Przejdź do treści
Źródło artykułu

Dwunasta edycja Droniady zaplanowana na początek czerwca 2025 roku

Fundacja Instytut Mikromakro po raz dwunasty przystępuje do organizacji Droniady – konkursu technologicznego, konferencji oraz wystawy i pokazów dronów, robotów oraz technologii przemysłu przyszłości.

Impreza odbędzie się na lotnisku Gliwice. Zawody zostaną przeprowadzone w terminie od 4 czerwca do 7 czerwca 2025 r. Podczas sobotniego finału zaplanowano ogłoszenie wyników XII Droniady i ceremonię wręczenia nagród. Niedziela 8 czerwca jest dniem rezerwowym.

Droniada od 2014 r. pozwala uczestnikom pokazać swoje kompetencje w zakresie technologii przemysłu przyszłości, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, teleinformatyki i systemów analizy informacji.

W konkursie biorą udział zespoły akademickie, open i uczestnicy indywidualni, którzy potrafią połączyć wiedzę z zakresu robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa. Podczas zawodów sprawdzane są kompetencje kadr przemysłu przyszłości w warunkach sportowej rywalizacji.

Zawodnicy rywalizować będą w następujących konkurencjach:

Inspekcja
Liczy się tylko zmiana. Oto generalne założenie konkurencji „Inspekcja” pod auspicjami Wojciecha Stawiarskiego i jego firmy Reakto. Założenia przygotował Jan Stojowski, Dronpix / Fundacja Instytut Mikromakro, który w konkursie Droniada 2025 zostanie przewodniczącym jury tej konkurencji. Zadanie polega na tym, aby zespoły raportowały online zmiany na terenie obiektu infrastruktury krytycznej.

Kopalnie marsjańskie III
Ta konkurencja konkursu Droniada 2025 sprawdza kompetencje w zakresie teledetekcji, uczenia maszynowego, sterowania robotami latającymi w trybie automatycznym. Jednocześnie oczekujemy przygotowania mechanizmu pobierania próbek (piłek tenisowych) i ich precyzyjnego zrzutu. To misja robotyczna, rządzi algorytm, nie wolno sterować ręcznie maszynami w żadnej fazie, poza sytuacjami awaryjnymi.

W kopalniach marsjańskich A – B badacze dopuścili do transportu na Ziemię po trzy próbki skał (piłki tenisowe w kolorach niebieskim, czerwonym i żółtym). Jednocześnie w obszarze pobierania próbek każdej kopalni znajdują się inne próbki (kamienie różnej wielkości), których nie wolno zbierać. Wszystkie próbki umieszczono na białych, ew. czarnych kwadratowych, twardych podłożach o wymiarach 1×1 m. Zespół może opracować własny system przyczepiania piłek do podłoża.

Hydrolab (Hydrozagadka)
Nastąpiło skażenie akwenu wodnego nieznaną substancją. Podmokły teren i trzciny uniemożliwiają pobór próbki z brzegu. Należy wysłać drona po 500 ml wody i niezwłocznie dostarczyć próbkę do laboratorium. Oto nowa, perspektywiczna konkurencja konkursu Droniada 2025.

Sztafeta V
Nocą doszło do skażenia chemicznego rozległego obszaru. Strażacy oczekują oznaczenia buforu światłem między strefą skażoną a strefą bezpieczną. Bufor utworzą cztery świecące bikony / droniki zrzucone co 10 metrów, z których powstaną równoległe do siebie linie świetlne o długości 30 metrów.

Turniej "Fly to Rescue"
Kto szybciej znajdzie obrazy wskazanych do odszukania osób lub przedmiotów ukrytych w wiadrach, ten wygrywa i przechodzi do kolejnej rundy konkurencji. Zwróć należy uwagę, że jest to jedyna konkurencja manualna Droniady 2025.

Poznaj zasady konkurencji Droniady 2025 i pojedź do Gliwic po przygodę, naukę i emocje. Od jedenastu lat ten konkurs jest kuźnią kadr przemysłu 4.0 i poligonem robotycznym. Dołącz do rywalizacji!

Więcej informacji w regulaminie na stronie https://droniada.eu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony