Przejdź do treści
W-3WARM Anakonda - start z lotniska 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Ewakuacja medyczna z platformy w udziałem załogi śmigłowca W-3WARM Anakonda

W piątek (6 maja) w godzinach przedpołudniowych załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, przeprowadziła akcję poszukiwawczo – ratowniczą, ewakuując na stały ląd chorego pracownika platformy wiertniczej.

Załoga SAR pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "ewakuacja medyczna”. Jeden z pracowników platformy wiertniczej Petrobaltic, znajdujący się w stanie nieprzytomnym, wymagał natychmiastowego transportu do szpitala.

Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, wystartowała w kierunku platformy o godzinie 9.09, lądując na jej pokładzie po 29 minutach lotu. Ratownik medyczny wstępnie zaopatrzył poszkodowanego, którego następnie przetransportowano na pokład śmigłowca.

O godzinie 10.24 Anakonda wylądowała na lądowisku przyszpitalnym 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie i poszkodowany został natychmiast przekazany służbom medycznym, oczekującym na lądowisku.

Śmigłowiec powrócił na macierzyste lotnisko Oksywie o godz. 10.46, kończąc akcję.

Była to 725. akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i 9. przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 368 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony