Przejdź do treści
Źródło artykułu

Dwie interwencje pirotechniczne na lotniskach Chopina oraz Warszawa-Modlin

W dniu 10 lipca br. zespoły minersko-pirotechniczne Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej interweniowały dwukrotnie wobec pozostawionych bez opieki bagaży. Najpierw w godzinach porannych na Lotnisku Chopina, następnie wieczorem w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin.

Do pierwszej interwencji doszło tuż przed godziną 9:00 na Lotnisku Chopina na poziomie przylotów. Na podstawie odczytu z kamer przemysłowych - ustalono, że podejrzany bagaż znajdujący się w skrytce ogólnodostępnej, pozostawiła osoba, która wkrótce opuściła terytorium Polski odlatując samolotem. Po podjęciu decyzji o ewakuacji i poinformowaniu służb ratunkowych funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie przystąpili do rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Dokonano go z wykorzystaniem etatowego sprzętu technicznego oraz manualnie. Wynik rozpoznania – negatywny. Ostatecznie okazało się, że w pozostawionej walizce znajdowały się rzeczy osobiste, zestaw narzędzi oraz kosmetyki. Łącznie ewakuacją objęto 200 pasażerów, nie odnotowano opóźnień spowodowanych działaniami pirotechnicznymi.

Przyczyną wieczornej interwencji pirotechnicznej był czarny futerał z gitarą, który został porzucony w strefie przylotów w hali ogólnodostępnej portu lotniczego Warszawa-Modlin. Na miejsce zostali wezwani funkcjonariusze Straży Granicznej z Interwencyjnego Zespołu Minersko-Pirotechnicznego z PSG Warszawa-Modlin, którzy po przeprowadzeniu analizy ryzyka podjęli decyzję o wyznaczeniu strefy bezpieczeństwa, ewakuacji osób znajdujących się na miejscu i przystąpienia do rozpoznania pirotechnicznego. Zarządzono ewakuację – 75 osób, całej hali ogólnodostępnej, strefę przylotów wraz z dwoma nitkami dojazdowymi do Terminala. Rozpoznanie bagażu z użyciem robota i sprzętu rentgenowskiego potwierdziło brak zagrożenia. O godz. 20:30 ogłoszono zakończenie alarmu związanego z zagrożeniem bombowym. Niestety właściciela bagażu nie ustalono. Działania spowodowały trzydziestominutowe opóźnienie samolotu odlatującego do Salonik.

Straż Graniczna przypomina!

Każdy bagaż bez widocznego nadzoru traktowany jest przez służby lotniskowe, jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się ze wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa, takich jak: wyznaczenie strefy bezpieczeństwa, ewakuacja portu i rozpoznanie pirotechniczne danego bagażu. Procedury te są czasochłonne i mogą mieć wpływ na opóźnienia lotów. Aby do nich nie dochodziło należy przede wszystkim unikać pośpiechu oraz wykonywania czynności powodujących utrudnienia, takich jak pozostawianie nadbagażu w dowolnym miejscu po przepakowaniu bagażu właściwego. Nie należy również brać od nieznajomych osób pakunków i bagażu o nieznanej zawartości. Jeśli spotkamy się z podobną propozycją, powinniśmy natychmiast powiadomić o zdarzeniu służby lotniskowe. Za pozostawienie bagażu bez opieki grożą sankcje w postaci mandatu karnego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony