Przejdź do treści
II Światowy Zlot Śmigłowców (fot. Stowarzyszenie Lotnicze Helisport)
Źródło artykułu

II Światowy Zlot Śmigłowców odbędzie się na lotnisku Zielona Góra-Przylep

W dniach 14-16 czerwca 2024 r. na lotnisku Zielona Góra-Przylep odbędą się II Światowy Zlot Śmigłowców oraz Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe FAI z udziałem Narodowej Kadry Śmigłowcowej.

Celem Zlotu jest uświadomienie roli śmigłowców w zakresie obronności państwa i ratownictwa. Podczas unikalnego wydarzenia zobaczymy maszyny LPR, producentów helikopterów, cywilne, prywatne, firmowe i wojskowe maszyny.

Ubiegłoroczny, pierwszy Światowy Zlot Śmigłowców odbił się szerokim echem w mediach oraz w przestrzeni publicznej. W finalnym dniu zlotu 12 sierpnia 2023 r. w Płocku udział w wydarzeniu wzięło 69 śmigłowców, w tym cywilne, prywatne, firmowe, śmigłowce LPR oraz wojskowe (4. Skrzydło Lotnictwa Transportowego/41. Baza Lotnictwa Szkolnego (1xMi-2 i 1xSW-4; Skrzydło Lotnictwa transportowego/Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych - 1xMi-17; Baza Lotnictwa Transportowego - 1xMi-8/W-3. Równocześnie odbyły się eliminacyjne do Narodowej Kadry Śmigłowcowej, w których udział wzięło 20 sportowców.

W roku 2024 organizujemy Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe zgodnie z regulaminem FAI (Międzynarodowej Federacji Lotniczej) oraz II Światowy Zlot Śmigłowców na lotnisku w Przylepie – zapowiada Serafina Ogończyk-Mąkowska, Prezydent FAI (CIG).

Sport śmigłowcowy sięga 1965 roku i wywodzi się z wojska, z akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Zwracamy uwagę nie tylko na sportową rywalizację, ale realizujemy działania uwrażliwiające na zagadnienia, które winny istnieć w świadomości społeczeństwa, takie jak: rola śmigłowców w zakresie obronności państwa, ratownictwa, rola patrolowa, transportowa, funkcje ratowania i ochrony zdrowia, życia, bezpieczeństwa, pielęgnowanie tradycji lotniczych, propagowanie wiedzy i umiejętności lotniczych w społeczeństwie – dodaje.

Podczas Zlotu zaprezentowana zostanie wystawa pt. "Śmigłowce w służbie państwa" zdjęć z sesji AIR to AIR wykonanych podczas I Światowego Zlotu Śmigłowców przez fotografów ATAM CREW HESJA.pl

Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne atrakcje dla publiczności, występy artystyczne i pokazy.

Zlot jest profesjonalnie przygotowanym wydarzeniem. Wyznaczony jest Kierujący lotami / Dyrektor zlotu, zamówiona przestrzeń w PAŻP, oddzielna częstotliwość, powiadomiony jest ULC.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Lotnicze Helisport / Klub Sportowy. Stowarzyszenie Helisport jest jedynym w Polsce organizatorem Zawodów Śmigłowcowych oraz wyłącznym Organizatorem Światowego Zlotu Śmigłowców.

Poniżej krótkie filmowe przypomnienie jak było w ubiegłym roku w Płocku podczas I Światowego Zlotu Śmigłowców.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony