Przejdź do treści
Źródło artykułu

F3P WARSAW CHALLENGE – Otwarte Mistrzostwa Polski Halowych Modeli Akrobacyjnych 2022

Aeromodelklub Artbem zaprasza do udziału w Międzynarodowych Zawodach FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych i Mistrzostwach Polski F3P, które będą rozgrywane pod Honorowym Patronatem Burmistrza Dzielnicy WOLA – Krzysztofa Strzałkowskiego.

Impreza F3P WARSAW CHALLENGE odbędzie się w dniach 19-20 marca 2022 r. w ładnej Hali Sportowej "KOŁO", przy ul. Obozowej 60 (w której w 2019 r. miały miejsce zawody Pucharu Świata F3P).

Mamy nadzieję, że po dwóch latach przerwy wszyscy polscy modelarze halowi zechcą się spotkać w Warszawie – zwłaszcza, że spodziewamy się zawodników zagranicznych, w tym Donatasa Pauzuolisa z Litwy. Ponadto będzie można spotkać i podziwiać najlepszych zawodników z Polski. – mówią organizatorzy.

Akrobacja precyzyjna w hali jest stosunkowo młodą dyscypliną modelarstwa i stale się rozwija. Zadaniem pilota jest zademonstrowanie wiązanki 11 figur w ściśle określonej kolejności i jak najdokładniej. Lot obserwują sędziowie i oceniają każdą figurę osobno, w skali 10-punktowej. Jest to ocena subiektywna, dlatego na mistrzostwach świata loty finalistów są oceniane aż przez 10-osobowy panel sędziów.

Ciekawostką jest np. masa startowa maszyny gotowej do lotu (tzn. z silnikiem, bateriami i całą elektroniką na pokładzie). Jeśli w roku 2013 najlżejsze modele ważyły około 85 gramów, to dzisiaj już tylko... 35 gramów!

Zgodnie z programem wydarzenia zawody będą rozgrywane w następujących konkurencjach: F3P (akrobacja precyzyjna), F3P-AFM (latanie freestyle’owe do muzyki), F3P-Klub (akrobacja dla początkujących) oraz Pylon Racing – niezwykle widowiskowy konkurs modeli wyścigowych.

Konkurencję F3P-AFM (skrót od „Aerobatic Freestyle Music”) wymyślono dla stworzenia wydarzenia atrakcyjnego dla widzów. W największym skrócie, to dowolna kompozycja układu manewrów, według choreografii i do muzyki wybranej przez zawodnika. Piloci demonstrują swoje umiejętności pilotażu, latając Freestyle do rytmów własnego podkładu muzycznego. Czas trwania to 2 min. i musi on zawierać dwa utwory wolne i dwa szybkie. Sędziowie mają tu dość trudne zadanie. Oceniają kilka elementów jednocześnie: precyzję i dokładność, złożoność, harmonię z muzyką, wykorzystanie strefy lotów i efekty specjalne. Mogą to być np. zmienny skok śmigła, serpentyny doczepione do skrzydeł, które muszą być zrzucone w czasie lotu, konfetti, światła itp. Te „muzyczne” modele F3P-AFM mają bardziej zwartą konstrukcję, są bardzo zwrotne i ważą trochę więcej od modeli do akrobacji precyzyjnej, tzn. ok. 140 g !

W pierwszym dniu imprezy (sobota 19 marca) całą przestrzeń powietrzną hali opanują najmłodsi modelarze, którzy będą walczyć o tytuł Mistrza Warszawy w konkurencji modeli szybowców halowych F1N/M (to popularne "rzutki"). Impreza "Młody Szybownik" jest dedykowana dla dzieci i młodzieży w wieku do lat 14.

Zgłoszenia do udziału w zawodach można dokonać do 5 marca 2022 r. elektronicznie na stronie: www.bemowskie.pl/f3p-warsawchallenge2022/registration_form.php

Fanów małego i dużego lotnictwa oraz publiczność zapraszamy na tę najważniejszą imprezę modeli halowych RC w Polsce. Wrażenia z oglądania akrobacji freestyle do muzyki porównywalne są do jazdy figurowej na lodzie, a emocje podczas wyścigu Pylon Racing są podobne do tych z toru żużlowego.

Rejestracja online i wszystkie informacje o imprezie w Biuletynie informacyjnym oraz na stronie www.bemowskie.pl/f3p-warsawchallenge2022/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony