Dzięki lotnisku Pomorze rozkwitnie

Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Lotnisko to tylko element - O pozytywach inwestycji mówią eksperci.

- Budowa niesie za sobą liczne korzyści dla inwestorów i przedsiębiorców. Lotnisko w Gdańsku jest na tyle obciążone, że pomysł drugiego portu lotniczego w Trójmieście to strzał w dziesiątkę – mówi Marcin Jastrzębski ze Stowarzyszenia Wspierania Nauki, Nowych Technologii i Przedsiębiorczości w Gdyni.

- Będzie to bardzo pozytywny element infrastruktury transportowej – dodaje Zbigniew Matusz, z Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.

Spedytorzy liczą na pełną realizację inwestycji. - Jeżeli lotnisko zapewni obsługę i połączenia cargo w takich relacjach geograficznych, które przyciągną towar, to odniesiemy sukces – uzupełnia.

- Poza oczywistymi korzyściami płynącymi z budowy, jak na przykład nowe miejsca pracy, każdy mieszkaniec regionu przekona się do inwestycji obserwując zmieniającą się wokół infrastrukturę – ocenia Marcin Jastrzębski.

„Oczywiste” miejsca pracy

Eksperci szacują, że 1 milion pasażerów obsługiwanych przez jedno lotnisko oznacza ponad tysiąc nowych miejsc pracy na lokalnym rynku. Ta statystyka stanie się realna również dla Gdyni. W pierwszym rzędzie zatrudnienie znajdą osoby w zawodach związanych z obsługą samolotów. Port lotniczy będzie potrzebował ludzi, którzy zadbają o obsługę maszyn i urządzeń do utrzymania nawierzchni lotniskowych, czyli na przykład kierowców i operatorów. Jest rzeczą oczywistą, że lotniskowi pracodawcy będą poszukiwać ich w bezpośrednim sąsiedztwie przyszłego portu. Niezbędni będą także specjaliści z zakresu ochrony osób i mienia oraz ci, którzy są wykształceni z zakresu pożarnictwa i ratownictwa medycznego. A to dopiero początek.

Bogatsza gmina

Cieszą się władze Kosakowa. Gmina zyska bowiem, nawet o 50% więcej wpływów w najbliższych dziesięciu latach! Eksperci z Wyższej Szkoły Gospodarki w Warszawie twierdzą, że dzięki lotnisku, budżet gminy zwiększy się z obecnych 40 do 60 milionów złotych. Wzrosną ceny gruntów wokół portu lotniczego, przybędzie turystów, region nabierze nowej siły napędowej.

Bezpieczni goście

Pojawienie się cywili na lotnisku podniesie poziom bezpieczeństwa ruchu lotniczego w jego otoczeniu. Ma to związek z planowanymi inwestycjami w specjalistyczne systemy nawigacji, w tym ILS. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie kontroli położenia statku powietrznego, jeżeli chodzi o kąt i kierunek podejścia, niezależnie od warunków pogodowych oraz poziomu chmur. Więcej na temat systemu.

Czytaj całość artykułu na stronie PL Gdynia – Kosakowo.

Źródło: Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo
comments powered by Disqus