzory wniosków znajdują się w Podręczniku Licencjonowania Personelu Lotniczego pod symbolami: PEL/DZ-7. 7-03-01.01 i 7-03-01.02).


Niezbędnymi dokumentami, które należy dołączyć do wniosku o wydanie zgody na szkolenie lotnicze cudzoziemca na podstawie § 2 ust. 2 i 3 oraz § 4 ust. 2 rozporządzenia w sprawie szkolenia cudzoziemców są:

  • poświadczona za zgodność z oryginałem kopia:

    • ważnego dokumentu podróży (paszport) lub

    • zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony albo

    • zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

- wydane przez uprawniony organ;

  • poświadczona za zgodność z oryginałem kopia dokumentu poświadczającego posiadane wykształcenie;

  • poświadczona za zgodność z oryginałem kopia badań lotniczo-lekarskich właściwej kategorii.

UWAGA: ULC przypomina o obowiązku wniesienia opłaty lotniczej za wydanie zgody na szkolenie cudzoziemca w wysokości 200 zł, zgodnie z tabelą nr 2 Część VI pkt 5 ppkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 8 września 2003 r. w sprawie opłaty lotniczej (Dz. U. Nr 176, poz. 1718, z późn. zm.).

  • Na podstawie § 6 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szkolenia lotniczego cudzoziemców Prezes ULC po rozpatrzeniu wniosku i stwierdzeniu, że zostały spełnione wszystkie niezbędne warunki określone odpowiednio w § 2 i 3 rozporządzenia, wydaje zezwolenie na szkolenie lotnicze w zakresie objętym wnioskiem. Czyni to w terminie 30 dni od daty wpłynięcia wniosku do Urzędu.


Prezes ULC ogranicza zezwolenie tylko do szkolenia w tych specjalnościach i zakresach, dla których cudzoziemiec spełnia wszystkie niezbędne wymagania oraz których prowadzenie w organizacji szkoleniowej, przekazującej wniosek, jest dopuszczalne.

OBOWIĄZKI SPOCZYWAJĄCE NA ORGANIZACJI SZKOLENIOWEJ DEKLARUJĄCEJ SZKOLENIE CUDZOZIEMCÓW

Zgodnie z brzmieniem § 3 w/w rozporządzenia organizacja szkoleniowa prowadząca szkolenia dla cudzoziemców musi:

  • posiadać ważny certyfikat na szkolenie lotnicze w tej specjalności i w zakresie, którego ma dotyczyć zezwolenie;

  • zadeklarować możliwość prowadzenia szkolenia w języku polskim, angielskim lub innym języku zrozumiałym dla cudzoziemca, wskazując to w deklaracji;

  • posiadać niezbędne dla przeprowadzenia szkolenia materiały szkoleniowe przetłumaczone na język angielski lub inny, w którym będzie odbywało się szkolenie;

  • posiadać wykwalifikowaną kadrę instruktorską władającą zadeklarowanym językiem obcym1 bądź zatrudnić tłumacza obeznanego z frazeologią (słownictwem) lotniczym, w przypadku gdy cudzoziemiec dopuszczony do szkolenia nie włada językiem polskim w stopniu odpowiednim do rodzaju szkolenia, w którym ma uczestniczyć;

  • posiadać ważne na okres szkolenia ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w stosunku do uczestników szkolenia, posiadających takie obywatelstwo, jak cudzoziemiec ubiegający się o zezwolenie na szkolenie.

Jeżeli cudzoziemiec lub organizacja szkoleniowa nie spełniają wszystkich niezbędnych wymagań (z § 2 i 3 rozporządzenia), Prezes ULC na podstawie § 6 ust. 3 w/w rozporządzenia odmawia wydania zezwolenia.

O wydaniu zezwolenia lub odmowie jego wydania Prezes ULC powiadamia organizację szkoleniową, za której pośrednictwem cudzoziemiec wystąpił o wydanie tego zezwolenia.

Jednocześnie, informuje się, iż na podstawie § 4 ust. 3 w/w rozporządzenia cudzoziemiec chcący zdawać egzamin państwowy może zdawać go w języku polskim lub angielskim, w zależności od kategorii licencji.

1 W przypadku posiadaczy licencji – wystarczającym będzie znajomość języka na poziomie 4 operacyjnym wg skali ICAO (wpis), zaś osoby nieposiadające licencji powinny legitymować się znajomością języka obcego na poziomie B2 wg skali Rady Europy (zaświadczenie/certyfikat).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony