International Drone Event – annual za nami
Drony nad Targami Kielce. Kameralne wydarzenie z globalnym efektem.
Początki bywają trudne, ale dołączenie do targowego kalendarza kieleckiego ośrodka wystawienniczego propozycji skierowanej do branży Bezzałogowych Statków Powietrznych okazało się „strzałem w dziesiątkę”. IDEa, czyli International Drone Event – annual ma szanse na zajęcie ważnego miejsca na światowej mapie wydarzeń poświęconych dronom.
Wydarzenie podzielone było na cztery uzupełniające się strefy. W pierwszej z nich – strefie EXPO swoją ofertę zaprezentowali giganci w branży. Najnowsze technologie prezentowali m.in. PIX4D czy DJI. Zwiedzający mogli nie tylko porozmawiać o technicznych właściwościach, ale także zobaczyć działanie dronów w specjalnej strefie pokazów. Połączenie tych stref owocowało konkretnymi rozmowami biznesowymi.
– W mojej ocenia, jak również w ocenie mojego zespołu są to bardzo obiecujące targi – podsumowała udział swojej firmy Katarzyna Niebrzydowska z DJI Dilectro – formuła na razie jest kameralna, ale zainteresowanie jest ogromne. Odnośnie samych gości mogę powiedzieć, że są to osoby na wysokich stanowiskach, decyzyjne. Jesteśmy mocno zainteresowani udziałem w Targach IDEa w przyszłym roku.
Merytorycznie o BSP w Targach Kielce
Merytorycznym wsparciem dla stref EXPO i pokazowej była dwudniowa konferencja poświęcona różnorodnym zagadnieniom dotyczącym Bezzałogowych Statków Powietrznych. O tym że coraz częściej dostrzegana jest możliwość wszechstronnego wykorzystania dronów w służbie ratowniczej wspominał Radosław Zych, z firmy FlyTech UAV, która dwa lata temu założyła stowarzyszenie LOPR. To organizacja, która w założeniach ma pomagać w akcjach ratowniczych wykorzystując Bezzałogowe Statki Powietrzne. Drony wykorzystuje się również budownictwie. Najnowsze sposoby pomiarów inwetaryzacyjnych i szerokie zastosowanie technologii BIM w budownictwie w trakcie konferencji w Targach Kielce przedstawili przedstawiciele Polskiego Konsorcjum Inwestycyjno-Geodezyjnego – Łukasz Kacprzak i Krzysztof Pietroń.
O tym w jaki sposób drony mogą pomóc w rolnictwie można było z kolei dowiedzieć się z wystąpienia Caroline Bailey z firmy PIX4D. To firma oferująca szeroką gamę produktów, które służą do opracowywania zdjęć naziemnych bądź też pochodzących z nalotów fotogrametrycznych wykonanych bezzałogowymi statkami powietrznymi. Również Mariusz Kacprzak z Instytutu Lotnictwa mówił o możliwościach wykorzystania bezzałogowców w służbie przyrody. Wspomniał o projekcie Hesof, którego założeniem jest integracja innowacyjnych technologii z innowacyjnymi metodami kultywacji lasu m.in. zaangażowanie dronów do oceny zdrowotności lasów dębowych.
Wykorzystując kamerę termowizyjną bezzałogowe statki powietrzne mogą mieć również zastosowanie w przemyśle, o czym mówił na konferencji przedstawiciel firmy Workswell Jaroslav Bohm. Przedstawił on opracowaną przez Workswell kamerę termowizyjną Workswell Wiris ze specjalnym oprogramowaniem służącym do analizowaniu wycieków gazów, bardzo pomocną w branży wydobycia ropy. Łukasz Olszewski z firmy Vimap nawiązał z kolei do wykorzystania dronów w energetyce. Pomagają one w monitorowaniu, utrzymaniu, eksploatacji oraz prewencji awarii sieci elektrycznych. Zalety skaningu laserowego wykorzystywanego do pozyskania wysokiej jakości danych pomiarowych przy użyciu dronów przedstawił natomiast Jacek Krawiec, dystrybutor marki Riegl. Co ciekawe, drony mogą również prognozować pogodę, a to za sprawą specjalnego systemu opracowanego z użyciem danych z obserwacji GNSS o czym opowiedział prof. Witold Rohm z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Strefa B2B ważną częścią Targów IDEa
Przemysł wystawienniczy to nic innego jak przemysł spotkań. Tych również nie brakowało podczas wydarzenia International Drone Event – annual. W specjalnie przygotowanej strefie B2B długie godziny spędzili między innymi inżynierowie ukraińskiego Antonowa, poszukujący w Centrum Kongresowym Targów Kielce kontrahentów z branży BSP. Efekty tych rozmów na razie są poufne.
Komentarze