EME Aero inwestuje miliony na Podkarpaciu
To dla nas duża radość i bardzo dobra wiadomość dla Podkarpacia – mówił o inwestycji EME Aero podczas konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim marszałek Władysław Ortyl. Już wkrótce w podrzeszowskiej Jasionce rozpocznie się budowa EME Aero, wspólnego przedsięwzięcia firm Lufthansa Technik i MTU Aero Engines.
– Firma w swoim kodzie genetycznym ma lotnictwo, będzie więc wspierała naszą inteligentną specjalizację, którą jest lotnictwo. To kolejny etap rozwoju lotnictwa i Doliny Lotniczej na Podkarpaciu – mówił marszałek Władysław Ortyl, witając przedstawicieli zarządu EME Aero na Podkarpaciu.
Będzie to jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów świadczących usługi MRO (Maintenance, Repair and Overhaul) czyli serwisowania, napraw i przeglądów silników lotniczych. Wartość inwestycji do momentu uruchomienia zakładu w 2020 r. szacowana jest na 150 mln euro. W ciągu kilku najbliższych lat firma ma zatrudnić co najmniej 800 osób.
22 maja w urzędzie marszałkowskim spotkali się członkowie zarządu EME Aero z marszałkiem województwa, ministrami i przedstawicielami instytucji, które przyczyniły się do tego, że przedsiębiorstwo to znalazło siedzibę właśnie na Podkarpaciu.
– Jako firma z sektora lotniczego bardzo się cieszymy, że będziemy właśnie tu budować zakład, który będzie jednym z największych i najnowocześniejszych na świecie, który będzie zajmował się serwisowaniem silników turbowentylatorowych przekładniowych czyli GTF i podkreślamy, że jesteśmy firmą MRO, która zajmuje się serwisowaniem silników lotniczych, naprawami i przeglądami. Poświęciliśmy bardzo dużo czasu, żeby wybrać odpowiednie miejsce na lokalizację, otrzymaliśmy ogromne wsparcie ze strony ministerstw, marszałka i ich zespołów. Teraz czekamy na pozwolenia budowlane, żeby zacząć budowę – mówił Derrick Siebert, Członek Zarządu EME Aero, Dyrektor Zarządzający ds. Biznesu, CEO. – Planujemy minimum 800 miejsc pracy, a nasza inwestycja do 2020 wyniesie 150 mln euro. Ale to tylko początek. Bo 2020 to monet wprowadzania nowych silników. Chcę wyrazić moje podziękowania dla marszałka Ortyla, dla pana Pisuli, pana Kościńskiego i ich zespołów. Bez nich nie byłoby nas tutaj – dodał Derrick Siebert.
– To dla nas ogromny powód do radości, że tak ważny inwestor jak EME Aero inwestuje właśnie u nas, choć wiemy, że w grę wchodziły różne lokalizacje. To bardzo ważne, że powstaje 800 miejsc pracy w samej firmie, a kooperacja z firmą może wygenerować drugie tyle pracowników w małych i średnich firmach. Chcemy pokazać inwestycje firmy także jako dobrą praktykę Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Zagranicznego, współpracy instytucji regionalnych, które miały znaczący udział w przybliżaniu inwestorowi atutów tego miejsca i podejmowaniu decyzji o lokalizacji. Warto o tym mówić – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.
(fot. Daniel Kozik/Biuro prasowe UMWP)
– Chcę wyrazić moje uznanie dla wszystkich którzy włączyli się w przygotowanie tej inwestycji. Inwestycja jest dowodem na to, że skutecznie realizujemy cele, które postawiliśmy sobie w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, związane z dalszym rozwojem przemysłu lotniczego w Polsce – mówił w Rzeszowie podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak. – Inwestycja EME Aero wspisuje się idealnie w krajobraz gospodarczy Podkarpacia. Gratuluję!
Gratulacje dla inwestora oraz wszystkich, którzy przyczynili się do jego decyzji o zainwestowaniu milionów euro na Podkarpaciu złożyli także między innymi poseł Wojciech Buczak i wojewoda Ewa Leniart.
– To spotkanie jest kolejnym dowodem potwierdzającym słuszność zmian i działań prowadzonych w ramach polityki gospodarczej rządu. Polityki, której podstawą jest rozwój oparty na nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie i perspektywicznych inwestycjach. Niemcy są najważniejszym krajem eksportującym kapitał do Polski pod względem liczby i wartości bezpośrednich inwestycji w Polsce. Ważne jest dla nas postrzeganie Polski przez niemieckich inwestorów jako najbardziej atrakcyjnego miejsca do inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Tym bardziej cieszy inwestycja niemieckich form, które od lat są liderami w swoich branżach – podkreślał na konferencji Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie przedsiębiorczości i technologii.
Lotnictwo i kosmonautyka to jedna z inteligentnych specjalizacji Podkarpacia. Tradycje lotnicze oraz kształcenia na potrzeby lotnictwa – na różnym szczeblu edukacji – powodują, że w regionie nie brak specjalistów między innymi w zakresie budowy maszyn i lotnictwa.
Oferta EME Aero będzie obejmować wsparcie techniczne, przeglądy oraz serwisowanie dla silników lotniczych GTF najnowszej generacji z rodziny PW1000G, które napędzają między innymi samoloty Airbus A320neo i inne samoloty pasażerskie.
– Usługi które będziemy zapewniali to usługi konserwacji, naprawy oraz przeglądy, silnik będzie przybywał do naszego zakładu, będzie rozkładany, czyszczony i składany ponownie oraz poddawany testom. Żeby zapewnić najwyższą jakość serwisu takich nowoczesnych silników, musimy mieć pewność, że nasi pracownicy będą świetnie wyszkoleni i przygotowani. Staje przed nami wyzwanie, aby przeszkolić pracowników, tak by mogli sprostać największym nawet wymaganiom. Obecnie prowadzimy etap rekrutacji i zachęcamy chętnych do zgłaszania się do nas. Szkolenia dla pracowników – dające wyjątkowe , unikatowe kwalifikacje – będą trwały nawet do 15 miesięcy w centrum szkoleniowym, które otwieramy. Oczywiście będzie także szkolenie praktyczne w Niemczech – mówił Uwe Zachau, Członek Zarządu EME Aero, Dyrektor Zarządzający ds. Operacyjnych, COO.
– Ta inwestycja pokazuje nowy rodzaj inwestycji w Polsce, to właśnie o takie inwestycje chodziło w Planie Morawickiego czyli światowej klasy technologie, miejsca pracy oparte na wykwalifikowanych pracownikach, współpraca z jednostkami naukowo-badawczymi oraz pełne zrozumienie potrzeb inwestora ze strony regionalnych i lokalnych władz. Cieszę się, że ta inwestycja rusza już wkrótce – mówił Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która pomogła przy wyborze działki pod budowę zakładu i brała udział w negocjacjach dotyczących pomocy publicznej.
EME Aero ma rozpocząć działalność w 2020 roku.
(film: Sebastian Kieszkowski/Biuro prasowe UMWP)
Komentarze