Interpelacja w sprawie zagrożenia ciągłości działań operacyjnych PAŻP w związku ze złożeniem rezygnacji przez jej prezesa, a następnie wycofaniem jej
8 lipca 2025 r., na stronie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, została opublikowana Interpelacja nr 10820 do prezesa Rady Ministrów w sprawie zagrożenia ciągłości działań operacyjnych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) w związku ze złożeniem rezygnacji w dniu 27 czerwca przez jej prezesa, a następnie wycofaniem jej w dniu 3 lipca br. Interpelację zgłosili Posłowie: Jerzy Polaczek (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Król (Prawo i Sprawiedliwość), Grzegorz Puda (Prawo i Sprawiedliwość), Michał Połuboczek (Nowa Nadzieja), Paulina Matysiak (Razem), Jarosław Krajewski (Prawo i Sprawiedliwość).
Pełny tekst interpelacji:
Szanowny Panie Premierze,
pani prezes PAŻP Magdalena Jaworska-Maćkowiak złożyła w piątek 27 czerwca br. w biurze podawczym Ministerstwa Infrastruktury rezygnację z pełnionej funkcji. Kilka dni później minister infrastruktury pan Dariusz Klimczak, nadzorujący ustawowo agencję, w wywiadzie telewizyjnym dla stacji TVN, komentując rezygnację złożoną przez panią prezes PAŻP, stwierdził, cytuję: „to nie może być tak, że ktoś przychodzi i składa pismo do kancelarii, a ja muszę dzwonić i dowiadywać się, o co chodzi”. Stwierdził również w tym wywiadzie, że zanim podejmie dalsze decyzje, chce poznać powody tej rezygnacji. Wyjaśnień ma mu udzielić sama prezes oraz nadzorujący agencję minister Maciej Lasek.
Pragniemy przypomnieć Panu Premierowi, że prezes PAŻP ponosi odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa, ciągłości, płynności i efektywności ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej, zarządzanie przestrzenią powietrzną oraz zarządzanie przepływem ruchu lotniczego zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej i krajowego oraz przepisami międzynarodowymi. Odpowiedzialność ta obejmuje m.in. organizację i prawidłowe działanie kontroli wewnętrznej, opracowywanie planów działalności agencji, sprawozdań rocznych i finansowych, a także realizację zadań agencji zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Ustawa o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w art. 2 stwierdza, cytuję:
„Art. 2.
1. Agencja podlega ministrowi właściwemu do spraw transportu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Prawa i obowiązki państwowej władzy nadzorującej, w rozumieniu przepisów rozporządzenia (WE) nr 549/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 marca 2004 r. ustanawiającego ramy tworzenia Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Dz. Urz. UE L 96 z 31.03.2004; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 8, str. 23) określone w rozporządzeniu (WE) nr 550/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 marca 2004 r. w sprawie zapewniania służb nawigacji lotniczej w Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Dz. Urz. UE L 96 z 31.03.2004; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 8, str. 31) i rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2096/2005 z dnia 20 grudnia 2005 r. ustanawiającego wspólne wymogi dotyczące zapewniania służb żeglugi powietrznej (Dz. Urz. UE L 335 z 21.12.2005, str. 13) oraz inne prawa i obowiązki w zakresie wykonywania bieżącego nadzoru nad realizacją zadań przez Agencję, wykonuje Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego”.
Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ponosi osobistą odpowiedzialność, zarządzając instytucją będącą elementem infrastruktury krytycznej państwa, za bezpieczeństwo operacji lotniczych.
System zarządzania bezpieczeństwem jest integralnym składnikiem zarządzania Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.
W związku z niespotykanym w ciągu 18 lat od powołania agencji faktem rezygnacji prezesa PAŻP, a następnie wycofania rezygnacji po pięciu dniach, zwracamy się do Pana Premiera z następującymi pytaniami:
- Kto gwarantował ciągłość działań operacyjnych PAŻP po złożeniu 27 czerwca br. rezygnacji przez panią prezes w biurze podawczym Ministerstwa Infrastruktury, w sytuacji gdy minister infrastruktury, nadzorujący ustawowo agencję, nie był o tym fakcie poinformowany?
- Czy personel PAŻP w piątek 27 czerwca br. został poinformowany o rezygnacji złożonej przez panią prezes?
- Czy prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego otrzymał informację w dniu 27 czerwca br. o rezygnacji pani prezes PAŻP? Czy prezes ULC w związku z art. 2 ust. 2 ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej podjął stosowne działania?
- Kto po złożeniu rezygnacji przez panią prezes dniu 27 czerwca br. był odpowiedzialny za politykę bezpieczeństwa w agencji?
- Gdyby w czasie po złożonej rezygnacji przez prezesa PAŻP do momentu jej wycofania doszło do tragicznego zdarzenia lotniczego, to kto reprezentowałby interes państwa polskiego? Czy byłby to Pan Premier osobiście jako organ powołujący prezesa PAŻP?
Interpelacja nr 10820 dostępna jest tutaj (LINK)



Komentarze