Przejdź do treści
Źródło artykułu

Fly Fest 2024 – podsumowanie

Wielkie święto lotnictwa i spektakularne pokazy połączone były z wizytą znamienitych gości Ministra Infrastruktury, prezesów Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Polskich Portów Lotniczych.

Festiwal lotniczy w Piotrkowie Trybunalskim ma już swoją historię. W tym roku była to już XII edycja FLY FEST. Pokazy lotnicze zaczęto organizować w Piotrkowie w 100-lecie lotniska w roku 2013. Dziś Fly Fest stał się już rozpoznawalną marką na mapie europejskich pokazów lotniczych.

Jesteśmy jednym z nielicznych organizatorów pokazów w Polsce, który nie biletuje tego wydarzenia, do nas, na teren pokazów wchodzi się za darmo. Wymaga to od nas ogromnego wysiłku organizacyjnego (jest nas zaledwie garstka osób, pracowników Aeroklubu) aby zdobyć zaufanie sponsorów i partnerów, miłośników awiacji, którzy decydują się finansować nasz lotniczy festiwal. – powiedział Marcin Pampuch dyrektor Aeroklubu w Piotrkowie.

W tym roku organizatorzy przygotowali spektakularne pokazy w wykonaniu Scandinavian Airshow polegające na spacerze po skrzydłach lecącego samolotu dwóch pięknych kobiet SkyCats, to jedna z największych obecnie atrakcji pokazowych na świecie. Z polskich gwiazd znanych na całym świecie latał w Piotrkowie w pokazie  Łukasz Czepiela na samolocie CarbonCub, który wylądował już na molo w Sopocie, na największym wieżowcu w Dubaju, a ostatnio na stadionie we Wrocławiu.

Wystąpili tradycyjnie piloci akrobacyjni z grupy ORLEN Żelazny oraz piloci z Retro Sky Team ze Słowacji, którzy zaprezentowali bitwę powietrzną. Były też samoloty odrzutowe Polskich Sił Powietrznych FA-50 i M-28 Bryza. Na płycie lotniska dla widzów było wesołe miasteczko i mnóstwo foodtrucków oraz stoisk z gadżetami i lotniczymi zabawkami – dodał Marcin Pampuch.

W tym roku lotnisko w Piotrkowie odwiedzili ważni goście: Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak, prezesi instytucji zarządzających lotnictwem w Polsce Magdalena Jaworska-Maćkowiak ULC i Julian Rotter PAŻP oraz prezesi lotniczych spółek Andrzej Ilków Polskie Porty Lotnicze, którzy widzą potencjał szkoleniowy lotniska w Piotrkowie Trybunalskim i pomagają Aeroklubowi w planowanych projektach inwestycyjnych rozbudowy infrastruktury lotniska w Piotrkowie. Głównym powodem wizyty tak licznego grona gości było podpisanie listu intencyjnego w sprawie rozbudowy lotniska o dwie drogi kołowania DK B i DK C. List podpisali prezes PPL Andrzej Ilków i prezes AZP Grzegorz Skomorowski.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie rozbudowy lotniska (fot. Ministerstwo Infrastruktury)

FLY FEST za nami, Zarząd Aeroklubu serdecznie dziekuje Panu Ministrowi Dariuszowi Klimczakowi oraz Partnerom:

  • PPL prezesowi Andrzejowi Ilków i całemu zarządowi PPL za dotychczasowe wsparcie, z nadzieją na szybkie rozpoczęcie inwestycji.
  • PAŻP prezes Magdalenie Jaworskiej - Maćkowiak
  • ULC prezesowi Julianowi Rotter
  • LS Service prezesowi Krzysztofowi Mazurowi
  • Wicemarszałkowi Województwa Piotrowi Wojtysiakowi
  • WFOŚiGW prezesowi Piotrowi Kopkowi
  • Prezydentowi Piotrkowa Juliuszowi Wiernickiemu
  • Staroście Powiatu Piotrowi Łącznemu

Organizatorzy podziękowania kierują do wszystkich zaangażowanych w projekt rozbudowy lotniska, a także w Festiwal Lotniczy FLY FEST.

Lotnisko się rozwija w dobrym i oczekiwanym kierunku, będziemy budować drogi kołowania. Te dwa dni XII  edycji FLY FEST to było nasze wielkie święto, które dostrzeżono także w Europie, zdjęcia z FLY FEST kupiła od Polskiej Agencji Prasowej europejska agencja ETA. Tysiące zdjęć jest także na FB. – powiedział Marcin Pampuch, dyrektor Aeroklubu.

Więcej zdjęć na stronie: https://azp.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony